Euro
9.6906
-0.27%
Dolar
8.1461
-0.04%
Altın
452.37
-0.37%
Borsa
1.361
-1.11%
Bitcoin
508.800
3.29%
Vakıf Katılım
kalan süre
Sahur
04:54
Öğle
06:24
İkindi
13:10
İftar
16:50
Yatsı
19:46

  El Kaideciler ABD Büyükelçiliğine saldırıyı konuştu

  ABD Büyükelçiliği'ne saldırıdan sonra El Kaide'nin Türkiye yöneticilerinin telefonda bunu konuştuğu ortaya çıktı.
  • 05.03.2013 - 05:21
  El Kaideciler ABD Büyükelçiliğine saldırıyı konuştu

  El Kaideciler ABD Büyükelçiliğine saldırıyı konuştu #1

  Ankara'daki ABD Büyükelçiliği'ne yönelik bombalı saldırıdan birkaç saat sonra, El Kaide'nin Türkiye'deki üst düzey yöneticilerinin aralarında yaptığı telefon görüşmesinde, eylemi 'Şehide' kod adlı örgüt üyesinin planladığı belirlendi. Emniyet güçleri, CIA ile birlikte 'Şehide'nin peşine düştü.

  EL KAİDECİLERİN KONUŞMALARI DİNLENDİ

  DHKP-C üyesi Ecevit Şanlı'nın bombalı saldırısının ardından soruşturmayı derinleştiren istihbarat birimleri, yaklaşık 6 aydır telefon takibinde olan El Kaide'nin Türkiye'deki üst düzey yöneticilerinden E.M.K ile A.C.'nin arasında bu konuyla ilgili konuştuğunu saptadı. Hürriyet'ten Arda Akın'ın haberine göre, A.C.'nin, 1 Şubat'ta saat 18.00 sıralarında aradığı E.M.K'ya saldırıyı kendi arkadaşları olan 'Şehide' kod adlı kişinin düzenlemiş olabileceğini anlattı.

  İLGİNÇ DİYALOGLAR

  Telefonların dinleniyor olması ihtimali üzerine E.M.K., "Eylemi solcular yapmıştır. Şehide değildir. Kapat telefonu hemen kapat" dedi. A.C., bu kez, "Şehide bana ABD Büyükelçiliği'ne saldırı düzenlemek için hazırlık yaptığını söylemişti. Solcularla birlikte yaptı sanırım" diyerek, tüm şüpheleri Şehide'ye yöneltti.

  ADANA VE ANKARA'DA OPERASYON

  Telefon konuşması üzerine El Kaide üyelerinin yeni bir eylem düzenlemesini önlemek amacıyla Adana'da operasyon düzenlendi. Polis, E.M.K. ve A.C. ile Ankara'da O.A. İstanbul'da U.Ö.B.'yi yakaladı. Şüphelilere, saldırıya ilişkin birçok soru yöneltildi. Operasyona ilişkin ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı'nın (CIA) Türkiye'deki irtibat görevlilerine de bilgi aktarıldı. CIA ve istihbarat birimleri Şehide kod adlı örgüt üyesinin Afganistan'daki El Kaide kamplarına kaçmış olma ihtimalini de araştırıyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir