Euro
15.2077
-0.61%
Dolar
13.4777
-0.22%
Altın
800.2330
-0.03%
Borsa
1945
1.82%
Bitcoin
503.846
5.57%
-1ºC
İstanbul
Çok bulutlu -1 C

  E-reçeteye ilgi yok

  Doktorlar e-reçetede pilot uygulamaya ilgi göstermiyor
  • 26.06.2012 - 17:29
  E-reçeteye ilgi yok

  E-reçeteye ilgi yok #1

  Türkiye Eczacılar Birliği Merkez Heyeti Üyesi Ahmet Özçavuşoğlu, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)'nun 1 Temmuz'dan itibaren tüm Türkiye'de e-reçete uygulamasına geçeceğini ancak bu geçişin sıkıntıları da beraberinde getireceğini söyledi. Özçavuşoğlu, "13 Haziran'da pilot uygulama Türkiye genelinde başlatıldı ama benim eczaneme daha bir doktor tarafından doldurulup da ulaşan e-reçete yok. Doktorlar pilot uygulamaya ilgi göstermiyor." dedi.

  KAĞIT REÇETE TARİH OLUYOR

  SGK, eczacı ve hastanelerde farklı olarak kullanılan provizyon, ücretlendirme ve tahakkuk işlemlerinin kurumla entegrasyonunu sağlayan MEDULA sistemini birleştirip e-reçete uygulamasına başlayacak. 1 Temmuz'dan itibaren hastanelerde reçete, artık kâğıtlara yazılmayacak. Ancak sürecin sıkıntılarla başlayacağını dile getiren Türkiye Eczacılar Birliği Merkez Heyeti Üyesi ve aynı zamanda Kayseri 12. Bölge Eczacılar Odası Eski Başkanı Ahmet Özçavuşoğlu, e-reçeteyi bilgisayar ortamında dolduracak olan doktorların pilot uygulamaya gerekli ilgiyi göstermediğini belirtti.

  PİLOT İLLER ESKİŞEHİR-KONYA

  Eskişehir ve Konya'da sistemin 24 Nisan'dan itibaren pilot olarak denendiğini, bunun yanında 13 Haziran'dan itibaren de Türkiye genelinde pilot uygulamaya geçirildiğini dile getiren Özçavuşoğlu, "Sosyal Güvenlik Kurumu yetkilileri, 'hazırız, alt yapımız tamamlandı' deseler de ne yazık ki doktorlar bu uygulamaya henüz hazır değil. Buna göre e-reçete üreten doktor sayısı çok az. Örneğin benim eczanem özel bir hastanenin yanı başında. Ama daha bir tek e-reçete ulaşmadı. Bu düşündürücü ve üzerinde dikkatle durulması gereken bir konu." dedi.

  DOKTORLARIN ÇEKİNCELERİ VAR

  Pilot uygulamanın ilk başlatıldığı iller arasında yer alan Konya'da da durumun pek parlak olmadığını kaydeden Özçavuşoğlu, şunları söyledi: "Konya'da bugüne kadar 20 bin e-reçete üretilmiş. Ama üretilen reçetelerden sadece 2 bini kayıt altına alınabilmiş. Bu konuda doktorlarında, eczacılarında çekinceleri var. Bu çekinceler de henüz aşılmış değil. Ama SGK hala farklı düşünüyor. Doktorların, hazırlık aşamasında ilgi göstermediği ve henüz öğrenilmeyen bir sistemde nasıl başarı sağlanacak, doğrusu merak ediyoruz. Gelinen süreç gösterdi ki doktorlar derslerine pek çalışmadı ve sınıfta kaldı."

  PROVİZYON ARIZALARI

  MEDULA eczane provizyon sisteminin de sık sık arızalandığını ifade eden Özçavuşoğlu, arızalarında hem eczacıları hem de hastaları karşı karşıya getirebileceğini ve başka sıkıntılarında ortaya çıkabileceğini belirtti.

  Özçavuşoğlu, "Yeni olan e-reçete uygulaması ile artık kağıt ortadan kalkacak. Ama MEDULA sistemi arıza verirse, eczacı doktorun yazdığı elektronik reçeteyi göremeyecek. Bu nedenle hastaya ilaçta vermeyecek. Önceki sistemde kağıtta olduğu için ilaç veriliyor ve arıza giderilince verilen ilaçlar sisteme aktarılıyordu. Yeni uygulamada bu olmayacak. Sistemde yaşanacak arıza herkesi olumsuz etkileyecek." diye konuştu.


  Görüş Bildir