Petrol
110.23
-1.18%
Euro
16.34
1.41%
Dolar
15.65
1.10%
Altın
920.13
-0.17%
Borsa
2410
-0.37%
Bitcoin
478.144
0.24%
24ºC
İstanbul
Güneşli 24 C

  Dolandırıcıların yeni yöntemi: Adınız darbe soruşturmasında

  Darbe girişimi sonrası dolandırıcıların "Adınız darbe soruşturmasında geçiyor" diyerek vatandaşları dolandırmaya çalıştıkları bildirildi.
  • 19.07.2016 - 11:57
  Dolandırıcıların yeni yöntemi: Adınız darbe soruşturmasında

  Dolandırıcıların yeni yöntemi: Adınız darbe soruşturmasında #1

  Dolandırıcıların, FETÖ darbe girişimi kapsamında yürütülen soruşturmayı kendileri için fırsata çevirmek için sosyal medyada çeşitli yollar denedikleri bildirildi.

  Siber güvenlik uzmanı Alper Başaran, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin FETÖ'nün darbe girişimi dolayısıyla çok büyük bir tehlike atlattığını belirtti. Son derece kritik günlerden geçildiğini dile getiren Başaran, şunları kaydetti:

  "ADINIZ DARBE SORUŞTURMASINDA" DİYEREK DOLANDIRMAYA KALKIŞTILAR

  "Bazı fırsatçılar halkımızın içerisinde bulunduğu hassas durumu istismar etmeye çalışıyor. Bu doğrultuda telefonla ve sosyal medya üzerinden vatandaşlarla temasa geçerek 'Adınız darbe soruşturmasında geçiyor' diyerek çeşitli taleplerde bulunduklarına şahit olduk. Özellikle sosyal medyada yayılan bazı mesajların bu kişilerin bir girişimi olabileceğini düşünüyoruz"

  "DURUM ÇOK CİDDİ" BAŞLIĞI

  Bu mesajların "durum çok ciddi" diye başlayarak vatandaşlarda bir algı oluşturulduğuna dikkati çeken Başaran, şöyle devam etti:

  "Mesaj, 'Yapmadığımız bir paylaşım yüzünden ceza almamak için, Jandarma Genel Komutanlığı Bilişim Suçları Sosyal Ağ Bildirgesi çerçevesinde, Facebook'un güvenlik açığından ötürü hesabım üzerinde bulunan tüm verilerimin (IP, fotoğraflarım, paylaşımlarım vs.) çarpıtma yolu ve yasa dışı bir şekilde sahte kişilerce kullanılmasından ve doğabilecek tüm zararlardan ilgili Türk Ceza Kanunu maddeleri gereğince Facebook sorumludur. Bu hesabımdan başka bir hesabım olmadığını bildirir ve gereğinin buna göre yapılmasını tarafınıza arz ederim. NOT: Paylaşmayın. Kopyalayıp durum bildirgesi olarak yapıştırın' diye devam ediyor. Bu mesajı kullanarak vatandaşta belli bir farkındalık oluşturuyorlar. Böylece, iletişim kurduklarında kurban bu konuda daha önce resmi bir girişim bulunduğuna inanmış oluyor. En azından bu konuda bir gelişme olduğunu bir yerlerden hatırlıyor.Bu hazırlık dolandırıcıların işini oldukça kolaylaştırmaktadır."

  VATANDAŞLARI UYARDI

  Başaran, bu nedenle vatandaşların özellikle önümüzdeki günlerde, "darbe soruşturması" konusunda kendileriyle temasa geçen kişilere karşı çok dikkatli olmaları gerektiğini vurguladı. 


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir