Dolar
6.8656
0.0699%
Euro
7.7809
0.0733%
Altın
1813.92
0.2597%
Borsa
118304.3
-0.3438%
G. Altın
400.626
0.4296%
Bitcoin
64453.45
0.0823%
26ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 26 C
  Dışişleri Bakanı Davutoğlu'ndan Musul açıklaması

  Dışişleri Bakanı Davutoğlu'ndan Musul açıklaması

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Musul'daki görüşmelerle ilgili açıklama yaptı.
  • 11.06.2014 - 19:06
  Dışişleri Bakanı Davutoğlu'ndan Musul açıklaması

  Dışişleri Bakanı Davutoğlu'ndan Musul açıklaması #1

  Musul'daki gelişmeler üzerine Amerika programını yarıda kesen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'ye hareketinden önce New York John F. Kennedy Havalimanı'nda açıklama yaptı.

  Davutoğlu, "Bütün taraflar bilsinler ki vatandaşlarımıza herhangi bir şekilde halel gelirse bu karşılıksız kalmaz. Türkiye'nin gücünü ve kudretini kimse test etmeye kalkmasın. Onlara gelebilecek herhangi bir zarar en şiddetli şekilde mukabele görür" dedi.

  Dışişleri Bakanı Davutoğlu'ndan Musul açıklaması

  "DÖRT GÜNDÜR 24 SAAT ALARM HALİNDEYDİK"

  Davutoğlu'nun açıklamalarından satırbaşları:

  Musul'da son günlerde artan terör tehdidi nedeniyle yaklaşık dört gündür 24 saat Sayın Başbakan ve bizler alarm halindeydik. Çalışmalarımızı sürdürürken faaliyetlerimize rağmen maalesef Irak güvenlik güçleri IŞİD'in ilerlemesi karşısında Musul'u terk etmek zorunda kaldı.

  "TAHLİYEDENSE İÇERİDE KALMALARI DAHA GÜVENLİYDİ"

  Musul Başkonsolosumuz görev bilinciyle çalışmalarını sürdürdü. Biz tahliye talimatı gönderdik ancak çatışmaların artması nedeniyle güvenlik şartları sağlanmadan tahliyesinin getirdiği riskin içeride kalmalarından daha fazla olacağı bilgisi verildi.

  "TÜRKİYE İLK DEFA BÖYLE BİR KRİZ YAŞAMIYOR"

  Musul herhangi bir Irak şehri gibi güvenlik konusunda belli taahhütlerin sağlanması gereken bir şehirdir. Bu Irak devletinin sorumluluğundadır. Önemli olan tüm vatandaşlarımızın salimen ülkeye getirilmesidir.

  Türkiye ilk defa böyle bir krizle karşılaşmıyor. Daha önce bezer durumlarda vatandaşlarımızı nasıl ülkeye getirdiğimizi herkes biliyor.

  "PANİĞE KAPILMADAN YOL HARİTASI ÇİZMEK ÖNEMLİ"

  İlk andan itibaren temaslarımız sürdü. Yakından takip ettik. Gelişmeleri birçok açılardan izledik. Bu takibi şu anda da sürdürüyoruz.

  Bu tür durumlarda paniğe kapılmadan yol haritası çizmek önemli olandır. Öyle günler vardır ki milletlerin tarihlerinde bazı hususlar bütün kaygıların önüne geçer. Onların buraya salimen gelmesi herhangi bir şekilde bir inisiyatif geliştirmekten daha önemlidir.

  "HERHANGİ BİR ZARAR EN ŞİDDETLİ ŞEKİLDE MUKABELE GÖRÜR"

  Şu dakika itibariyle sağlıkları ve güvenliklerinden belli ölçülerde haberdarız. Salimen vatandaşlarımız ve görevlilerimiz döneceklerdir. Bütün taraflar bilsinler ki vatandaşlarımıza herhangi bir şekilde halel gelirse bu karşılıksız kalmaz. Türkiye'nin gücünü ve kudretini kimse test etmeye kalkmasın. Onlara gelebilecek herhangi bir zarar en şiddetli şekilde mukabele görür.

  Görüş Bildir