Euro
9.6725
0.69%
Dolar
8.0578
0.63%
Altın
460.49
1.36%
Borsa
1.408
0.03%
Bitcoin
498.167
-1.57%
9ºC
İstanbul
Bulutlu 9 C

  Dışişleri Bakanlığı'ndan Obama ve Gauck’a sert mesaj

  Dışişleri Bakanlığı, ABD Başkanı Obama ve Almanya Cumhurbaşkanı Gauck’un açıklamalarına yayınladığı mesajla tepki gösterdi.
  • İHA
  • 25.04.2015 - 00:25
  Dışişleri Bakanlığı'ndan Obama ve Gauck’a sert mesaj

  Dışişleri Bakanlığı ndan Obama ve Gauck’a sert mesaj #1

  Joachim Gauck’un Berlin Katedrali’nde katıldığı törende 1915 olaylarına ilişkin yaptığı ‘’soykırım’’ açıklamasına ve Obama'nın tek taraflı bakış açısına yaptığı yazılı açıklamayla tepki gösteren Dışişleri Bakanlığı Türk halkının kimliklerinin karalanma girişimlerine sessiz kalmayacağını vurguladı.

  MAKAMDA OLANLAR TOPLUMUN HASSASİYETLERİNİ DİKKATE ALMALI

  Bakanlık yaptığı yazılı açıklamaya, "Cumhurbaşkanı Gauck’un, hukuka ve tarihi gerçeklere aykırı şekilde, Türk milletine işlemediği bir suçu isnat etme hakkı yoktur. Toplumsal birlik, bütünlük ve uyumu temsil etme makamında olanlardan, toplumu oluşturan tüm fertlerin hassasiyetlerini dikkate almaları ve daha kucaklayıcı bir yaklaşım sergilemeleri beklenir. Bu bağlamda, Gauck’un, temsil ettiği insanlar arasında bulunan yüzbinlerce Türk asıllı Alman vatandaşının düşüncelerini yok sayması  ibret vericidir" cümleleriyle başladı.

  "BU TOPLUMUN FERTLERİ SESSİZ KALMAYACAKTIR"

  Açıklamanın devamında, Almanya Cumhurbaşkanı’nın sözlerinin Türk halkı tarafından affedilmeyeceğinin altı çizilerek, "Türk tarihi ve kimliği, Türk-Alman toplumunun ayrılmaz bir parçasıdır. Bu kimliği karalamaya yönelik girişimlere bu toplumun fertleri sessiz kalmayacaklardır. Türk halkı, Almanya Cumhurbaşkanı Gauck’un bu ifadelerini unutmayacak ve affetmeyecektir" ifadelerine yer verildi.

  TÜRK-ALMAN İLİŞKİSİNE OLUMSUZ YANSIMA VURGUSU

  Bakanlık, açıklamaların ikili ilişkilere olumsuz etki edeceğini belirterek, "Önümüzdeki günlerde, 1915 olayları konusunda bir karar tasarısını ele alması öngörülen Almanya Federal Meclisinin, bu tarihi mesele konusunda tarafsız ve yapıcı bir tutum içerisinde olmasını, Türk-Alman ilişkilerine uzun dönem olumsuz yansımaları olacak bir yaklaşım sergilememesini temenni ediyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

  "ÜZÜNTÜYLE NOT ETTİK"

  Dışişleri Bakanlığı, ABD Başkanı Obama’nın 1915 olaylarıyla ilgili yaptığı açıklamaya da tepki gösterilerek, durumun üzüntüyle karşılandığını belirtti; "ABD Başkanı Obama’nın 23 Nisan 2015 tarihinde yaptığı açıklamanın Türkler ile Ermenilerin ortak tarihlerinin acılı bölümünü adil bir hafıza temelinde değerlendirmekten çok uzak olduğunu üzüntüyle not ettik."

  TEK TARAFLILIK TEPKİSİ

  Açıklamanın devamında, "I. Dünya Savaşı’nda yaşananların, Ermeniler kadar Türk halkı bakımından da hassasiyet taşıdığı gerçeğinden kopuk olması ve tek taraflı bir bakış açısını yansıtması sorunludur. Bu seçici ve tarafgir adalet anlayışını reddediyoruz." ifadelerini kullandı.

  SAĞDUYUYA DAVET

  Dışişleri Bakanlığı yazılı açıklamasını "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde 23 Nisan 2014 günü yayınladığı taziye mesajı ile daha sonra Başbakanımız Ahmet Davutoğlu tarafından 20 Ocak 2015 ve 20 Nisan 2015 tarihlerinde yayınlanan açıklamalar konuya Türkiye’nin bakış açısını özenle yansıtan metinlerdir. Bunlar, geçmişte yaşanan acıları inkâr etmeden, doğru tanım ve tutumlarla paylaşmayı, Osmanlı Ermenilerinin kayıpları dâhil tüm kayıplarımızı birlikte ve saygıyla anmayı, dahası ortak geleceğimizi yeniden inşa etmeyi teklif eden samimi çağrılardır. Bu tarihi konuda herkesi sağduyuyla hareket etmeye davet eden yaklaşımımıza ve uzattığımız dostluk eline olumlu karşılık almayı umut ediyoruz. Türklerle Ermenilerin barışmalarına giden yola adil bir biçimde katkıda bulunacak her ülke bu “dostluk projesinin” ortakları olarak tarihteki yerlerini alacaklardır. Bu çerçevede dost ve müttefik ülkelere düşen rolün ayrı bir önem taşıdığı da açıktır" cümleleriyle sonlandırdı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir