Euro
9.6765
0.73%
Dolar
8.0653
0.72%
Altın
460.66
1.4%
Borsa
1.408
0.03%
Bitcoin
500.815
-1.90%
9ºC
İstanbul
Çok bulutlu 9 C
  Dicle Üniversitesi'ndeki olayların 3. günü

  Dicle Üniversitesi'ndeki olayların 3. günü

  Dicle Üniversitesi'nde olaylar durulmuyor..
  • 10.04.2013 - 13:34

  Dicle Üniversitesi ndeki olayların 3. günü #1

  Diyarbakır'da Dicle Üniversitesi'nde çıkan olaylar üçüncü günde de devam etti. Üniversitede pazartesi günü başlayan olaylar, bu sabah da iki grubun bıçak, taş ve sopalı kavgasıyla devam etti. Bıçakla yaralanan 3 öğrenciden birinin hayati tehlikesinin bulunduğu belirtildi. Öğrenci olaylarının üç gündür devam ettiği Dicle Üniversitesi'nde 10-13 Nisan tarihleri arasında öğretime ara verildi. Diyarbakır Valisi yaptığı açıklamada olaylarda 4 kişinin yaralandığı, 15 kişinin gözaltına alındığını söyledi.

  Olaylardan objektiflere yansıyanlar

  GERGİNLİĞİN NEDENİ KONFERANS

  Dicle Üniversitesi'nde Bilge Gençlik Kulübü pazartesi günü Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen 'Peygamber Efendimiz' konulu konferansla ilgili bildiri ve afiş dağıtırken, karşıt görüşlü öğrenci grubu arasında taşlı sopalı kavga çıktı. İlk gün 1'i polis 4 kişinin yaralandığı olaylar, dün düzenlenen konferans sırasında da devam etti. Polisin havadan ve karadan gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale ettiği olaylar günlerdir sürüyor.

  TUĞLUK'UN KAFASINA ŞİŞE İSABET ETTİ

  Gösterileri yatıştırmak için dün Dicle Üniversitesi'ne giden Van Milletvekili Aysel Tuğluk, üniversitede gerginliğin devam ettiğini söyledi. Gerginliğe son vermek istediklerini, fakat üniversite yetkilileri ile görüşemediklerini savunan Tuğluk, "Rektör telefonlarımıza cevap vermiyor. Olayların sorumlusu rektördür. Öğrencilerle konuşmaya ve onları sakinleştirmeye çalışıyoruz" dedi. Açıklamanın ardından Tuğluk'un kafasına şişe isabet etti. Başı yarılan Tuğluk, Dicle Üniversitesi Hastanesi'ne kaldırıldı.Dicle Üniversitesi ndeki olayların 3. günü #2

  Kare kare yaralanma anı

  Aysel Tuğluk'un başından yaralandığı o an

  Dicle Üniversitesi ndeki olayların 3. günü #3

  3. GÜN KAVGA SÜRÜYOR

  Dicle Üniversitesi kampüsünde bu sabah da yine aynı gruplar bıçaklı, taşlı ve sopalı kavgaya tutuştu. Bıçakla yaralanan 4 öğrenci, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılıp tedavi altına alındı. Doktorlar, yaralılardan birinin hayati tehlikesinin bulunduğunu söyledi. Olay nedeniyle üniversiteye çok sayıda polis ekibi sevk edildi. Polis, kavgaya karışan bazı öğrencileri gözaltına alırken, gerginliğin devam ettiği üniversite kampüsünde sıkı güvenlik önlemleri alındı.

  BDP'Lİ VEKİLLER ÜNİVERSİTEDE

  DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk'un kampüs içerisindeki bekleyişi devam ederken, BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, BDP milletvekilleri Ayla Akat Ata ve Nursel Aydoğan da üniversiteye geldi.

  VALİ'DEN AÇIKLAMA

  Diyarbakır Valisi Toprak yaptığı açıklamada "Üniversitede karşıt gruplar arasında ortaya çıkan kavgalar, karşılıklı şiddet görüntüleri Diyarbakır ve Dicle Üniversitesi'ne yakışmıyor. Her bir dinamik, etki alanındaki kişilere, kimselere, öğrencilere güzellikleri, sükuneti ve sakin olmayı telkin etmelidir" dedi. Vali olaylarda 4 kişinin yaralandığı, 15 kişinin gözaltına alındığını söyledi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir