Euro
15.3299
0.08%
Dolar
13.5431
0.10%
Altın
788.7280
-0.09%
Borsa
1,979.83
-5.08%
Bitcoin
578.894
0.68%
2ºC
İstanbul
Hafif kar 2 C

  Diyanet İşleri Başkanı: Alevilik İslam'ın yoludur

  Diyanet İşleri Başkanı Almanya'da konuştu.
  • 08.10.2012 - 08:32
  Diyanet İşleri Başkanı: Alevilik İslam'ın yoludur

  Diyanet İşleri Başkanı: Alevilik İslam ın yoludur #1

  Diyanet İşleri Başkanı Görmez, ''Alevilik İslam'ın yoludur. Buna hiçbir can hayır diyemez'' dedi.

   

  "ALEVİLİK İSLAM DIŞI DİYEN BİZİ KARŞISINDA BULUR"

  Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Almanya'daki temasları çerçevesinde Avrupa Türk İslam Birliği, Köln ve Çevresi Hacı Bektaş-ı Veli Alevi Cemevi ve İslam Kültür Merkezleri Birliği'ni ziyaret etti. Görmez ziyarette, "Alevilik İslam'ın yoludur. Buna hiçbir can buna hayır diyemez'' diye konuştu. Görmez bir kimsenin ''Alevilik İslam dışı'' demesi halinde karşısında kendilerini bulacağını vurgulayarak, şunları söyledi:

  "ANADOLU'NUN ASLİ SAHİBİ ALEVİ KARDEŞLERİMİZ"

  ''Bazı ithamlar karşısında Alevi kardeşlerimiz üzülüyordu. Anadolu'nun asli sahibi Alevi vatandaşlarımızdır. Hiç kimsenin onları azınlık statüsünde göstermeye hakkı yoktur. Haddi de değildir. Cemevi ısrarla sürekli tartıştığımız husus. Cemevi ve cami üzerinden bizim ayrılmamamız lazım.''

  Görmez, konuşmasında bir Alman filozofun, ''Sınırların dilin nereye kadar konuşuluyorsa oraya kadardır'' sözlerine atıfta bulunarak, ''Ben de bir dil biliyorum ki o dilin hiç sınırı yok. Tüm dünyayı sizin yapar. O gönül dilidir. Bizim öyle bir gönül dilimiz var ki onunla konuştuğumuzda anlaşmamamız mümkün değil. Hz. Muhammed hepimizin peygamberidir'' diye konuştu.

  "ÖN YARGILARI KIRMADIKLARI İÇİN ÜZGÜNÜM"

  Konuşmasında Madımak Oteli yangınına da değinen Görmez, ''Aklı başında, kalbinde vicdan taşıyan hiçbir varlık, bu hadiselerde yanlışlık olmadı diyemez'' ifadesini kullandı. Camilere gelen vatandaşların Alevilik hakkında sahip oldukları ön yargıları kıramadıkları için üzüldüğünü belirten Görmez, ''yanlışların çift taraflı olduğunu'' ifade etti.

  Görmez, tartışmalı kısımları bir yana bırakarak ortak yanlara bakılması gerektiğine dikkati çekerek, ''Acısıyla neşesiyle ortak kültürümüz var. Anadolu coğrafyasında aynı özden yaratılmışız. Biz ilk defa Alevi kitapları yayınladık onların bir tanesinde güzel bir şey okudum. Toprağın mütevazı ve cömert olma özelliği çok hoşuma gitti'' dedi.

  "BAŞBAKAN'A UCUBEYİ SORDUM"

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Karacaahmet'teki cemevi için kullandığı ve tartışmalara yol açan 'ucube' kelimesine de değinen Başkan Görmez, "Ben, Sayın Başbakan'a o 'ucube' kelimesini sordum. Sayın Başbakan da bana aynen şunu ifade etti: 'Benim bizatihi cemevini kastetmem mümkün değil. Kaçak yapılan bir bina vardı. Binanın kendisi de pek çok eksiklikler içeriyor. Canların niyaz evleri olan cemevlerini kastederek böyle bir şey demiş olmam mümkün değil.' dedi. Bana burada sorulmasaydı bunu hiç ifade etmek istemezdim. Çünkü benim mümkün olduğu kadar siyaset dilinden, siyasetten uzak durma gibi bir mecburiyetim var" dedi.

   


  Görüş Bildir