Euro
9.9717
-0.08%
Dolar
8.3894
-0.18%
Altın
490.2
0.24%
Borsa
1.409
0%
Bitcoin
319.001
-0.96%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 26 C
  Diyarbakır'da tarihi gün

  Diyarbakır'da tarihi gün

  Çözüm sürecinin en kritik adımlarının atılacağı Diyarbakır'daki Nevruz'da, halk sabahın erken saatlerinde alanı doldurdu.
  • 21.03.2015 - 08:49

  Diyarbakır da tarihi gün #1

  Çözüm Süreci’nin kritik adımlarından biri bugün Diyarbakır’da düzenlenecek Nevruz kutlamasında atılacak. Sabahın erken saatleri olmasına rağmen alan neredeyse tamamen doldu. Etkinlikler saat 9:30'da başlayacak, Öcalan'ın mektubu ise saat 12 gibi okunacak.

  ÖCALAN'IN MEKTUBU OKUNDU

  Abdullah Öcalan’ın 2 sayfalık ‘Nevruz mektubu’, kutlamalar sırasında Türkçe olarak HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Kürtçe olarak da HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan tarafından okundu.

  Diyarbakır da tarihi gün #2

  "SİLAHLI MÜCADELEDEN VAZGEÇ" ÇAĞRISI

  Öcalan’ın mektubunda, PKK’ya doğrudan “Türkiye’ye karşı silahlı mücadeleden vazgeç” çağrısının yer almadığı belirtildi. Ancak PKK’nın toplayacağı olağanüstü kongrenin, ‘silahlı mücadeleden vazgeçme’ kararı almasının koşulları ve şartları hakkında değerlendirmelerin bulunduğu vurgulandı.

  Diyarbakır'da Nevruz kutlamaları İZLE

  Diyarbakır da tarihi gün #3

  ATEŞKES VURGUSU

  Mektupta ayrıca ‘tahkim edilmiş ateşkes’ olarak nitelendirilen güvenlik güçleriyle PKK’lı gruplar arasındaki çatışmazlık halinin devam ettirilmesinin önemi, bölgedeki kamu güvenliğini bozucu uygulamalara son verilmesi de yer aldı.

  Diyarbakır da tarihi gün #4

  KENTTE KIRMIZI ALARM

  Öte yandan milyonlarca insanın katılım göstermesi beklenen Nevruz kutlaması için Diyarbakır'da da olağanüstü bir hareketlilik yaşandı. Güvenlik güçleri Nevruz kutlamaları sırasında yaşanabilecek olası her türlü provakatif girişimi için kentte kırmızı alarma geçmiş durumdaydı.

  Diyarbakır da tarihi gün #5

  NEVRUZ İÇİN 97 ÜCRETSİZ OTOBÜS

  Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığınca, Nevruz etkinliğinin  yapılacağı alana ulaşımın rahat sağlanması amacıyla 25 yerden 97 otobüsle  vatandaşlar ücretsiz olarak taşındı.

  Diyarbakır da tarihi gün #6

  OTELLER DOLDU, EVLER AÇILDI

  Nevruz kutlamaları için yurt içi ve dışından çok sayıda kişinin geldiği Diyarbakır'da otellerde de yer kalmadı. Nevruz Komitesi yer kalmaması nedeniyle gelenlerin konaklaması için bin 500 ev hazırladı.

  Diyarbakır da tarihi gün #7

  700'Ü AŞKIN BASIN MENSUBU

  Diyarbakır'a gelen yerli ve yabancı basın mensupları, Nevruz  kutlamalarına ilişkin yayın yapmaya başlarken, alana canlı yayın araçları  yerleştirildi. Etkinliği izlemek için 700'ü aşkın basın mensubu akreditasyon  yaptı.

  Diyarbakır da tarihi gün #8

  NEVRUZ ATEŞİNE 15 TON ODUN

  Seyyar baz istasyonları ile tuvaletlerin yerleştirildiği Nevruz alanına kalabalık  nedeniyle 2 dev ekran kuruldu. 500 litre mazotun kullanılacağı nevruz ateşi için  alana 15 ton odun getirildi.

  Diyarbakır da tarihi gün #9

  ETKİLİ YAĞIŞ BEKLENİYOR

  Meteoroloji 15. Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Diyarbakır'da sabah saatlerinden itibaren sağanak olacağını bildirdi. Yağışın 24 saat içerisinde  metrekarede 20 ile 30 kilograma ulaşacağı tahmin ediliyor.

  Diyarbakır da tarihi gün #10

  Diyarbakır da tarihi gün #11

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir