Petrol
114.38
2.93%
Euro
17.5809
0.64%
Dolar
16.3502
-0.09%
Altın
973.67
-0.11%
Borsa
2451
0.00%
Bitcoin
488.481
-0.14%
19ºC
İstanbul
Hafif yağmur 19 C

  Efkan Ala'dan çözüm süreci açıklaması

  İçişleri Bakanı Efkan Ala, "Çözüm sürecinde yılbaşına kadar anlamlı adımlar atılacak" dedi.
  • 05.09.2014 - 16:35
  Efkan Ala'dan çözüm süreci açıklaması

  Efkan Ala dan çözüm süreci açıklaması #1

  Çözüm sürecinde önümüzdeki günlerde yaşanabilecek gelişmelerle ilgili bilgiler veren Ala, "Bu konularda tarihlendirme yaparız ama, tarihlendirmeyi söylemeyiz. 2002’den beri yaptığımız çalışmalar olmasaydı bugün o yol haritasını konuşuyor olamazdık. Şimdi yol haritasını konuşuyoruz, zaten üzerinde çalışıyoruz, 2 gün önce Sayın Başbakan’ın başkanlığında  ciddi bir toplantı yaptık.

  TARİH SÖYLERSENİZ PROVOKASYON YAPILABİLİR

  Çözüm süreci hükümet programındaki ana başlıklardan biridir ve bizde bu yol haritasını taraflarla hem kamu içerisindeki, hem kamunun dışındaki tarafları ile konuşarak yapıyoruz, kamuoyuyla paylaşılması gereken kısmı paylaşılacaktır. Hangi tarihte ne olacağını söylerseniz korkarım ki o tarihlerde o işin yapılmaması için provokasyonlar yapılabilir. Zaten görüyorsunuz yapılmaya da çalışılıyor. Bunlara engel olmak için daha ihtiyatlı bir süreç yönetimini arzu ediyoruz." şeklinde konuştu.

  ''TÜRKİYE GELECEĞİNDEN EMİN''

  "Kandil’deki ve Türkiye içerisindeki dağlarda teröristlerin olduğu bilinmeyen bir şey mi? Bunu millet bilmiyor da bugün mü keşfetmişler? Türkiye’nin dağlarında teröristler yok ise biz neyin çözüm sürecini yürütüyoruz? Neyi çözmeye çalışıyoruz?" şeklinde sorular yöneten Ala, "Biz bu meseleleri çözmek için bir süreç yönetiyoruz. Gördünüz mü burada da varmış diye o provokasyona alet olan ya da o provokasyonu yapmak isteyen milletin tekrar hafızasına bir soru işareti koymak için çaba sarfediyorlar, ama onların provokasyon olduğunu artık çocuklarımız bile biliyor. Türkiye’nin geleceğinden emin bir şekilde bu sorunun çözülmesine olan inancı ve hükümete olan güveni devam ediyor, biz de bunları çözeceğiz." ifadelerini kullandı.

  SÜRECİN YOL HARİTASINI AÇIKLADI

  "Çekilme, silahların bırakılması, geriye dönüş, geriye döndükten sonra alınacak kararlar,  topluma kazandırılma,  siyaset alanı" diyerek sürecin yol haritasının ana başlıklarını sıralayan Ala, "Burada saklı gizli bir şey yok. Neyi, nerede, ne zaman yapacağımızı çalışıyoruz. Onun da gereğini yapıyoruz. Bu konuya ilişkin yasa çıkardık. O yasanında ne zamana çıkacağını çok önceden söylemedik ama çalışıyorduk. Olayın kendisi için doğru zamanlama bulundu o zaman çıkardık. Çözüm sürecinde  yılbaşından önce yeni adımlar  planlıyoruz." de


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir