Petrol
84.22
-0.95%
Euro
17.7894
-0.30%
Dolar
18.4583
0.24%
Altın
971.87
-0.13%
Borsa
326
-0.65%
Bitcoin
354.950
0.35%
23ºC
İstanbul
Güneşli 23 C

  Dünya basınının çekilme yorumları

  Dünya basını PKK'nın çekilme sürecini yakından takip ediyor.
  • 09.05.2013 - 14:43
  Dünya basınının çekilme yorumları

  Dünya basınının çekilme yorumları #1

  PKK militanlarının Türkiye'den resmen çekilmeye başlaması dünya medyasının da gündeminde. Wall Street Journal'dan Le Figaro'ya birçok gazete, konuyu geniş biçimde değerlendirdi.

  Çekilmeyi, PKK ile yapılan müzakerelerin "en son somut adımı" olarak gören yabancı basın özellikle "barış sürecinin" karşı karşıya bulunduğu "meydan okumaları" ve "riskler"in altını çizdi.

  WSJ: "SÜREÇ, UZUN SABOTAJLARA AÇIK"

  Wall Street Journal, 40 yıllık ihtilafı sona erdirmeye yönelik müzakere sürecinin "en son somut adımı" olarak nitelediği çekilmenin üç ay sürebileceğini, çoğu militanların gece hareket ettiklerini söyledi.

  ABD'li gazete, "Ateşkes tutarsa da tam silahsızlanma ve militanların yeniden entegrasyonu yolu, uzun ve sabotajlara açık olacak. Genel barış anlaşmasına engeller sürüyor ve partiler arasındaki güven artarsa da kırılgan olmayı sürdürüyor" değerlendirmesini de yaptı.

  FINANCIAL TIMES: "BARIŞ SÜRECİNDE SON ADIM"

  Ekonomi gazetesi Financial Times, resmi çekilmenin "Erdoğan hükümetinin öncülüğünü yaptığı barış sürecinde en son adım" olarak başladığını belirterek çekilmenin "çok tartışmalı" olmaya devam ettiğini, Erdoğan'ın silahların bırakılması çağrısını yaparken PKK milikanlarının bunu yapmayı reddettiklerini kaydetti.
  Hükümetin ise, PKK'nın çekilenlerin güvenliği için yaptığı uluslararası gözlemciler ve yeni yasa çağrılarını geri çevirdiğine dikkat çekildiği haberde barış sürecinin risklerle dolu olduğu vurgulandı. Gazete, yurt dışındaki gözlemcilerin "açık olmayan sürecinin çökme riski var" yönündeki görüşlerini de yansıttı.

  GUARDIAN: "KÖYLÜLER ÇEKİLENLERİ GÖRDÜ"

  İngiliz Guardian gazetesi, çekilmenin "dünyanın en uzun süreli etnik ihtilaflarından birinin sonunu sağlayabilecek barış müzakerelerinin bir parçası olarak başladığını" belirtirken "Sınırdaki köylüler, hareket içerisindeki savaşçıları gördüklerini söylüyorlar" diye yazdı. Gazete "Başarılı çekilme barış sürecinde önemli bir ilerlemeyi oluşturuyor" yorumunu da yaptı.

  LE FIGARO: "SİLAHLI ÇEKİLME ANKARA'YI RAHATSIZ ETTİ"

  Fransa'nın önde gelen gazetelerinden Le Figaro da, çekilmeyi "siyasi bir düzenlemenin ilk aşaması" olarak nitelediği haberinde PKK'lıların silahlı olarak çekilmesinin Ankara'da rahatsızlık yarattığını kaydetti. Müzakere sürecine ilişkin Türk kamuoyundaki görüş ayrılıklarına dikkat çeken gazete, "askeri aşamayı izleyecek siyasi aşamada" da anlaşmazlıkların yaşanabileceğini de yazdı.

  EL PAIS: "1999 YILINDAKİ GİBİ OLMASINDAN KORKUYORLAR"

  İspanya'nın en büyük gazetesi El Pais ise, PKK'nın Türkiye'den çekilmeye başladığını okuyucularına duyururken PKK'lıların çekilmeden önce silahlarını geride bırakmadıklarını vurguladı. Haberde "Gerillalar, 1999 yılında gibi olmasından korkuyorlar" sözleri de kullanıldı.


  Görüş Bildir