Dolar
6.8203
0.1262%
Euro
7.566
0.2477%
Altın
1729.32
0.6307%
Borsa
105520.47
0.1525%
G. Altın
379.237
0.7462%
Bitcoin
64237.86
0.2809%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C

  Diyarbakır'da PKK terörü hayatı felç etti

  Diyarbakır'ın Sur ilçesinde yaşayan vatandaşlar, terör örgütü PKK mensuplarının düzenlendiği saldırılar nedeniyle zor günler geçiriyor.
  • Ajanslar
  • 30.10.2015 - 13:54

  Diyarbakır'da PKK terörü hayatı felç etti

  İlçede, örgüt mensuplarının hendek kazması, barikat kurması, sokaklara patlayıcı yerleştirmesi sonucu birçok ev ve iş yerinde hasar meydana gelirken, vatandaşlar günlük yaşamlarını sürdürmekte zorlanıyor.

  TERÖRİSTLER YAŞAMI FELÇ ETTİ

  İlçede örgüt mensuplarının uzun bir süre zorla girdikleri evlerde barınması, birçok sokak ve mahallede hendek kazıp barikat kurması, bombalı tuzaklama yapması, sokakların üzerini branda ile örtmesi yaşamı felç etti.

  Düşük gelirli ailelerin yoğun olarak yaşadığı ilçede, vatandaşlar silah ve bomba seslerinden uzak, korkmadan, günlük yaşamlarının kesintiye uğramadığı mutlu ve huzurlu bir hayat yaşamak istemelerine rağmen terörist saldırılar nedeniyle yaşamları adeta kabusa döndü.

  EVLERİNE EKMEK BİLE GÖTÜREMİYORLAR

  Kazılan hendek ve kurulan barikatlardan dolayı evlerine ekmek bile götürmekte zorlanan vatandaşlar, çocuklarının geleceğinden endişe duyuyor.

  Terör örgütü PKK'nın gençlik yapılanması YDG-H üyelerinin tehditleri üzerine ekonomik durumu iyi olan aileler batı illerine, kötü olanlar ise başka ilçeye göç etmek zorunda kalıyor.


  TERÖR OLAYLARINDAN 3 BİN 307 ÖĞRENCİ ETKİLENDİ

  Saldırılar nedeniyle aileler, güvenlik endişesiyle çocuklarını okula göndermeye çekiniyor. İlçede, olaylardan Süleyman Nazif Anaokulu ve İlkokulu, Mardinkapı İlkokul ve Ortaokulu, Cumhuriyet İlkokulu, Yavuz Selim İlkokulunda okuyan 3 bin 307 öğrenci etkilendi. Bu okullarda okuyan öğrenciler geçici olarak başka okullara nakledildi. Olayların durulmasının ardından onarımı süren Mardinkapı İlkokulu dışındaki diğer okullar açıldı.

  Öğrenciler, başka okullara nakledilmeleri ve velilerin güvenlik endişesi ile eğitimden mahrum kaldı.


  ESNAF İFLASIN EŞİĞİNDE

  Teröristlerin saldırıları sonucu yerli ve yabancı turist ziyaretinin azaldığı tarihi ilçedeki bazı esnaf, iflasın eşiğine geldi. Çözüm Süreci döneminde çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlayan esnaf, o günlerin tekrar geri dönmesini istiyor.

  EVLERİNİ TEK EDENLER DÖNDÜKLERİNDE HARABELERLE KARŞILAŞTI

  Terör saldırıları sonucu terk etmek zorunda kaldıkları evlerine geri dönen vatandaşlar, karşılaştıkları manzara karşısında gözyaşlarına tutamadı. Saldırıların ardından evlerine dönen bazı vatandaşlar, örgüt üyelerinin barınmak için çatı katına döşek ve minder getirerek mesken yaptığını görünce bir süre şaşkınlık yaşadı.


  Teröristlerin silahla taraması ve bombalı eylemler nedeniyle bazı evlerde büyük hasarlar meydana gelirken, evlerini harabe halinde görenler büyük bir yıkım yaşıyor. Kısıtlı imkanlarla yaparak, başlarını soktukları evlerinin harabe hali gören vatandaşlar, büyük bir sıkıntı ile ne yapacaklarını düşünüyor.

  Terör saldırıları nedeniyle ev ve iş yeri zarar gören ilçe sakinleri, Valilik ve Emniyet Müdürlüğüne müracaat ederek kısıtlı imkanlarla aldıkları ev ve iş yerlerinin onarılması talebinde bulunuyor.

  VATANDAŞLAR ZOR GÜNLER GEÇİRİYOR

  Vatandaşlardan Ahmet Gül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçede örgüt mensuplarının saldırıları ve sonrasında yaşanan sokağa çıkma yasağı sonucu kötü günler geçirdiklerini belirtti.

  Terör örgütünün mahalleleri mesken haline getirmesiyle yaşadıkları zorluğu güçlükle anlatan Gül, şöyle konuştu: "Bazen ekmeğimiz bitiyordu, gidip polislerden izin alıyorduk onlar da 'gidip ekmeğinizi alıp gelin' diyorlardı. Örgüt mensupları buralardaydı ama bizi görünce yüzlerini kapatıyorlardı. Biz de geçip gidiyorduk. Hemen hemen bütün sokakları kazmışlardı. Mahallede ateş edildiği vakit evimizden dışarı çıkmıyorduk. Çoğu zaman elektrik gidiyordu, ışıldak vardı ama o da bitince tekrar şarj edemiyorduk, telefonumuzda da şarj kalmamıştı. Birbirimizden de haber alamıyorduk."

  Olayların olduğu dönemde çocuklarını okula gönderemediğini bildiren Gül, bu tür olayların kimsenin başına gelmemesi temennisinde bulundu.

  Görüş Bildir