Dolar
7.9695
0.3993%
Euro
9.4404
0.5206%
Altın
1909.97
0.3082%
Borsa
1201.4
0.257%
G. Altın
489.169
0.6541%
Bitcoin
103090.14
-0.4394%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 21 C

  Dışişeri Bakanı Çavuşoğlu Moskova'da konuştu

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus Büyülkelçi Andrey Karlov'a düzenlenen suikast ile ilgili konuştu.
  • Ajanslar
  • 20.12.2016 - 00:31
  Dışişeri Bakanı Çavuşoğlu Moskova'da konuştu

  Dışişeri Bakanı Çavuşoğlu Moskova da konuştu #1

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un silahlı saldırı sonucu öldürülmesine ilişkin, "Bu saldırı sadece Büyükelçi Andrey Karlov'u hedef almamıştır; Rusya'yı, Türkiye'yi ve Rusya-Türkiye ilişkilerini hedef almıştır." dedi.

  Çavuşoğlu, Ankara-Moskova uçuşunun sonuna doğru Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un bir sergi açılışında hain bir saldırı sonucunda vefat ettiğini öğrendiklerini ve şok olduklarını belirtti.

  "Her şeyden önce bu saldırıyı en şiddetli şekilde lanetliyoruz." diyen Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir görüşme gerçekleştirdiğini ve daha sonra açıklamada bulunduğunu hatırlattı.

  Dışişeri Bakanı Çavuşoğlu Moskova'da konuştu VİDEO

  "BU SALDIRI RUSYA-TÜRKİYE İLİŞKİLERİNİ HEDEF ALMIŞTIR"

  Bakan Çavuşoğlu, Rusya ve Rus halkının bu saldırının amacının ne olduğunu çok iyi bildiğinin altını çizerek, "Bu saldırı sadece Karlov'u hedef almamıştır; Rusya'yı hedef almıştır, Türkiye'yi hedef almıştır ve Rusya-Türkiye ilişkilerini hedef almıştır" diye konuştu.

  LAVROV'LA GÖRÜŞME

  Karlov'un eşine ve ailesine başsağlığı dileklerini ileten Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile de bir telefon görüşmesi gerçekleştireceklerini ifade etti.

  Dost Rus halkına gönülden başsağlığı dilediğini belirten Çavuşoğlu, “Moskova’ya indiğim andan itibaren gerek benim şehrim Antalya Alanya’dan gerekse tüm Türkiye’den birçok insan üzüntülerini dile getirdi ve başsağlığı dileklerini Rus halkına iletmemi rica ettiler.” dedi.

  "İYİ BİR DİPLOMAT, İYİ BİR DOSTTU"

  İyi bir diplomat olan Andrey Karlov’un göreve başladığı günden bugüne en zor şartlarda, uçak düşürme hadisesinden sonraki zor günlerde bile ikili ilişkilerin gelişmesi için çok çaba sarfettiğini vurgulayan Çavuşoğlu, “Zor günlerde gerçek bir diplomat olduğunu herkese gösterdi. Ama Andrey Karlov sadece iyi bir diplomat değil mükemmel bir insandı, bir dosttu.” diye konuştu.

  Görüş Bildir