Euro
10.8293
0.74%
Dolar
9.2937
0.89%
Altın
533.35
1.05%
Borsa
1.429
-0.25%
Bitcoin
612.472
2.63%
15ºC
İstanbul
Güneşli 15 C

  Diyanet Başkanı Mehmet Görmez'den İslamofobi açıklaması

  Diyanet İşleri Başkanı Görmez, İslamofobi konusunda, "Suç ve sebepleri hep dışarıda aramak yerine önce kendi evimizi temizlemeliyiz" dedi.
  • 22.01.2015 - 14:51
  Diyanet Başkanı Mehmet Görmez'den İslamofobi açıklaması

  Diyanet Başkanı Mehmet Görmez den İslamofobi açıklaması #1

  Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Suudi Arabistan'da İslam İşbirliği Teşkilatı(İİT) Genel Sekreteri İyad Emin Medeni'yle bir araya geldi.

  Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Görmez ve Medeni, İİT'nin Cidde'deki merkezinde gerçekleşen görüşmede, Batı'da son zamanlarda artan "İslamofobi meselesi" başta olmak üzere bazı konuları ele aldı.

  "SUÇLARI HEP DIŞARDA ARAMAYALIM"

  Görmez, burada yaptığı konuşmada, İslamofobi konusuna değinerek, "Elbette harici sebepleri bilmek, değerlendirmek gerekiyor. Ancak suç ve sebepleri hep dışarıda aramak yerine önce kendi evimizi temizlemeliyiz. Bilhassa İslam ve Batı dünyasında İslamofobi'yi besleyen yanlış 'İslam algılarından' ve Müslümanlardan kaynaklanan sorunları bertaraf etmek gerekmektedir" dedi.

  Diyanet Başkanı Mehmet Görmez den İslamofobi açıklaması #2

  "EĞİTİM DÜZENİMİZİ GÖZDEN GEÇİRMELİYİZ"

  İslamofobi'yi ortadan kaldırmak için eğitimin önemini vurgulayan Görmez, "Öncelikle İslam eğitim düzenimizi, insan yetiştirme düzeneklerimizi bilhassa İslam üniversitelerinde ve bazı enstitülerde müfredatlarımızı, programlarımızı yeniden gözden geçirmemiz gerekiyor. Özellikle uluslararası arenaya ilim adamı yetiştiren üniversitelerin müfredatını gözden geçirmesi gerekmektedir" diye konuştu.

  "DEVLET POLİTİKALARINA YANSIMASI VAHİM SONUÇLAR DOĞURUR"

  "İslamofobi'nin devlet politikalarına yansıması vahim sonuçlar doğurur"

  İİT Genel Sekreteri İyad Medeni de yaptığı konuşmada İslamofobi'yle ilgili gelişmeleri endişeyle karşıladıklarını belirterek, "Artık ülkelerin bir araya gelerek bunu önlemek yerine kalıcı bir durummuş gibi önlem almamaları çok vahim sonuçlar doğuracaktır. İslamofobinin devlet politikalarına yansıması ve devletlerin buna ilişkin kanuni düzenlemeler yapması pek çok olumsuz sonucu beraberinde getirecektir" ifadelerini kullandı.

  Diyanet Başkanı Mehmet Görmez den İslamofobi açıklaması #3

  İSLAMOFOBİ'YE KARŞI NELER YAPILABİLİR

  Diyanet İşleri Başkanlığının tecrübelerini öğrenmek istediğini dile getiren Medeni, şunları kaydetti:

  "Türkiye Diyanet İşleri Başkanı Sayın Mehmet Görmez'le İslamofobi'ye karşı birlikte neler yapabileceğimiz üzerinde durduk. İİT olarak eğitim konusuna daha fazla önem vereceğiz. Afrika'da ve dünyanın muhtelif yerlerinde açtığımız bazı enstitü ve üniversitelerin sayısını arttırarak daha önemli çalışmalar gerçekleştireceğiz."

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir