Petrol
105.93
5.20%
Euro
17.5615
0.08%
Dolar
17.2694
0.31%
Altın
968.71
0.62%
Borsa
2426
0.72%
Bitcoin
360.092
3.31%
27ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 27 C
  Dev şirketler gölge CIA'dan Türkiye bilgileri almış

  Dev şirketler gölge CIA'dan Türkiye bilgileri almış

  Milyar dolarlık şirketler Türkiye ile ilgili bir çok bilgiyi Stratfor'dan almış..
  • 29.02.2012 - 09:56

  Dev şirketler gölge CIA dan Türkiye bilgileri almış #1

  Wikileaks belgelerine göre, ABD'nin dev şirketlerinin PKK eylemlerinden çetelere, gaz anlaşmalarından rafineri projelerine kadar her bilgiyi Stratfor'dan aldığı ortaya çıktı..

  SADECE EKONOMİK VERİLERLE İLGİLENMEMİŞLER

  En büyük müşterisi CIA olduğu için 'Gölge CIA' olarak anılan Amerikan özel istihbarat şirketi Stratfor'un 2004-2011 yıllarına ait iç yazışmalarının Wikileaks'e düşmesi, dünyanın dev şirketlerinin faaliyet gösterdiği veya ilgilendiği pazarlarda sadece ekonomik verilerle ilgilenmediğini ortaya koydu.

  Toplam 5.5 milyon yazışmanın şu ana kadar yayınlanan 200 kadarından Türkiye'yi ilgilendirenlere bakıldığında uluslararası devlerin "Gölge CIA" Stratfor'dan Türkiye'de,(1) güvenlik, (2)olası enerji projeleri, (3)PKK, (4)İstanbul'da dikkat çekici gelişmeler, (5) çeteleşmeye dair düzenli bilgi aldığı anlaşıldı.

  Türkiye'ye dair bilgi isteyen şirketler arasında CocaCola, Intel, Bechtel gibi şirketler var.

  İRAN İLGİ ODAĞI

  Wikileaks, Türkiye'yi asıl ilgilendiren belgelerin 6 Mart'tan itibaren yayınlanmaya başlayacağını açıkladı. Bugüne kadar açıklanan iç yazışmalardan Stratfor tarafından şirketlere verilen bilgiler daha çok 2006 ve 2007 yıllarına ait. Terörün artmaya başladığı bu dönemde de güvenlik analizleri öne çıkıyor.

  Yatırım fonlarına ise Türkiye'nin Gazprom, Lukoil gibi Rus enerji şirketleriyle ilişkilerine ait bilgiler veriliyor. O dönemde İran'la Batı ülkeleri arasında gerilim artmadığı ve Suriye ile Türkiye'nin ilişkileri samimi olduğundan, üç ülkenin ortak enerji projeleri yapma ihtimaline karşı hassasiyet gösterildiği dikkat çekiyor.

  Bilgiler Stratfor'un müşterilerinin ödeme bilgilerini gösteren belgenin ekinde yer aldığı için daha çok son verilen hizmetin kısa özetinden oluşuyor. Verilen bilginin detayı yok.

  TÜSİAD'DAN 75 BİN DOLAR

  Mevcut belgelerde Stratfor'un Türk müşterileri olup olmadığına dair bilgi bulunmuyor. Ancak 24 Mart 2011 tarihinde kesilen 75 bin dolarlık faturadan TÜSİAD'ın şirketten yönetici brifingi aldığı anlaşılıyor. Stratfor ile TÜSİAD geçtiğimiz yıl 6 Ekim'de İstanbul'da Küresel Enerji Simülasyonu Toplantısı düzenledi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Enerji Bakanı Taner Yıldız da toplantıya katıldı.

  EMRE DOĞRU TÜSİAD'IN ABD TEMSİLCİSİ OLMUŞ

  Konuyla ilgili olarak bugünkü yazısında dikkat çekici bilgilere yer veren Radikal gazetesi yazarı Cüneyt Özdemir, TÜSİAD'ı zora sokacak satırlar kaleme aldı:
  "Dün mail'lerde adı geçen Emre Doğru'ya ulaşmaya çalıştım. Ne öğrendim dersiniz? Emre Doğru 3 ay öncesine kadar Stratfor'da çalışıyormuş, son üç aydır ise Tüsiad'ın ABD temsilciliğini yapmaya başlamış. Dannnn.... Bu saatten sonra WikiLeaks'te Stratfor hakkında yayımlanacak her belge Tüsiad'ı zor durumda bırakır. Hem de çok zor durumda..." 

  "HÜRRİYET'LE BİLGİ PAYLAŞALIM"

  Hürriyet gazetesinin İngilizce yayın yapan internet sitesi hurriyetdailynews.com ile Stratfor arasında işbirliği görüşmeleri yapıldığı anlaşılıyor. Dönemin Hürriyet Daily News Genel Yayın Yönetmeni David Judson ile Stratfor yöneticileri arasındaki e-postalara göre karşılıklı bilgi değişimi yapılması ele alındı. Stratfor bu işbirliğini kamuya duyurmayacağı garantisi verdi. Stratfor'un başka gazetelerle de işbirliği yapmaya çalıştığı belirtiliyor.

  HANGİ ŞİRKET NE ALDI?

  * Coca-Cola (Dünya içecek devi): PKK eylemleri, İstanbul'a dair gelişmeler, Türkiye'de güvenlik
  * Bechtel (Dünyanın en büyük inşaat şirketi): PKK eylemleri, Türkiye güvenlik brifingi, çeteler
  * Intel (Çip devi): Türkiye güvenlik brifingi, terörist eylemler
  * Northrop Grumman (Dünya silah sistemleri devi): ABD-Türkiye nükleer ortaklık görüşmeleri
  * Suez Energy (ABD'nin LNG santral operatörü): İran gazını Türkiye üzerinden Suriye'ye taşıma projesi
  * Wexford Capital (5.6 milyar $ yöneten yatırım fonu): İran gazının Türkiye'den Suriye'ye taşınması, Lukoil'in Türkiye'de rafineri projesi
  * Cedar Hill Cahital (Hedge fon): Kazaklar'ın Türkiye'de rafineri inşa etme ihtimali, Gazprom'un yeni boru hattı çalışması, PKK eylemleri
  * Washington Group International (Artık URS'ye ait olan ABD'nin önde gelen kamu projeleri müşavirlik firması): İran'ın Türkiye ile gaz anlaşmaları, PKK eylemleri
  * Olayan Group (Suudi Arabistanlı yatırım şirketi): Lukoil'in Türkiye'de rafineri projesi
  * Dow Chemical (Dünya petrokimya devi): Türk-Rus doğalgaz ticareti


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir