Dolar
7.6635
0.0156%
Euro
8.9579
-0.2305%
Altın
1901.96
0.0926%
Borsa
1096.16
0.8399%
G. Altın
468.658
0.0578%
Bitcoin
80787.18
-0.6755%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C

  Diyarbakır'da Kürtçe'ye talep yok

  Kürtçe seçmeli derse Diyarbakır'da ilginin yok denecek kadar az olduğu ortaya çıktı.
  • 17.09.2012 - 16:18
  Diyarbakır'da Kürtçe'ye talep yok

  Diyarbakır da Kürtçe ye talep yok #1

  Yeni eğitim sisteminde tartışma konusu olan Kürtçe seçmeli derse Diyarbakır'da ilginin yok denecek kadar az olduğu ortaya çıktı.

  Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, 12 Eylül'de sona eren seçmeli ders tercih süresini 21 Eylül'e kadar çıkartıp öğrencilerin bir kısmının daha kayıt yaptıramadığını açıklarken, DHA muhabirinin okullardan derlediği bilgilere göre seçmeli derslere ilginin az olduğu tercih edilen seçmeli ders arasında, Yaşayan diller ve lehçeler başlığı altında yer alan Kürtçe ve Zazaca'ya ilginin ise yok denecek kadar olduğu ortaya çıktı.

  ÖĞRENCİLERİN YÜZDE 1'İ KÜRTÇEYİ TERCİH ETTİ

  Merkez Bağlar, Kayapınar, Sur ve Yenişehir ilçelerinde 5'inci sınıfa kayıt yaptıran çocukların ancak yüzde 10'unun seçmeli dersleri tercih ettiği bunlarında yüzde 1'inin Kürtçe seçmeli tercih ettiği belirtildi.

  Bazı veliler, seçmeli ders olarak Kur'an-ı Kerim, Hazreti Muhammed'in hayatı ve temel dini bilgiler gibi dersleri tercih ederken, bazılarının ise dini ve Kürtçe seçmeli dersler yerine Matematik, yabancı dil ve zeka oyunlarını tercih ettikleri görüldü. Bazı veliler seçmeli derslerden haberlerinin olmadığını ifade ederken, çocuklarına Kürtçe seçmeli dersi tercih ettiren bazı veliler ise, Kürtçe'nin seçmeli olarak değil, ana dilde eğitim olarak öğretilmesi gerektinde ısrar etti. Veliler, "Ana dilde eğitim verilmediği için şimdilik çocuklarımızın ana dillerini öğrenmeleri için seçmeli olarak bu dersi tercih ettik" dedi.

  KÜRTÇEDE ÖĞRETMEN SIKINTISI

  Eğitimciler, sınıf oluşturulması halinde Kürtçe seçmeli dersi verecek eğitimci sıkıntısı çekeceklerini ve bu konuda ihtiyacı karşılayacak öğretmen olmadığını belirterek, "Dini konulardaki seçmeli dersler konusunda sıkıntı yok. Ancak, Kürtçe konusunda öğretmen sıkıntısı da çekilecek. Sınıflar oluşsa bile bunlara kimin eğitim vereceği konusunda ciddi sorunlar var. Ancak, bazı üniversitelerdeki Kürtçe eğitim alan öğrencilerin okulu bitirmesi planlanıyor. Bu da zaman  alacak" dedi.

  TALİM TERBİYE KURULU BAŞKANI: "SAYI VEREMEYİZ"

  Yeni eğitim ve öğretim sezonu için Diyarbakır'da bulunan Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr .Emin Karip, Kürtçe seçmeli ders tercih edenlerle ilgili rakam veremeyeceklerini belirtti. Karip, "Şu an itibariyle sayı veremeyiz. Tercihler ve kayıtlar devam ediyor. Program yayınlandı. Ders kitapları önümüzdeki günlerde basılacak. Öğretmen ihtiyacımızı ise mevcut öğretmenlerimiz arasından karşılamaya çalışacağız. Yani bu lehçeleri bilen öğretmenlerimiz ilk etapta bu derslere verecek. Sonra bu konu ile ilgili çalışan üniversitelerden bu ihtiyaç karşılanacak" dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir