Euro
11.021
2.52%
Dolar
9.4533
2.62%
Altın
541.75
2.64%
Borsa
1.455
1.58%
Bitcoin
595.593
-3.29%
17ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 17 C
  Düyanın Soft Power'ı en güçlü ülkeleri listesi

  Düyanın Soft Power'ı en güçlü ülkeleri listesi

  Dünyaca ünlü iş ve ekonomi dergisinin soft power listesinde İngiltere birinci olurken Türkiye ise listede 20. oldu..
  • 30.11.2012 - 11:18

  Düyanın Soft Power ı en güçlü ülkeleri listesi #1

  'Yumuşak güç' terimi ilk kez Harvard Üniversitesi profesörü Joseph Nye tarafından ortaya atıldı. Dünyanın en önemli iş ve kültür dergilerinden İngiltere merkezli Monocle'ın ülkelerin askeri ve ekonomik değil; sosyal bütünlük ve kültürüyle diğer ülkeleri etkileyişini anlatan 'yumuşak güç' araştırmasında ülkelerin diplomatik altyapısı, kültür alanında ortaya koydukları ürünler, eğitim kapasitesi, iş dünyasındaki czibesi, düşünce kuruluşlarının sayısı, internet kullanıcılarının sayısı, son olimpiyatlarda kazanılan ödüller, medyanın gücü gibi alanlar incelendi. Giriş bölümünde yumuşak gücün artık Batı'nın tekelinden çıktığı; Türkiye, Brezilya, Çin gibi ülkelerin diplomasilerinin "yumuşak" yanını ön plana çıkardıkları belirtildi.

  LİSTENİN ZİRVESİNDEKİ 3 ÜLKE

  1. İNGİLTERE: Dergi İngiltere için "Futboldan pop müzik ve filmlere kadar uzanan alanlarda İngiltere, kendisini çekici ve ihraç edilebilir kılan bir ağırlığa sahip. Arada sırada ülkeye sahip olduklarının bir yumuşak güç açısından ne kadar değerli olduğunun hatırlatılması gerekiyor" yorumunda bulunuyor. 2012 Olimpiyatları'na başkent Londra'nın ev sahipliği yapması ve ünlüyönetmen Danny Boyle'un hazırladığı görkemli açılış töreninin olumlu etki yarattığı belirtiliyor.Harry Potter serisi, James Bond filmeleri, kraliyet ailesi ve bu yıl ilk Grand Slam'ini kazanan tenisçi Andy Murray İngiltere'nin "yumuşak güç" unsurları arasında sayılıyor.

  SAYILARLA İNGİLTERE

  Elçilik sayısı: 150
  Turist sayısı: Yılda 29 milyon
  En iyi film festivallerinde yarışan film sayısı: 41
  Yabancı muhabir sayısı: 1,500
  Son yaz ve kış olimpiyatlarındaki madalya sayısı: 66
  Düşünce kuruluşu: 286
  Yabancı öğrenci sayısı: 370 bin
  Yabancı ülkelerde bir numara olan albüm sayısı: 22

  2. ABD: Dergi, Barack Obama ve Mitt Romney arasında çekişmeli ve sert geçen başkanlık yarışının ülkenin yumuşak gücüne zarar verdiğini belirtiyor. Ancak NBA basketbol ligi, Taylor Swiftgibi pop yıldızları, dünyanın dört bir yanında rekorlar kıran Homeland dizisi ABD'nin eğlence alanındaki yumuşak gücünü sağlam tuttu.

  SAYILARLA ABD

  Elçilik sayısı: 169
  Üyesi olduğu uluslararası kuruluşlar: 72
  İmzaladığı çevre anlaşmaları: 23
  En iyi film festivallerinde yarışan film sayısı: 111
  Turist sayısı: Yılda 62 milyon
  Yabancı muhabir sayısı: 2 bin 918

  3. ALMANYA: Dergi Almanya'nın Euro Bölgesi krizindeki liderliği ve iş dünyasındaki markaları ile güç kazandığını belirtiyor. Şansölye Angela Merkel, açıkça yetkilerin kendisinde olduğunu göstererek ülkesini risklerden uzak tuttu. Goethe Enstitüsü ve Bundesliga'nın da etkisi önemli.

  SAYILARLA ALMANAYA

  Elçilik sayısı: 153
  Turist sayısı: Yılda 28 milyon
  En iyi film festivallerinde yarışan film sayısı: 14
  UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki yer sayısı: 37
  Son yaz ve kış olimpiyatlarındaki madalya sayısı: 74

  KİM HANGİ SIRADA

  1. İngiltere
  2. ABD
  3. Almanya
  4. Fransa
  5. İsveç
  6. Japonya
  7. Danimarka
  8. İsviçre
  9. Avustralya
  10. Kanada
  11. Güney Kore
  12. Norveç
  13. Finlandiya
  14. İtalya
  15. Hollanda
  16. İspanya
  17. Brezilya
  18. Avusturya
  19. Belçika
  20. Türkiye
  21. Yeni Zelanda
  22. Çin
  23. Portekiz
  24. İrlanda
  25. Polonya
  26. Singapur
  27. Meksika
  28. Rusya
  29. İsrail
  30. Tayland

  TÜRKİYE'NİN YUMUŞAK GÜCÜ EKONOMİ VE DİZİLER

  Monocle'ın geçen seneki listesinde 23'üncü olan Türkiye, bu yıl 20'nci sıraya yükseldi. Türkiye için şu yorum yapıldı: "İstikrarlı yükselişine devam eden Türkiye ilk defa listemizde ilk 20'ye girdi. Yeni üsler arayan küresel şirketler artan şekilde İstanbul'a bakıyor, Türk Havayolları daha maceracı rotalar ekliyor ve ülkenin pembe dizileri Avrupa'da yeni izleyiciler kazanıyor. BaşbakanRecep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul'a yönelik büyük planlarının belki hayata geçirilmesi zor olabilir, ancak hırslı olduğu kesin. Gelecek yıllardaki mücadelesi muhafazakar güçlerin Türkiye'nin etkileyici demokratik gelişimi, ekonomik büyümesi ve sosyal liberalizmini engellememesi olacak. Giderek artan şekilde istikrarsızlaşan komşular da sorun olabilir."

  2012'NİN SÜPERSTARLARI

  Monocle, ülkelerin yanı sıra 2012'de dünyayı etkileyen "süperstar"ları da seçti.
  Usain Bolt (Atlet)
  "Dünyanın en hızlı adamı olmak her zaman ünlü olmak anlamına gelmez. Maurice Greene ya daDonovan Bailey'yi hatırlamıyorsunuzdur. Önemli olan Bolt'un rekorları kırıp altın madalyaları alırken gülümsemesi, omuz silkmesi."
  PSY (Şarkıcı)
  "PSY, Güney Kore'nin imajı için LG plazma televizyonlar ya da Hyundai arabalardan çok daha fazla şey yaptı."
  Ryan Gosling (Oyuncu)
  "İndie çocukken Hollywood kahramanına dönüşen Gosling, Kanada'nın artistik yeteneklerininsadece kabare söylemekten ibaret olmadığını gösterdi. Ancak onun Amerikalı olduğunu zannetmiyorsanız."
  Sofie Grabol (Oyuncu)
  Domuz pastrımasından bu yana Danimarka'nın en başarılı ihracatı. "The Killing" dizisinin yıldızı Danimarka'ya karanlık yüzünü gösteriyor ancak canlandırdığı Sarah Lund karakteri ülkesinin yumuşak gücü için büyük bir atış sağladı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir