Euro
11.0013
-1.22%
Dolar
9.4753
-1.14%
Altın
551.42
-0.99%
Borsa
1.508
0.99%
Bitcoin
592.002
-3.11%
12ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 12 C
  Diyanet İşleri Başkanı'ndan dine küsmeyin tavsiyesi

  Diyanet İşleri Başkanı'ndan dine küsmeyin tavsiyesi

  Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Osmangazi Üniversitesi'nde konferansa katıldı.
  • 07.01.2014 - 15:16

  Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Kongre Merkezi'nde düzenlenen 'İslam ve Üniversite' konulu konferansa katıldı. Konferans, Furkan Çınar'ın okuduğu Kuran-ı Kerim ile başladı.

  Diyanet İşleri Başkanı ndan dine küsmeyin tavsiyesi #1

  'DİNE KÜSMEYİN'

  Konferansta konuşan Prof. Dr. Görmez, son günlerde İslam dünyasından yaşanan olayları değerlendirdi. Görmez, öğrencilere, yaşanan olaylardan dolayı dine küsmemelerini tavsiyesinde bulundu.

  'KENDİNİ DİNDAR OLARAK TANIMLAYAN KİŞİLERDEN DOLAYI...'

  Son günlerde ve yıllarda İslam dünyasında olup bitenler, Türkiye'de olup bitenler. Kendilerini dindar olarak tanımlayan kişilerin yapıp ettiklerinden dolayı sakın dine küsmeyin. Eğer, dini sadece dindarların hayatında görmeye kalkışırsanız yanılırsınız. Bugün Bağdat'ta, Şam'da ateşler yükseliyor. Bunun en büyük sebebi üzülerek söyleyeyim, herkes kendini hakikatin yerine koymaya çalışıyor. Allah, biz Müslümanlara hakikatin yolunda olmayı emretti. Kendimizi hakikatin yoluna koymayı emretmedi. Üzülerek belirteyim, en büyük yanlışlıklarımızdan bir tanesi herkes kendini, kendi düşüncesini, kendi cemaatini, hakikatin yerine ikame etmeye kalkışıyor. Halbuki biz hepimiz hakikatin yolunda hizmet etmekle emir olduk.

  'EĞER DİN BUYSA BİZ YOKUZ'

  Hiç kimse 'hakikat avucumda, benim' diyemez. Biz hepimiz hakikatin yolunda olmakla mükellefiz. Batı’da dine koyulan mesafeler, din karşıtı bütün ideolojiler dindarların tartışmalarından meydana gelmiştir. Dindarlar birbirleriyle yüzyıl mezhep çatışmaları içine girdiler. Ve genç kuşaklar 'din buysa biz o dünyada yokuz' dediler ve dinden, hakikatinden kopmayı tercih ettiler. Korkarım bu İslam dünyasında da bu anlamsız bu beyhude tartışmalar, bu dindarların birbirileriyle olan güç kavgaları genç kuşakların zihninde aynı düşünceleri oluşturacak diye endişe ediyorum. 'Eğer din buysa, dindarlık buysa biz yokuz' diyecekler diye endişe ediyorum. Lütfen siz mabedi yeniden tanımlayarak, iman, akıl, üniversite ve bilim ilişkisini yeniden inşa ederek, ama kendinizi hakikatin yerine koymadan, hakikatin yolunda mesafeler kat ederek, ancak bu soruların cevabını bulabilirsiniz.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir