Petrol
110.59
1.36%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
483.581
2.15%
16ºC
İstanbul
Güneşli 16 C

  DTK’dan Suriye açıklaması

  Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Halklar ve İnançlar Komisyonu, Suriye’de yaşanan olaylar ile ilgili açıklamalarda bulundu.
  • 08.07.2014 - 16:48
  DTK’dan Suriye açıklaması

  dtk

  DTK binasında düzenlenen toplantıya DTK Halklar ve İnançlar Komisyonu üyeleri, eski Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, din adamları ve davetliler katıldı. Katılımcılar adına açıklamayı okuyan DTK Halklar ve İnançlar Komisyonu Mardin Süryani Birliği Başkanı Yuhanna Aktaş, halkların kendi kaderini tayin etme hakkına dayanarak Suriye’de başlayan bu sürecin tüm halkların bir arada eşit ve adil bir şekilde yaşayabileceğini gösteren en güzel örnek olduğunu söyledi.

  ''HERKESİN AYAĞA KALKMASI, KARŞI DURMASI GEREKLİDİR''

  Aktaş, "Bilinmelidir ki İslam dünyası ve insanlığın tüm değerleri, kazanımları tehlike altındadır. İslam dininin hoşgörüsünden nasibini almamış ve emperyalizmin bir piyonu olan bu örgüte karşı sadece Kürtler değil Süryaniler, Ermeniler, Aleviler, İslam dini alimleri, Ezidiler ve Araplar başta olmak üzere herkesin ayağa kalkması ve Kobani için seferber olması, IŞİD’in bu saldırılarına karşı durması gerekmektedir.

  ''NEFRETLE VE ESEFLE KINIYORUZ''

  Hegemonik ve emperyalist güçlerinin Ortadoğu’da yıllardır din istismarı üzerinden sürdürdüğü savaşlarda halkların birbirine düşman olmasını ve bu kargaşadan kendi politikalarını rahatça sürdürdüğü aşikardır. Biz bugün burada toplanan Ermeni, Süryani, Keldani, Arap, Türk, Kürt, Ezidi inancının temsilcileri olarak bir arada yaşamanın dünyadaki en güzel örneği olan Rojava’ya İslam adına yapılan saldırıları nefretle ve esefle kınıyoruz. Rojava, tüm halkların ortak vatanıdır ve savunulması kutsaldır. Bu temelde biz, bugün bir araya gelen halklar ve inanç temsilcileri olarak farklılıklara saygı duyan her inanç kesimini Kobani’ye güç ve destek vermeye çağırıyoruz" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir