Euro
10.4288
1.16%
Dolar
8.8674
1.2%
Altın
499.22
1.7%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
380.002
1.44%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C
  Diyarbakır'da bir garip 23 Nisan kutlaması

  Diyarbakır'da bir garip 23 Nisan kutlaması

  BDP Diyarbakır İl Başkanlığı'nda düzenlenen törende yöresel kıyafetli Evindar Çalık, il başkanının koltuğuna oturdu
  • 23.04.2012 - 14:36

  Diyarbakır da bir garip 23 Nisan kutlaması #1

  DİYARBAKIR'daki 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı törenlerine, 'taş atan çocukların ve Pozantı Cezaevi'ndeki cinsel taciz olaylarının resmi kutlamalarda gündeme gelmeyeceğini' gerekçe gösteren Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) katılmadı. Ancak BDP İl Başkanlığı'nda bir tören yapıldı ve İl Başkanı Zübeyde Zümrüt, koltuğunu yöresel kıyafet giyen ilköğretim 7'nci sınıf öğrencisi Evindar Çakıl'a bıraktı.

  HABERİN GALERİSİ İÇİN TIKLAYIN

  HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN

  BDP, 23 Nisan kutlamalarına katılmama kararı alırken, BDP İl Başkanı Zübeyde Zümrüt bu yıl ilk kez koltuğunu 23 Nisan nedeniyle Hüseyin Uluğ İlköğretim Okulu 7'nci sınıf öğrencisi 13 yaşındaki Evindar Çakıl'a bıraktı. Üzerinde daha çok Kuzey Irak'taki Kürtler'in kullandığı yöresel kıyafet olan Çakıl, başkanlık koltuğuna otururken, birçok arkadaşının cezaevinde olduğunu belirterek, ölümlerin son bulması için barış istediğini söyledi. Hazırladığı bir mektubu okuyan Evindar Çakır, şunları söyledi;

  "Bugün 23 Nisan, sözde çocuk bayramı ama biz Kürt çocuklarına en başından görünüyor ki bize haramdır. Baktığınızda bir yanım Uludere Ortasu'da, bir yanım Ceylan'la beraber katledildi. Peki ya Uğur Kaymaz henüz 12 yaşındaydı. Bu acılar varken, ölmek ve öldürülmek korkusu varken nasıl olur da Kürt çocukları kalkıp 23 Nisan'ı kutlayacağız. Onlarca yaşıtlarım cezaevlerinde ömrünü geçiriyor. Bayramda ilan edilen günü yaşıtlarım her çocuk gibi yaşama hakkı olduğu gibi yaşasın. Biz çocukların yeri okuldur, parklardır, evimizdir, bizim yerimiz paramparça olmuş bedenimizle toprak altına girmek değil. Bizim yerimiz toprak değil annem sarsın beni tek isteğim, ana dilde eğitim görmek ve barışlı yarınlardır."

  BDP 23 NİSAN TÖRENLERİNE KATILMAYACAĞINI AÇIKLAMIŞTI

  BDP Diyarbakır Milletvekili ve Örgütlenme Komisyonu Başkanı Nursel Aydoğan tarafından parti teşkilatına gönderilen genelgede, 23 Nisan Çocuk Bayramı etkinliklerinde, taş atan çocukların ve Pozantı Cezaevi'nde yaşanan cinsel taciz ve tecavüzün resmi kutlamalarda gündeme gelmeyeceğini, bundan dolayı resmi kutlamalara katılmak yerine alternatif etkinlikler yapılması gerektiği belirtilmişti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir