Euro
10.1669
0.06%
Dolar
8.6489
-0.18%
Altın
491.77
0.04%
Borsa
1.391
-0.09%
Bitcoin
376.034
-2.33%
23ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 23 C

  Devlet nişanlarından T.C ibaresi kaldırılıyor

  Devlet, Cumhuriyet ve Liyakat Nişanları değiştirildi; 'T.C.' ibareleri çıkarıldı.
  • 05.11.2013 - 13:18
  Devlet nişanlarından T.C ibaresi kaldırılıyor

  Devlet nişanlarından T.C ibaresi kaldırılıyor #1

  Bakanlar Kurulu'nca 28 Ekim 2013 tarihinde kararlaştırılan 'Devlet Madalya Ve Nişanları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik' Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

  T.C İBARESİ KALDIRILIYOR

  Yeni yönetmelikte Devlet, Cumhuriyet ve Liyakat Nişanları değiştirilerek, nişanlardan 'T.C.'  ibareleri çıkarıldı. Ayrıca nişanların altın olma zorunluluğu da kaldırıldı.

  ALTIN İFADESİ ÇIKARILDI

  Yeni yönetmeliğe göre, Devlet Nişanı'nın tanımında yer alan 'Türkiye Cumhuriyeti ile mensup olduğu devlet arasında dostça ilişkilerin geliştirilmesini ve milletlerin birbirlerine yakınlaşmalarını sağlayan ülkelerin devlet başkanlarına verilen altın semboldür' cümlesinden 'altın' ifadesi çıkarıldı. Nişanın uzun kenarı veya çapı büyütülerek 8,90 cm olarak değiştirilirken, kompozisyonu da altın ve gümüş olarak hazırlanacak.

  18 AYAR YEŞİL ALTIN 

  Yeni Devlet Nişanı, merkezde altı köşe göbek içinde ay yıldız motifli (Ay yıldız 18 ayar yeşil altın) zeminde kırmızı, ay yıldızda beyaz mine, etrafında altı adet hilal üzeri kalem uygulamalı, hilallerin ortasından dışarı doğru şimşek kolları beyaz ve kırmızı mine uygulamalı, kolların uçlarındaki yine altı adet yıldız beyaz ve kırmızı mine uygulamalı olacak, yıldızlarda (18 ayar yeşil) altın kullanılacak.

  GÜMÜŞ ÇERÇEVE KALEM 

  Eski yönetmeliğe göre, mineli ve altın kaplama olarak hazırlanan nişana ait rozette de artık altın kaplama kullanılmayacak. Rozetin etrafında gümüş (925 milyem) çerçeve kalem uygulanacak. Zeminde Türk Bayrağı motifi, ay yıldızın içinde beyaz dışında kırmızı mine uygulanarak, beyaz rodaj işlemi (rodyum kaplama) yapılacak.

  DÜZENLEYECEK KURUM DA DEĞİŞTİ

  Cumhurbaşkanının bizzat takacağı madalya ve nişanlar için düzenlenecek törenin yeri de şekli de Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliğince tespit edilecek. Eski yönetmelikte, protokol hizmetlerinin Dışişleri Bakanlığı tarafından yürütüleceği belirtiliyordu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir