Petrol
83.27
-0.53%
Euro
19.2697
0.06%
Dolar
18.6356
0.05%
Altın
1.043
0.12%
Borsa
4923
0.00%
Bitcoin
308.875
-2.05%
11ºC
İstanbul
Bulutlu 11 C

  Avrupa'yı İslam'a davet etti

  Görmez: İslam'ı resmen tanımamaları ne büyük bir eksiklik..
  • 26.05.2012 - 01:20
  Avrupa'yı İslam'a davet etti

  Avrupa yı İslam a davet etti #1

   

  Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı ve İngiltere Türk Diyanet Vakfı tarafından restorasyonu tamamlanan Londra Diyanet Merkezi'ni hizmete açtı.

  İngiltere'nin başkenti Londra'nın kuzeyinde yer alan merkezin açılışına Görmez'in yanı sıra Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Ünal Çeviköz, Başkonsolos Ahmet Demirok, Din İşleri Müşaviri Prof. Dr. Seyfettin Erşahin ve çok sayıda davetli katıldı. Açılış öncesinde Görmez, cuma namazı kıldırdı.

  BİR ZAMANLAR ELEŞTİRDİĞİ KURUMUN BAŞINDA

  Törende konuşan Mehmet Görmez, İngiltere'de yaşadığı dönemde en çok eleştirdiği kurumun Diyanet İşleri Başkanlığı olduğunu belirterek, ''İleride başıma ne geleceğini bilmediğim için en çok eleştirdiğim kurumdu. Çünkü Almanya'da, Hollanda'da, Fransa'da devasa müesseseler kuran Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Londra'da müracaat edeceğiniz küçük bir merkezinin dahi olmaması gerçekten üzüntü vericiydi'' diye konuştu.

  Dünyanın her tarafında vatandaşlara hizmet veren Diyanet İşleri Başkanlığı'nın geçmişte Londra'da bir teşkilatının olmadığını ifade eden Görmez, ''Bugün benim için büyük bir mutluluk günü. En azından nezih bir mekanın bir merkez olarak kurulmuş olmasını, içinde çok güzel bir caminin olmasını görmekten büyük bir mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum'' dedi.

  Kimliğin korunması için camilerin çok önemli fonksiyonlar icra ettiğini belirten Görmez, camilerin Müslüman kalmayı, sevgiyi, muhabbet duymayı öğrettiğini söyledi.

  "İSLAM DİNİNİ TANIMAMALARI EKSİKLİKTİR"

  Yüz yıl önce Batılı ülkelerin başkentlerinde kilise, cami ve havranın birlikte görülemeyeceğini dile getiren Görmez, ''Gelin 5 asır önce İstanbul'a, 6 asır önce Bursa'ya, Edirne'ye gidelim. Farklı dinleri, farklı kültürleri, farklı mabetleri yan yana yaşatmış bir medeniyetin çocuklarıyız biz'' dedi.

  Batılı siyaset adamlarının ''Biz çok kültürlülüğü kaybettik, başarısız olduk'' açıklamalarının duyulmaya başlandığını ifade eden Görmez, İslam dininin bu konuda prensipleri ortaya koyduğu için tarihte çok kültürlülüğün İslam coğrafyasında başarılı olduğunu kaydetti.

  ''Bugün hala pek çok Avrupa ülkesinde İslam dininin resmen kabul edilmemiş olması ne kadar büyük bir eksikliktir'' diyen Görmez, ''Müslümanların hukuki bir statüye kavuşmamış olması çok ciddi bir eksikliktir. Almanya bunun en bariz örneklerinden biridir. Çok büyük bir Müslüman nüfusu var ama hala İslam resmen tanınmış bir din değil. Hala İslam'ın müesseseleri hukuki bir zemine kavuşmamıştır'' ifadelerini kullandı.

  Büyükelçi Çeviköz ise büyükelçilik olarak Türk vatandaşlarının bütün ihtiyaçlarına cevap vermeye çalıştıklarını belirterek, ''Umarız bu çabalarımız sizler tarafından takdir ediliyordur. Din İşleri Müşavirliğimiz toplumumuzla, cemaatimizle sürekli iç içedir. Sorunları yakından takip ediyorlar'' diye konuştu.

  Konuşmaların ardından Mehmet Görmez, merkezin açılışında emeği geçenlere plaket verdi ve kurdele kesildi.


  Görüş Bildir