Petrol
115.21
0.91%
Euro
17.3881
-0.98%
Dolar
16.1964
-0.93%
Altın
965.34
-0.75%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
467.539
-4.21%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C

  Diyarbakır'da öldürülen leopar ölümsüzleşecek

  Leoparın postu, özel bir yöntem ile doldurulup sergilenecek.
  • 05.11.2013 - 14:30
  Diyarbakır'da öldürülen leopar ölümsüzleşecek

  Diyarbakır da öldürülen leopar ölümsüzleşecek #1

  Diyarbakır'dan Çınar İlçesi'ne bağlı Salmaz Köyü'nde koyun otlatan çobanların kendilerine saldırdığı için öldürdüğü leoparın, Dicle Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı'nda yapılan otopsisinde çarpıcı bir gerçek daha ortaya çıktı. Leopar daha önce de ayağından vurulmuş.

  AYAĞINDA KURŞUN ÇEKİRDEĞİ

  Leoparın vurularak öldürülmesi ile ilgili başlatılan soruşturma, jandarma ve Orman ve Su işleri Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından sürdürülüyor. Jandarmadaki ifade tutanaklarında, leoaparın çobanlara saldırması nedeniyle öldürüldüğü belirtildi.

  Diyarbakır da öldürülen leopar ölümsüzleşecek #2

  DAHA ÖNCE GÖRÜLMÜŞ VE VURULMUŞ

  Dün Dicle Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi'nde leopara yapılan otopside, ilginç bir gerçek daha ortaya çıktı. Uzmanlar, leoparın ayaklarından birinde tabancaya ait kurşun çekirdeği buldu. Daha önce ölümüne neden olan boyun kısmındaki tüfek mermisi çekirdekleri çıkartılan leoparın ayağından çıkan tabanca mermisi çekirdeğinin eski olduğu belirlendi. Uzmanlar, 2 yaşındaki erkek leoparın ayağındaki bu kurşun çekirdiğinin, daha önce de görüldüğünün ve ayaklarına ateş edildiğinin göstergesi olduğunu söyledi.

  LEOPAR DOLDURULACAK

  Diyarbakır'ın Çınar ilçesine bağlı Solmaz köyü yakınlarında önceki gün çoban tarafından öldürülen biyolojik çeşitlilik açısından son derece önemli bir tür olan leopar (panthera pardus), ölümsüzleştirilecek. Leoparın doldurulmasını kararlaştıran Orman ve Su işleri Bakanlığı, bu işlemi gerçekleştirmesi için İstanbul'daki lisanslı tahnitçi İsmail Yey'e ulaştı. Bunun üzerine uçakla Diyarbakır'a gelen tahnitçi Yey, Orman ve Su işleri Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürlüğü'ndeki leoparı Dicle Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi'ne götürdü. Burada yaklaşık 1.5 saat süren operasyonun ardından leoparın postunu vücudundan ayırdıktan sonra ilaçlayıp, tuzladı. Yey, operasyonun ardından paketlediği deriyi doldurmak üzere İstanbul'a götürdü.

  Diyarbakır da öldürülen leopar ölümsüzleşecek #3

  DOLDURULDUKTAN SONRA SERGİLENECEK

  Tahnitçi İsmail Yey, yaklaşık 42 yıldır hayvanları ölümsüzleştirme sanatıyla ilgilendiğini belirterek, bugüne kadar kanatlı hayvanlar hariç bine yakın hayvanı doldurduğunu söyledi.

  Orman ve Su işleri Bakanlığı'nın daveti üzerine Diyarbakır'a geldiğini kaydeden Yey, kurum çalışanlarının nadir bir hayvan olduğu için konuya büyük önem gösterdiğini kaydetti. Veterinerlik Fakültesinde yaklaşık 1.5 saat süren çalışmayla leoparın derisini yüzdüğünü ifade eden yey, şöyle konuştu:

  KALIPLAR ABD'DEN GELECEK

  "Leoparı İstanbul'a götüreceğiz. Doldurma işlemi için iç formlarını Amerika Birleşik Devletleri'nden getireceğiz. Kalıpların ABD'den gelişi 1 ay sürecek, İşlem olarak heykeltıraşların kullandığı poliüretan ham madde kalıpları kullanıyoruz. Mesela bir hayvanla ilgili 15 kalıp olabilir. Atlarken, zıplarken, saldırırken ve yürürken gibi bunlardan hangisi olacağına bakanlıkla karar verilecek ve ardından sipariş edeceğiz. Diş takımı ve gözleri de oradan gelecek. Doldurduktan sonra deriyi giydireceğiz ve son olarak makyajını yapıp, göz pınarlarına nemlilik vereceğiz. Doldurma işleminden sonra çok canlı bir hale gelecek ellemeye korkacaksınız. ABD'den kalıp geldikten sonra 2 ayda tamamlanır.

  Daha önce 3 leoparın kafasını doldurduk. Bunlardan bir tanesi 1994'te Ankara Hayvanat Bahçesi'nde ölen bir leopardı ama bunların hepsi Afrika leoparıydı. Bu ise Anadolu leoparıdır. Nadir görülen hayvan olduğu için daha özenle çalıştık. Doldurulduktan sonra leopar sergilenecek. Ancak nerede sergileneceğine Orman ve Su işleri Bakanlığı karar verecek."

  Diyarbakır da öldürülen leopar ölümsüzleşecek #4

  TÜRKİYE'NİN EN İYİ NUMUNESİ

  Yey, bir takım çevrelerin leoparı öldürülen kişilere Av Kanunu uygulanarak cezalandırılması talebiyle açıklamada bulunduğunu anımsatarak, bunun çok yersiz olduğunu söyledi. Olayın nasıl gerçekleştiğini 2 çoban dışında kimsenin bilmesinin mümkün olmadığını belirten Yey, şöyle devam etti:

  "O insanlar bunu isteyerek yapmış olsa deriyi değerlendirmek için bir çabanın içerisinde olurlardı. Ancak öyle çabanın içerisinde olmamış yetkililere haber vermişler. Yetkililere teslim etmeleri art niyetli olmadıklarını gösteriyor. Bu davranışla büyük milli servetin heba olmasını önlemişler. Bu insanlar belli ki zor durumda kaldıkları için ateş ettiler. Böyle bir değeri yok etmeleri kötü bir şey ama bunu yetkileri teslim etmeleri iyi bir davranış. Yıllardır var mı yok mu tartışması varken, Türkiye'nin en iyi numunesine sahip olmamızı sağladılar. Ayrıca bu haber köylülerin bilinçlenmesini de sağladı. Kötü niyete büyük ceza olduğunda öğrendiler. Çobanların leoparı teslim edişi, takdire şayan bir davranıştır."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir