Petrol
94.9
0.06%
Euro
18.2022
0.08%
Dolar
18.583
-0.01%
Altın
1.022
-0.04%
Borsa
3554
1.99%
Bitcoin
373.829
-1.07%
17ºC
İstanbul
Çok bulutlu 17 C

  Egemen Bağış, Kenan Işık'ın yaşadıkları hakkında konuştu

  AB Bakanı Egemen Bağış, Belçika polisinin ülkeye girişinde Kenan Işık'ı sorgulamasını "hadsizlik" olarak niteledi.
  • 10.05.2013 - 13:37
  Egemen Bağış, Kenan Işık'ın yaşadıkları hakkında konuştu

  Egemen Bağış, Kenan Işık ın yaşadıkları hakkında konuştu #1

  AB Bakanı Egemen Bağış, yaptığı açıklamada, "konunun yakından takip edildiğini", Türkiye'nin Brüksel Büyükelçisi Hakan Olcay'ın da gerekli takibi yaptığını söyledi.

  Bağış, Kenan Işık'ın gözaltına alınmadığını, ancak 20 dakika bekletildiğini belirterek, "ülkemizin degerli sanatçılarından biri olması bir kenara, bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak da Belçika makamlarının Sayın Kenan Işık’a yaptığı muamele hadsizliktir, saygısızlıktır. Ülkemizin hiçbir vatandaşına böyle bir muamele reva görülemez" dedi.

  "KENAN IŞIK'IN DURUŞUNU SAHİPLENİYORUM..."

  Bakan Bağış, Kenan Işık'ın Belçika polisine sorgulama sırasında gösterdiği tavrı da "sahiplendiğini" belirterek, şöyle konuştu, "Kenan Bey'in gösterdiği duruşu da sahipleniyorum.Orada bu hadsizliğe karşı gösterdiği tavrı sonuna kadar destekliyorum. Kendisi tamamen insani bir refleksle orada sorulan sorulara tepkisini göstermistir. Belçika makamları bu saygısızlığa karşı gerekeni yapmalıdır" dedi.

  Avrupa Birliği'nin de bu konuda "sessiz kalmaması gerektiğini" belirten Bakan Bağış, "Hele ki Türkiye'nin vize muafiyet görüşmelerinin gündemde olduğu bir dönemde AB de bu saygısızlığa karşı hassasiyetini göstermelidir. Avrupa Birliği bu haksız vize rejiminin artık insanlik dışı bir uygulama halini geldiğini görmelidir. Türkiye'nin beklentisi olan hakkaniyetli, uygulanabilir bir Yol Haritasi'nı tamamlayarak tarafımıza iletmelidir" dedi.


  Görüş Bildir