Petrol
85.32
-2.13%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
362.923
-0.02%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C

  Devletin zirvesi Itrî konserinde - Galeri

  41 sene önce "devlet krizi"ne yol açan konseri Başbakan ve bakanlar izledi
  • 12.06.2012 - 03:59
  Devletin zirvesi Itrî konserinde - Galeri

  Devletin zirvesi Itrî konserinde - Galeri #1

  Konseri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu, bazı AK Partili milletvekilleri, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk ile çok sayıda davetli izledi.

  FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN!..

  41 YIL ÖNCE KRİZE NEDEN OLMUŞTU

  Öte yandan Gazete Habertürk yazarı Murat Bardakçı, dünkü yazısında 12 Mart döneminde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nda Itrî Konseri düzenlemek isteyen dönemin Kültür Bakanı Halman'ın büyük tepki gördüğünü, hatta Suna Kan'ın Başbakan'a "Böyle bir konser verilirse, devlet sanatçılığı unvânımı iade ederim" diye mektup yazdığını anlatmıştı.

  İşte Bardakçı'nın yazısındaki o bölüm;

  Size belki tuhaf gelebilir ve anlamakta zorlanabilirsiniz: O yılların Türkiye'sinde Türk Müziği'nin eğitimi yasaktı, hattâ devlete ait konser salonlarında bir Türk Müziği konserinin verilmesi düşünülemezdi bile...

  BİR KESİM AYAKTA!

  Talât Halman bu saçmalığa son vermek ve belki de bir ilki hayata geçirmek istediğinden olacak, Ankara'daki evini her cumartesi günü musiki heveslilerine ve radyonun yetenekli gençlerine açıp ders veren ve onlarla birlikte musiki icra eden bestekâr İsmail Baha Sürelsan'dan Devlet Konser Salonu'nda bir "Itrî Konseri" vermesini istedi.

  Başkentin göbeğine sanki koskoca bir bomba düşmüştü! Bir kesim ayağa kalktı, "Atatürk'ün mirası olan senfoni orkestrasına mahsus salonda teksesli alaturka müzik yapılamaz" diye tutturdu. Ardından, Milliyet Gazetesi'nde devlet sanatçısı viyolonist Suna Kan'ın bir açık mektubu yayınlandı. Suna Kan, "Devlet Konser Salonu'nda böyle bir konser verildiği takdirde devlet sanatçılığı unvânını iade edeceğini" söylüyordu.

  KONSER İPTAL EDİLDİ

  Netice tahmin edemeyeceğiniz şekilde oldu, konser iptal edildi, Nihat Erim hadiseden birkaç hafta sonra hükümette değişiklik yaptı, Talât Halman yeni hükümette yeralmadı ve Amerika'ya döndü.

  (...)

  O günden bugüne, Ankara'daki Devlet Konser Salonu'nda bir "Itrî Konseri" vermeye kimse cesaret edemedi!


  Görüş Bildir