Euro
10.3581
0.16%
Dolar
8.6191
0.04%
Altın
503.95
0.38%
Borsa
1.431
-0.78%
Bitcoin
334.160
-2.36%
17ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 17 C

  Dışişleri: Teröristlere karşı operasyonlar devam edecek

  Dışişleri Bakanlığı; Irak'ta konuşlanan terör ekiplerine karşı operasyonların devam edeceğini açıkladı.
  • AA
  • 15.12.2018 - 10:45
  Dışişleri: Teröristlere karşı operasyonlar devam edecek

  Dışişleri: Teröristlere karşı operasyonlar devam edecek #1

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy; Türkiye’nin, güvenlik ihtiyaçları gerektirdiği ve terör örgütleri Irak topraklarında yuvalandıkları müddetçe, terörle mücadele kapsamındaki operasyonlara devam edileceğini açıkladı.

  "TÜRKİYE İÇİN ULUSAL GÜVENLİK MESELESİ HALİNE GELDİ"

  Sözcü Aksoy, TSK'nın Irak topraklarındaki PKK unsurlarına karşı düzenlediği operasyonlar ve Bağdat Büyükelçisi'nin Irak Dışişleri Bakanlığı'na çağrılmasına yönelik sorular üzerine, PKK terör örgütünün, uzun yıllardır konuşlandığı Irak topraklarını Türkiye'ye saldırılar amacıyla üs olarak kullandığına dikkat çekerek "Bu saldırılar sonucunda on binlerce vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. PKK terör örgütünün Irak ve Suriye topraklarındaki faaliyetleri Türkiye için bir ulusal güvenlik meselesi haline gelmiştir." dedi.

  "OPERASYONLAR DEVAM EDECEK"

  Aksoy, Irak hükümetine PKK terör örgütünün faaliyetlerinin engellenmesi konusunda üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğinin bugüne kadar birçok kez hatırlatıldığını vurgulayarak, "Nitekim, Irak Anayasası'nın 7. maddesi, Irak hükümetini, Irak topraklarının komşu ülkelere saldırılar için üs olarak kullanılmasını engellemekle yükümlü kılmaktadır. İyi komşuluk ilişkilerinin ve terörizmin her türlüsüne karşı uluslararası işbirliğinin genel ilkeleri çerçevesinde, Türkiye terörle mücadelede sorumluluklarını yerine getirmektedir. Bu anlayışla Irak'a terör örgütleriyle mücadelesinde her türlü destek verilmektedir. Irak’tan da aynı anlayış ve somut iş birliği beklenmektedir. Irak makamlarının terörle mücadelede gerekeni yapmadığı durumlarda, Silahlı Kuvvetlerimiz PKK terör örgütünün Irak topraklarından ülkemize yönelen saldırılarına BM Şartı'nın 51. maddesinden kaynaklanan meşru müdafaa hakkımıza dayanarak karşılık vermektedir. Son olarak, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 13 Aralık 2018 tarihinde Irak'ta Sincar ve Karacak Dağı’nda terörist unsurların yuvalandığı alanlara düzenlenen operasyonlarda PKK terör örgütüne ağır darbe vurulmuştur. Operasyonlar sırasında sivil halkın zarar görmemesi için her türlü tedbir alınmıştır. Türkiye’nin güvenlik ihtiyaçları gerektirdiği ve terör örgütleri Irak topraklarında yuvalandıkları müddetçe terörle mücadele kapsamındaki bu operasyonlara devam edilecektir." ifadelerini kullandı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir