Euro
15.1908
0.31%
Dolar
13.4108
0.25%
Altın
793.7660
0.48%
Borsa
2,014.21
-1.36%
Bitcoin
539.331
-5.58%
8ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 8 C
  Egemen Bağış'tan mahkemeye ilginç Fazıl Say çağrısı

  Egemen Bağış'tan mahkemeye ilginç Fazıl Say çağrısı

  Fazıl Say Twitter'da Ömer Hayyam'a ait bir dizeyi retweet edince hakkında 1.5 yıl hapis istemiyle dava açılmıştı..
  • 18.10.2012 - 09:30

  Egemen Bağış tan mahkemeye ilginç Fazıl Say çağrısı #1

  'Irmaklardan şaraplar akacak. 'Irmaklarından şaraplar akacak' diyorsun cennet-i alâ meyhane midir? 'Her mümin'e iki huri' diyorsun cennet-i alâ kerhane midir?' mesajını twitter'da retweet eden Fazıl Say hakkında 1.5 yıl hapis istemiyle dava açılmıştı. AB Bakanı Egemen Bağış, konuyla ilgili olarak "Ben eğer yargı mensubu olsaydım bunu, Fazıl Say'ın 'saçmalama' özgürlüğü içerisinde değerlendirilmesi gerektiğini düşünürdüm." dedi.

  FAZIL SAY 1.5 YIL HAPİS CEZASIYLA KARŞI KARŞIYA

  Türkiye'nin AB sürecinde sık sık önüne konan ifade özgürlüğüyle ilgili bir başka dava bugün görülüyor. İç gündemde olduğu kadar dış basında da oldukça yer bulan, AB'nin de yakından izlediği davanın muhatabı Fazıl Say, “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılamak" suçlamasıyla yargılanacak olduğu davada, 1,5 yıl hapis istemiyle karşı karşıya. Buna ilişkin sorunun yöneltilebileceği en doğru isimlerden biri olan, AB sürecinin hızlanmasına önem gösteren Bakan Egemen Bağış, yargının bugün ele alacağı bir konuda konuşmanın, yürütmenin bir mensubu olarak çok tercih ettiği bir konu olmadığını söyleyerek söze başladı.

  "YARGI SAÇMALAMIŞ SAYSIN"

  Bir dizi temaslarda bulunmak ve bazı etkinliklere katılmak üzere Roma'da bulunan Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, “Ben eğer yargı mensubu olsaydım bunu, Fazıl Say'ın 'saçmalama' özgürlüğü içerisinde değerlendirilmesi gerektiğini düşünürdüm. Ancak insanların değerlerine hakaret etmek, insanların inançlarıyla dalga geçmek hiç kimsenin hakkı olmamalıdır diye düşünüyorum. Yine de böyle bir konuda yargının alacağı kararı, saygıyla karşılamamız, takip etmemiz gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu. “Keşke Fazıl Say, insanların değerlerine daha saygılı olabilseydi" diyen Bağış, “Böylece Türkiye böyle bir davayla da karşılaşıp, bunu uluslararası platformda anlatmak durumuna düşmeseydi" diye konuşmasını sürdürdü.


  Görüş Bildir