Euro
9.3595
-0.3%
Dolar
7.8249
-0.59%
Altın
449.33
-1.9%
Borsa
1.329
-1.02%
Bitcoin
131.873
-2.78%
13ºC
İstanbul
Açık 13 C

  Doğum iznine yeni düzenleme geldi

  Hükümetin hazırladığı 'çocuk teşviği' paketinde yapılan düzenlemelerde sona gelindi.
  • 14.10.2013 - 09:02
  Doğum iznine yeni düzenleme geldi

  Doğum iznine yeni düzenleme geldi #1

  Çocuk teşviki ve  kadın istihdamını arttırma paketi olarak anılan düzenlemenin tam adı 'Türkiye İçin Nüfus ve Aile Politikaları Kapsamında Yapılan Mevzuat Çalışmaları' olarak belirlendi.  

  DOĞUM YAPAN KADINA ASKERLİK HAKKI

  Paket içeriğinden, çalışan anne adaylarına 'doğum izni' müjdesi çıktı. Erkeklerin askerlikte geçen süreleri için uygulanan 'kademe - derece ilerlemesi' uygulaması kadınların 16 haftadan 18 haftaya çıkarılacak doğum izinlerinde de geçerli olacağı bildirildi.

  Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın başkanlık yaptığı Aile ve Sosyal Politikalar, Maliye, Kalkınma ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlıklarının ortak çalışması olan çocuk teşvik paketinde yeni değişiklikler şu şekilde sıralandı.

  İŞE ALMA ZORUNLULUĞU

  Doğum yapan işçiler de, memuriyette ve askerlik hizmetinde olduğu gibi doğum izni süresinin sonunda iki ay içerisinde işe girmek isterse, işveren işe almak zorunda olacak. 

  İSTEK DIŞI TAYİN YASAK

  Hamile çalışanlar, hamileliğin 24'üncü haftasından itibaren ve doğumdan sonraki bir yıl süre ile isteği haricinde memuriyet mahalli dışında geçici veya sürekli olarak görevlendirilemeyecek. 

  ASKERLİK GİBİ OLACAK

  Paketin en dikkat çekici maddesi, kadın memurların ücretsiz doğum izninde geçen sürelerinin erkeklere askerlik yaptıklarında tanındığı gibi kademe-derece ilerlemesi kapsamına alınması oldu.

  TAM MAAŞ, ESNEK ÇALIŞMA

  Doğum izni biten kadınlara, çocuğu belli bir yaşa gelene kadar "esnek çalışma" hakkı tanınacak. Esnek çalışmada kadın, belli bir süre daha önce aldığı tam maaşıyla çalışabilecek. Söz konusu sürenin bitiminde kadın aynı hakkı tekrar isterse daha az maaşla esnek çalışmaya devam edebilecek. Ayrıca kadınlara, kreş desteğinin verilmesi sağlanacak.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir