Dolar
6.8612
0.0014%
Euro
7.7611
0.1535%
Altın
1798.58
-0.2689%
Borsa
114808.56
-0.8506%
G. Altın
396.959
-0.248%
Bitcoin
63644.24
-0.0606%
28ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 28 C
  Diyarbakır'da eylem yapan ailelere zabıta engeli İZLE

  Diyarbakır'da eylem yapan ailelere zabıta engeli İZLE

  DİYARBAKIR’da, PKK’nın kaçırdığını söyledikleri çocuklarının bırakılmasını isteyerek 14 günden bu yana Büyükşehir Belediyesi önünde eylem yapan aileler, zabıtalar tarafından buradan uzaklaştırıldı.
  • 01.06.2014 - 15:28
  Diyarbakır'da eylem yapan ailelere zabıta engeli İZLE

  Diyarbakır'da eylem yapan ailelere zabıta engeli İZLE #1

  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, oturma eylemi yapan ailelerin 1 Haziran’a kadar burayı boşaltmalarını aksi halde müdahale edileceğini söylemişti. Eylemlerine devam eden ailelere bu sabah Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri müdahale etti.

  Diyarbakır'da eylem yapan ailelere zabıta engeli İZLE

  ZABITA SAÇINDAN TUTUP SÜRÜKLEDİ

  Zabıtalar, oturma eylemini sürdürmekte kararlı olduklarını söyleyen aileleri zorla buradan çıkartırken, annelerden Bedriye Eşiyok, zabıta görevlileri tarafından saçından tutularak sürüklendiğini ve tartaklandığını söyledi.

  Diyarbakır'da eylem yapan ailelere zabıta engeli İZLE #2

  GÜLTAN KIŞANAK TALİMAT VERDİ

  Zabıtalar ise Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak’ın talimatı ile bina önünde temizlik yapılacağını bildirdi. Oturma eylemi yapan ailelerin uzaklaştırılmasının ardından Büyükşehir Belediyesi önündeki alana güvenlik şeridi çekilerek sabun köpüğü ile yıkandı. Buradan zorla çıkartılan aileler, Diyarbakır- Elazığ karayolunun Büyükşehir Belediye binasının karşısında bulunan orta refüjünde eylemlerini devam ettirdi.

  Diyarbakır'da eylem yapan ailelere zabıta engeli İZLE #3

  Diyarbakır'da eylem yapan ailelere zabıta engeli İZLE #4

  Diyarbakır'da eylem yapan ailelere zabıta engeli İZLE #5

  "TARTAKLAYIP SAÇLARIMDAN SÜRÜKLEDİLER"

  PKK’nin kaçırdığını söylediği ortaokul 2’nci sınıf öğrencisi 13 yaşındaki oğlu M. için eylem yaptıklarını söyleyen Bedriye ve İsmail Eşiyok, müdahale sırasında zabıta tarafından tartaklandıklarını ileri sürdü. Zabıtaların saçından tutarak sürüklediğini belirten Bedriye Eşiyok, "Belediye görevlileri sabah eylem yaptığımız alana gelerek bizi kovdu. Ben direnince saçımdan tutarak sürüklediler. Benim amacım sadece 13 yaşındaki çocuğuma kavuşmaktır. Biz barış istiyoruz. Evladıma kavuşuncaya kadar eylemime devam edeceğim. Biz çocuklarımızı istiyoruz, barış istiyoruz" dedi. İsmail Eşiyok da zabıtaların kendilerine saldırdığını anlatarak, "Bize buranın yasak olduğunu söylediler. Biz biraz ileriye gittik. Oraya da geldiler ve bize hücum edercesine saldırdılar. Bizi dövmek istediler. ’Burada durmayın, cehennemin dibine gidin’ dediler. Ne yapacağımızı şaşırdık. Biz çocuğumuzu istiyoruz" diye konuştu.

  "GEREKİRSE AÇLIK GREVİ YAPACAĞIZ"

  Oturma eylemini sürdürenlerden Erhan Erem ise PKK’nın götürdüğü 19 yaşındaki kardeşi Fatih Eren’in bırakılması için eylem yaptığını söyledi. Oturma eylemi yapanların BDP’ye oy veren kişiler olduğunu ileri süren Erhan Erem, "Bu aileler aslında BDP’nin tabanından kişiler. Eylem yapan aile sayısı her geçen gün artıyor. Bu binleri, on binleri bulacaktır. Aileleri kontrol etmekte zorluk çekiyoruz. Belediye burada eylem yapmamıza izin vermiyor. Ancak biz barışı ve çocuklarımızı istemeye devam edeceğiz. Gerekirse burada açlık grevi, ölüm orucu yapacağız. Bu seçenekleri de değerlendiriyoruz" dedi.

  Belediye yetkililerin kendilerine ’ajan’, ’hain’ ve ’AKP işbirlikçisi’ diye psikolojik baskı uyguladığını söyleyen Erhan Erem, "Hatta benim polis olduğumu söylemişler. Bu ailelerin hiçbir partinin üyesi, ajan, işbirlikçi, hain olmadığını söyledik. Annelere saldıracaksa, yaşam alanı sağlamayacaksa biz başka yerde de eylemimizi sürdüreceğiz. Yarın AKP önünde de oturabiliriz. Bizim hiçbir partiyle ilişkimiz yok. Biz açlık grevini başlatmayı, gerekirse ölüm orucu yapacağız. Burada bir baba kendini yakmak istedi. Ben engelledim" diye konuştu.

  Görüş Bildir