Diyarbakır'da olaylar çıktı

Diyarbakır'da olaylar çıktı

Diyarbakır'da, bazı cezaevlerinde 62 günden bu yana devam eden açlık grevlerine destek vermek isteyen bir grup, sloganlar atarak eylem yapmak istedi. Polis, dağılmayan grubu biber gazı kullanarak dağıttı.

POLİS GRUBU DAĞITTI

Cezaevlerinde 62 günden bu yana devam eden süresiz dönüşümsüz açlık grevlerine destek olunması amacıyla Barış ve demokrasi Partisi Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın yapmış olduğu 'Halk sokaklara çıksın' çağrısının ardından, bir grup Ekinciler Caddesi üzerinde toplanarak slogan atmaya başladı. Bir süre slogan atan grup Diyarbakır'ın en işlek caddesini trafiğe kapatmak istedi. Olay yerine gelen polis, biber gazı ve gaz bombası kullanarak grubu dağıttı.

Daha sonra Koşuyolu semti üzerinde toplanan başka bir grup, el yapımı ses bombası, havai fişek ve taşlarla polise saldırdı. Polis, buradaki gruba gaz bombası kullanarak müdahale etti. Aynı saatlerde, E Tipi Cezaevi yakınında park halinde bulunan bir araç göstericiler tarafından ateşe verildi. Olay yerine gelen itfaiye ekipleri alevlere müdahale ederek söndürdü.

Bu olayın ardından, başka bir grup, E Tipi Cezaevi arkasında bulunan Keresteciler Pazarı'na molotof kokteyli attı. Olay yerine gelen itfaiye ekipleri olası bir facianın önüne geçerek, alev alev yanan ağaçları söndürdü.

Kent genelinde yer yer küçük çapta olaylar devam ederken, çıkan olaylarda 10'dan fazla göstericinin gözaltına alındığı öğrenildi