Dolar
7.5514
0.0622%
Euro
8.9619
0.0893%
Altın
1953.98
0.5035%
Borsa
1110.66
0%
G. Altın
474.036
0.4905%
Bitcoin
82723.45
0.0816%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 21 C
  Elif Şafak: Bu darbecilerin Nazilerden farkı yok

  Elif Şafak: Bu darbecilerin Nazilerden farkı yok

  Elif Şafak, darbeyi planlayan ve uygulayanların Nazilerden farkı olmadığını belirtti.
  • 12.08.2016 - 12:49

  Elif Şafak: Bu darbecilerin Nazilerden farkı yok #1

  Darbe girişiminin ardından yaptığı açıklamada, darbeyi kınayan ancak darbeyi yapan FETÖ'cü teröristlere tepki göstermeyen Elif Şafak Anadolu Ajansı'na verdiği röportajda şunları söyledi:

  12 Eylül’ün yaraları bile henüz sarılmadı, o karanlık dönem toplumsal hafızamızda hala canlı, unutulmadı. Her darbe vahim insan hakları ihlalleri getirdi; sivil siyasetin, demokrasinin gelişmesini baltaladı; ülkeyi fersah fersah geriye götürdü. Bir daha asla. Askeri darbelere hep karşı oldum. Hem romanlarımda, hem makalelerimde antidemokratik girişimleri her zaman eleştirdim.

  AMERİKA VE AVRUPA VEHAMETİ TAM OLARAK KAVRAYAMADI

  Tek bir Batı yok. Böyle kategorik olarak genellemek doğru değil. Ama mesela Avrupa ve Amerika'da medyada birçok insanın Türkiye’de olan bitenin vahametini tam olarak kavrayamadığını düşünüyorum. Darbe girişiminin korkunçluğunu daha iyi anlatmak gerek.

  BELLİ Kİ GÜLEN CEMAATİNİN GÖRÜNMEYEN BİR YÜZÜ VAR

  Fetullahçı Terör Örgütü konusundaki düşüncelerine yönelik soru üzerine de Şafak, şunları kaydetti: "Gülen cemaatinin belli ki bir görünen bir de görünmeyen yüzü var. Okullar, kültür, eğitim görünen ve pozitif yüzüydü şimdiye kadar. Maalesef, anlaşılan o ki bir de karanlık bir yan var geride. Ergenekon, Balyoz, KCK gibi davalarda bu karanlık kesimin izleri hissedilmişti ama en korkunç şekilde 15 Temmuz gecesi çirkin yüzünü gösterdi.

  Devlet içinde çeteleşmeye çalışan, polise, orduya hakim olmak isteyen bu zihniyetin bir hukuk devletinde asla yeri olamaz. Darbeciliğin ve çeteciliğin sonuna kadar üzerine gidilmeli. Fakat bunu yaparken kişisel hesaplaşmalarla masum insanlar etiketlenmemeli, gazeteciler, akademisyenler, sanatçılar linç edilmemeli. Bu çok önemli bir ayırım. Hukuk içinde bu illegal yapılanmayla sonuna kadar mücadele edilmeli. Çünkü yaptıkları korkunç bir şeydi.

  NAZİLERDEN FARKLARI YOK

  İngiltere’de, yaşanan travmanın boyutunu İngilizlere anlatabilmek için ben hep şu örneği veriyorum; mesela İngiliz tarihinde parlamento, en son İkinci Dünya Savaşı’nda Naziler tarafından bombalanmıştı. Bu darbeyi planlayan ve uygulayanların da Nazilerden farkı yok. Kendi halkını, kendi meclisini bombalayacak kadar gözü dönmüş bir vicdansızlık bu.

  Elif Şafak: Bu darbecilerin Nazilerden farkı yok #2

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir