Petrol
79.58
-3.75%
Euro
19.5017
-0.24%
Dolar
18.632
-0.03%
Altın
1.061
0.25%
Borsa
5000
0.00%
Bitcoin
321.343
0.10%
10ºC
İstanbul
Çok bulutlu 10 C
  Dışişleri yetkilileri: Suriye yalan söylüyor

  Dışişleri yetkilileri: Suriye yalan söylüyor

  Dışişleri, Suriye Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Cihad Makdissi'nin iddiaları üzerine sert bir açıklama yaptı.
  • 26.06.2012 - 05:06

  Dışişleri yetkilileri: Suriye yalan söylüyor #1

  Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, uçağın kuyruğunun Türkiye'ye verilmediğini söylediler.

  Suriye Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Cihad Makdissi'nin dün öğlen yaptığı açıklamaları önce "Muhatap bile almıyoruz" diye görmezden gelindi, sonra sert bir dille yalanlandı.

  DÜNYA ONLARA MI İNANACAK BİZE Mİ?

  Milliyet yazarı Aslı Aydıntaşbaş'ın görüştüğü Dışişleri yetkilileri, ellerinde uçağın 11:58'de 13 milde ve uluslararası sularda vurulduğuna dair somut deliller olduğunu belirterek, "İlk aşamada Suriyeli sözcüyü yalanlamaya bile gerek görmedik. Muhatap almamaya karar verdik. Elimizdeki hukuki deliller o kadar güçlü ki. Dünya 15 bin sivili öldürmüş bir katil rejimin açıklamalarına mı inanacak yoksa masaya koyduğumuz somut radar sinyal haritasına mı?" dedi.

  13 MİL AÇIKTA VURULDU

  Türk makamları, ellerinde hem uçağın radarının verdiği sinyaller hem de uçağı takip eden ana kadar üssünün haritası olduğunu, bu iki haritanın da uçağın 13 mil açıklarında vurulduğuna işaret ettiğini belirtti.

  UÇAĞIN KUYRUĞU VERİLMEDİ

  Uçağın bıraktığı elektronik izin her iki radarda da net olduğunu belirten yetkili, Suriye hükümetinin uçağın daha önce yaptığı kısa 'hava sahası ihlali' ile vurulma anı arasında bir kargaşa yaratmaya çalıştığını söyledi. Ayrıca Suriyeli yetkilinin iddia ettiği gibi uçağın kuyruğunun ellerinde olmadığını söyledi.

  "ÇELİŞKİLİ AÇIKLAMALAR"

  Üst düzey bir yetkili "Suriyeli sözcünün ifadeleri çelişkiler içeriyor. 500 metrede vurulduysa nasıl radar 13 mil gösteriyor? Nasıl oluyor da uçak 8 mil açıkta bulunuyor?" dedi. Yetkililer, uçağın bir noktada alçak uçuş yaptığını doğrulamakla birlikte, ikinci kez Suriye hava sahasını ihlal etmediğini, ancak ihlal etmiş olsa bile uluslararası hukukta vurulmasının yanlış olduğunu söyledi.

  Dışişleri yetkilileri: Suriye yalan söylüyor #2


  Görüş Bildir