Euro
10.0676
-0.11%
Dolar
8.5484
-0.18%
Altın
495.62
-0.39%
Borsa
1.352
-0.86%
Bitcoin
293.300
1.71%
29ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 29 C

  Efkan Ala: Herkes aklını başına alsın

  Erzurum'da MOBESE merkezi açılışına katılan İçişleri Bakanı Efkan Ala, burada halka seslendi.
  • 14.03.2014 - 20:20
  Efkan Ala: Herkes aklını başına alsın

  Çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Erzurum'a gelen Ala, Aşkale ilçesinde MOBESE merkezinin açılış törenine katıldı.Burada konuşan Ala, bu yeni teknolojilerin sisteme dahil edilmesinin kaçınılmaz olduğunu ifade ederek, önemli olanın bu aradaki dengeyi kurabilmek olduğunu belirtti.

  Efkan Ala: Herkes aklını başına alsın #1

  İçişleri Bakanlığı'nın görevinin toplumun huzuru ve güvenini temin etmek olduğunu vurgulayan Ala, "İçişleri Bakanlığı'nın başka bir görevi de bireyin, kişinin yani vatandaşın temel hak ve özgürlüklerini garanti altına almaktır. Onu garanti altına alarak dışarıdan herhangi bir saldırıya maruz bırakmamaktır" diye konuştu.

  "YANLIŞI ORATAYA ÇIKARMAK BİZİM İŞİMİZDİR"

  Bu elektronik imkanları emirlerine verdikleri devlet memurları polislerin, güvenlik birimlerinin ya da sivil memurların bunları amaçları doğrultusunda kullanmakla yükümlü olduklarını anlatan Ala, şöyle devam etti:

  "Vatandaşımızın özel hayatını korumak için varız biz. Özel hayatını deşifre etmek için değil. Biz, vatandaşımızın haberleşme özgürlüğünü, haberleşmenin gizliliği esasları çerçevesinde korumak için istihdam ediliyoruz. Onu dinleyip, deşifre etmek için değil. Bunu da yapanlar olabilir mi oluyor, görüyoruz. Bunların gereğini de biz yaparız. Biz vatandaşlarımıza şu garantiyi veriyoruz. Biz teşkilatımızın İçişleri Bakanlığı'nın biraz önce belirttiğim ilkeleri, vazifeleri, görevleri yerine getirmek için ortaya koyduğum ilkeler çerçevesinde çalışacağı garantisini veriyoruz, taahhüdünde bulunuyoruz. Burada yanlış yapan varsa olursa olanı ortaya çıkarıp cezalandırmak bizim işimizdir.

  "YANLIŞ YAPANA İZİN VERMEYİZ"

  İşimizi doğru yapıp vatandaşlarımıza kaliteli hizmet veren arkadaşlarımızı da yine aynı teşkilat içerisinde bulup ödüllendirmek, o da bizim işimiz. Bu bakımdan yanlış yapana izin vermeyiz, her halükarda bütün tedbirlere rağmen yanlış yapan olursa onu da sistem dışına atarız. Doğru yapanın da önünü açarız, taltif ederiz. Devlet olarak ödüllendiririz. Çalışma sistemimiz budur. Herhangi bir vatandaşımız, bir kuralı, kanunu çiğnememişse o kendisinden, anasının ak sütü gibi devletten de emin olmalıdır ama bir vatandaş suç işlemişse henüz yakalanmamış olsa bile o da tedirgin olmalıdır. Bilmeli ki devlet bir gün bu suç işlendiği için çalışıyordur ve bir gün bulur. Onu cezalandırır."

  TOPLANTI VE GÖSTERİ HAKKI

  Bakan Ala, bu hususlarda devletin güvenliğine yönelik, milletin huzur ve güvenliğine yönelik hareketlere, nereden gelirse gelsin hiçbir şekilde izin vermeyeceklerini ve bunun gereğini yapacaklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

  "Herkesin bu konudan emin olması lazım. Biz, bize düşen görevi size karşı mahcup olmamak adına, size verdiğimiz sözleri yerine getirmek uğruna en iyi şekilde yapacağız, yapmaya gayret edeceğiz. Bir devletin ana görevi, vatandaşlarının kendisinden emin olmalarını sağlamaktır. Vatandaşlarımız kendi içlerinde kendilerinden de emin olmalıdır. Biz kurallara uyarak, kanunlara uyarak, kanunların ve kuralların değiştirilmesi hakkını da onu talep etme hakkını da biliyoruz ki vatandaşlarımız dile getirebilir. Bunları dile getirirken, bizleri eleştirirken bile onlar eğer kurallara, kanunlara uyarak gösteri yapılacak belirlenen yerlerde toplantı yapıyorlarsa bizim görevimiz o toplantının huzur ve güvenliğini sağlamaktır. Ondan memnun olmayanların, o toplantıya gidip saldırmalarını, o toplantıyı dağıtmalarını ya da rahatsız etmelerini önleyecek tedbirler almak, bunu sağlarız.

  "GÜVENLİĞİ TEHDİR EDEN GÖTERİLERE MÜDAHALE EDERİZ"

  Kurala uymadan, kanuna uymadan, toplantı ve gösteri için ayrılmış yerlerin dışında milletin mal ve can güvenliğini tehlikeye düşürecek biçimde, sokakta, caddede, tamamen toplantı ve gösteriye açılmamış yerlerde birtakım toplantılar yapıp, kuralsız ve kanunsuz biçimde toplumun huzur ve güvenliğini tehlikeye düşürecek hareketlerde bulunmanın da karşısındayız. Onun da o toplantıya katılmayan vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliğini bozduğu için zapturapt altına almak ya da onu düzene sokmak ya da onu dağıtmak bizim işimizdir, bizim görevimizdir."

  "GEREKSİZ YERE BEDEL ÖDETMEYELİM"

  Ala, bu karmaşık olayların birbirinden bağımsız ama bir araya geldiğinde aslında bir hakkın kullanımı olarak ortaya çıkması gereken, onun için düzenlenmiş kurallar olduğunu belirterek, "Bunlara riayet edilmediği zaman hem kişi hak ve özgürlüklerini tehdit altına alan hem de toplumun huzur ve güvenliğini berhava eden bir duruma dönüşmektedir. Onun için bütün vatandaşlarımızı, bütün milletimizi bu konularda hassas olmaya davet ediyorum. Gereksiz yere milletimize, insanlarımıza bedel ödetmeyelim. Bunun kimseye faydası yok. Türkiye istikrarlı bir biçimde, huzur ve güven ortamı içerisinde ilerlerken, gelişirken, ekonomik yönden, sosyal yönden, politik yönden, uluslararası ilişkilerimiz bakımından gerçekten etrafımızdaki ülkelerin gıpta edeceği gelişmeler gösterirken, içeriden ve dışarıdan bazı işbirliklerinin Türkiye'nin bu istikrarına zarar verme girişimlerini de şiddetle kınıyor ve sizin adınıza reddediyorum" şeklinde konuştu.

  "HERKES AKLINI BAŞINA ALSIN"

  Onlarla gerektiği gibi mücadele edeceklerini anlatan Ala, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Bunlar Türkiye'ye bu kadar zarar verecek faaliyetlerde bulunmak, gerçekten vatana ihanet boyutuna varacak faaliyetlerde bulunmak, devlet güvenliğini tehdit edecek boyutlarda devletin içerisinde bulunanlar tarafından, görev almışlar tarafından bazı bilgi ve belgelerin ve devlet güvenliğine ilişkin hadiselerin bu kadar pervasızca berhava edercesine faaliyet içerisinde bulunmak, böyle işler yapmak hiç kimseye hiçbir fayda vermez ve bunu yapanlara çok büyük zararlar getirir. Buradan uyarıyorum. Herkes aklını başına alsın. Doğru dürüst işini yapsın. Herkes işinde başarılı olmaya çalışsın ve milletin kendilerine emanet ettiği görevi dönüp millet ve devlet aleyhine kullanmasın. Bunun hesabı mutlaka sorulur. Bu memlekette kim yanlış yapmışsa hesabı sorulmuştur. Kim doğru yapmışsa o da taltif edilmiştir. Bundan sonra da bu böyle olacaktır. "

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir