Euro
10.8522
0.24%
Dolar
9.33
0.38%
Altın
533.45
0.91%
Borsa
1.429
-0.05%
Bitcoin
597.901
3.44%
14ºC
İstanbul
Çok bulutlu 14 C

  Dışişleri'nden Mısır eleştirisi

  Dışişleri Bakanlığı, Mısır'daki gösterilerde polisin müdahalesine ilişkin açıklama yaptı.
  • 27.01.2015 - 02:15
  Dışişleri'nden Mısır eleştirisi

  Dışişleri nden Mısır eleştirisi #1

  Dışişleri Bakanlığı, Mısır'da 25 Ocak Devrimi'nin 4. yıl dönümü öncesinde çıkan olaylarda Mısır polisinin çok sayıda kişinin ölümüyle sonuçlanan müdahalesine ilişkin, "En temel insan hak ve özgürlüklerini ayaklar altına alan söz konusu yaklaşımı şiddetle kınıyoruz" ifadesini kullandı.

  Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Kardeş Mısır halkının meşru taleplerle başlattığı 25 Ocak Tahrir Devrimi'nin dördüncü yıl dönümü vesilesiyle Mısır genelinde gerçekleştirilen barışçıl gösterilerde, güvenlik birimlerinin orantısız güç kullanımı nedeniyle pek çok Mısırlı kardeşimizin hayatını kaybetmesinden, birçoğunun yaralanmasından ve gözaltına alınmasından büyük üzüntü duyduk" denildi.

  Hayatlarını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara da acil şifa dileklerinin iletildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

  "Yönetimin söz konusu tavrı, hiçbir ideoloji, düşünce ayırt etmeksizin kendisine tehdit olarak algıladığı farklı ve muhalif her kesimden insanı baskı altında tutmaya, zulümle yıldırmaya çalışmasının en son örneğidir. En temel insan hak ve özgürlüklerini ayaklar altına alan söz konusu yaklaşımı şiddetle kınıyoruz."

  "Her fırsatta dile getirdiğimiz gibi Mısır yönetiminin bu dışlayıcı, baskıcı yaklaşımıyla kardeşMısır halkına istikrar ve güven temin etmesi imkansızdır. Uluslararası toplumdan bu gerçeği Mısır'da daha fazla kan dökülmeden ve yeni acılar yaşanmadan anlamasını beklemekteyiz. Türkiye olarak ülkede kapsayıcı gerçek bir demokrasi tesis edilmesine yönelik Mısır halkının mücadelesinde yanlarında olmaya devam edeceğiz."

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir