Dolar
7.311
0.2784%
Euro
8.6045
0.8426%
Altın
2031.69
-0.1646%
Borsa
1065.63
0.4752%
G. Altın
478.916
0.3703%
Bitcoin
86203.96
2.1284%
29ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 29 C

  Diyarbakır Valisi: PKK mağaralarında hayvan durmaz

  Vali Mustafa Toprak: PKKlılar, hayvanın dahi yaşayamayacağı yerlerde yaşamaya çalışıyor
  • 08.01.2013 - 17:19
  Diyarbakır Valisi: PKK mağaralarında hayvan durmaz

  Diyarbakır Valisi: PKK mağaralarında hayvan durmaz #1

  Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, terör örgütü PKK'lıların ahırdan daha beter, hayvanların dahi yaşayamayacağı yerlerde yaşadıklarını söyledi. Terör örgütü üyelerinin bu sığınaklarda kanlı eylemler gerçekleştirmek için planlar yaptığını belirten Toprak, "Hayvanın dahi yaşayamayacağı yerlerde yaşamaya çalışıyorlar." dedi.

  EMNİYET GÜÇLERİNE EL BOMBASI ATTILAR

  Vali Toprak, geçtiğimiz günlerde Lice'de gerçekleştirilen operasyonda öldürülen 10 teröristin yaşadığı sığınakla ilgili görüntüleri basınla paylaştı. Operasyonun İHA'ların ısı algılaması üzerine başlatıldığını anlatan Toprak, daha sonra bölgeyi askeri bir birliği gönderildiğini, ekiplerin çevrede dolaşması üzerine teröristlerin emniyet güçlerine el bombası attığını kaydetti.

  10 PKK'lının öldürüldüğü operasyon

  Diyarbakır Valisi: PKK mağaralarında hayvan durmaz #2

  "BU GİBİ YERLERİN BULUNMASI ÇOK ZOR"

  Bunun üzerine çatışma yaşanadığını belirten Toprak, teröristlerin etkisiz hale getirildiğini söyledi. Bu tip sığınakların bulunamsının ve tespit edilmesinin çok zor olduğunu belirten Vali Toprak, "Bu gibi yerlerin bulunması gerçekten çok zor ama İHA'ların ısı algılamasıyla bir bölge tespit edilince güvenlik güçleri oraya yöneldi. Güvenlik güçlerinin çevrede olduğunu fark eden teröristler el bombası atıyorlar. Ondan sonra hızlı bir şekilde çatışma başlıyor." diye konuştu.

  SIĞINAĞA TEDBİRLİ BİR ŞEKİLDE GİRDİK

  Toprak, çatışma sonrasında içlerinde PKK'nın Diyarbakır sorumlusu Ertem Karabulut'un da bulunduğu 10 teröristin etkisiz hale getirildiğini hatırlattı. Operasyon sonrasında emniyet güçlerinin sığınağa tedbirli bir şekilde girdiğini ifade eden Toprak, sığınağın girişinin bir tahta meyve sebze kasasıyla kapatıldığını, bunun da sığınağa doğal bir görünüm kazandırdığını dile getirdi.

  DUVARLAR NAYLONLA KAPLI

  Vali Toprak, sığınak içinde tuvalet, kiler, mutfak, salon gibi bölümlerin olduğunu ifade etti. Tuvaletin dahi içeride olduğunu ifade eden Toprak, tuvaletin dolması durumunda bidonlarla insan dışkılarını dışarıya çıkardıklarını dile getirdi. Sığınağın tavanın ve tabanın ahşap malzemelerle kaplı olduğunu kaydeden Toprak, duvarların ise ısı yalıtımı amacıyla naylonla kapladıklarını dile getirdi.

  "İÇERİDE KÜTÜPHANE VAR"

  Teröristlerin el yapımı patlayıcı yapmak için bir bölümü imalathane olarak kullandıklarını belirten Toprak, "Sığınak 1-1.5 metre yerden uzakta bu da onları olabilecek hava saldırılarından koruyor. Sığınağın bir bölümünü ise el yapımı patlayıcılar yapabilmek için imalathane olarak kullanıyorlar. İçeride kütüphane ve battaniye türü şeyler de mevcut. Ocak fırın yapmışlar. Dereden suç çekmişler. Kendilerine göre bir çıktı yapmışlar dereden." dedi.

  "KOKUDAN İÇERİYE GİRMEK MÜMKÜN DEĞİL"

  Kokudan içeriye girmenin mümkün olmadığını kaydeden Toprak, terör örgütü elemanlarının buralarda birkaç ay 10 kişi kadar yaşadıklarını, böyle bir yerde hayvanın dahi yaşamasının zor olduğunu kaydetti. Toprak, "Hayvanın dahi yaşayamayacağı yerlerde yaşamaya çalışıyorlar. Gençlerin sonları hazırlanıyor. Ahırdan dahi daha beter yerler." dedi.

  "YENİ BİR PLAN YAPMAK İÇİN ORADAYDILAR"

  Teröristler yazın ve kışın yapacakları eylemlerin planlarını bu sığınaklarda yaptığını söyleyen Toprak, "Yeni bir plan yapmak için orada toplandıkları belli. Bulunmalarının amacı yeni döneme kış dönemine hareket için yeni bir plan yapmak. Daha önce kışın 3 Ocak 2008'de dershane patlaması gibi olaylar yapmışlardı. Bunları tekrarlamak için bir araya geliyorlar. Örgütün 2012 yılı içerisinde halkın kalkışmaya yönlendiremedikleri ve hezimete geçirdiği için kanlı eylem aşamasındaydılar. 2 ay boyunca ne gibi planlar yapacaklarını planlıyorlar."

  Görüş Bildir