Petrol
111.53
-0.46%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
488.647
2.83%
14ºC
İstanbul
Güneşli 14 C

  Efkan Ala: Kürtçe okul bahanesiyle provokasyon yapılıyor

  İçişleri Bakanı Efkan Ala, Kürtçe kurslarla ilgili yaşanan polemiği değerlendirdi.
  • 17.09.2014 - 06:16
  Efkan Ala: Kürtçe okul bahanesiyle provokasyon yapılıyor

  efkan ala

  Ala, 360 televizyon kanalında yayınlanan "Stüdyo 360 Özel" programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

  Resmi Gazete'de yayımlanan valiler kararnamesiyle değişiklikler olduğunu belirterek, bunun nasıl okunması gerektiğinin sorulması üzerine Ala, kapsamlı ve önemli içerikleri olan bir kararname olduğunu söyledi. Önemli görevlerde zaman zaman çeşitli nedenlerle değişikliklerin olabileceğini ifade eden Ala, "Birçok gerekçenin bir arada olduğu bir kararname oldu" dedi.

  Polis alımı olup olmayacağının sorulması üzerine Ala, üniversite ve lise mezunlarından polis alımı olacağını söyledi.

  "OKUL AÇMANIN BİR PROSEDÜRÜ VARDIR"

  İçişleri Bakanı Ala, Kürtçe okul açılmasıyla ilgili soru üzerine, Kürtçe okul açmak ile Türkçe okul açmanın aynı şartları taşıdığını belirterek, şöyle konuştu:

  "Türkiye'nin herhangi bir ilinde Bingöl'de, Diyarbakır'da, İzmir'de, Ankara'da bir Türkçe okul açılmak istense ne yapılması lazım, belli bir prosedürü var. Önüne gelen aklı esen 'ben burada okul yaptım burada da Türkçe eğitim vereceğim' diyebilir mi? Diyemez. Bunun Milli Eğitim'i var, başvuruları var. Bir kere propaganda değil de amaç provokatörlük. Bir takım lüzumsuz tartışmaları gündeme getirmek ve çözüm sürecini engellemek değil de sonuç almaksa bir işi yapmaksa burada bir mantık hatası var. Türkçe olsa da alacağınız ruhsatlar, başvuracağınız yer var. Böyle bir düzen olabilir mi? Herkes istediği yerde istediği okulu açıyor, böyle bir şey olmaz. İşin esasına inince 'orada Kürtçe eğitim vereceğim' diye herhangi bir yeri açıyorlar, burada ben eğitim vermeye başladım. Böyle bir şey olmaz."

  KÜRTÇE OKUL BAHANESİYLE PROVOKASYON

  2002'de oralara gittiklerinde Kürtçe şarkı söyleyebilmek için mahcup bir şekilde izin istendiğini belirten Ala, "Şimdi AK Parti, temel hak ve özgürlüklere sonuna kadar inanmış ve bunları gerçekleştirmeyi politikasının hedeflerine koymuş, 'evrensel standartları yakalayacağız' diye politikalarını deklare etmiş bir parti olarak 2002'den beri bakın neleri aşarak geldi. Nelere rağmen geldi ve Kürtçe televizyon 24 saat yayın yapıyor" dedi.

  Kürtçe kurs açmakla Türkçe kurs açmanın aynı şartları kapsadığını anlatan Bakan Ala, "Şimdi Kürtçe kurs açılabilir mi? Açılabilir. Yasak mı? Değil. Gidersiniz başvuruda bulunursunuz, şartları yerine getirirsiniz açarsınız, Türkçe kurs da öyle açılıyor, İngilizce kurs da öyle açılıyor. Peki Kürtçe eğitim var mı? Yani Kürtçe özel okul kurup orta öğretim açabilir misiniz? Açabilirsiniz. Bunun da yasal düzenlemesini yaptık" diye konuştu.

  Ala, "Kürtçe propaganda yapabiliyor musunuz? Yapabiliyorsunuz. Peki daha mı yetmiyor, farklı düşüncelerde olabilirsiniz. Oradaki vatandaşların yüzde 90'ı bunları gerçekten kadirşinas olarak biliyor, hakkı teslim ediyor" dedi.

  Türkiye'nin istikrarıyla ilgili provokasyanların devreye sokulmak istendiğini belirten Bakan Ala, hükümetin başarılı çalışmalarının zaman zaman sabote edilmeye çalışıldığını söyledi.

  Ala, "Türkiye'de halen devletin içerisinden temizlenememiş derin PKK'nın işbirliğini görüyoruz. Artık millet onlara pirim vermiyor ama o provokatörler bunu göremiyor. Onları önemsemeyen hedeflerine doğru kararlı bir şekilde yürüyen Türkiye var" dedi.

  Çözüm sürecinde, işin gerçekleşiyor olmasından rahatsız olanların bu sefer baskıya, tehdide şantaja yeltendiğini belirten Ala, "Biz bunların üstesinden rahatlıkla geliriz. Arzu ediyoruz, şu Türkiye'nin gidişatında gençlerin, annelerin durumu gözönüne alınsın" diye konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir