Dolar
6.8612
0.0014%
Euro
7.7611
0.1535%
Altın
1798.58
-0.2689%
Borsa
114808.56
-0.8506%
G. Altın
396.959
-0.248%
Bitcoin
63644.24
-0.0606%
28ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 28 C
  Elif Şafak: Türk milleti tokatlanmaya alışkındır

  Elif Şafak: Türk milleti tokatlanmaya alışkındır

  Gezi'nin yıldönümü için İtalyan gazetesine yazan Elif Şafak, "Tokat Türk kültürünün bir ürünü" dedi ve ekledi: "Türk milleti toplumsal olaylarda devletin tokatına alışkındır"
  • 02.06.2014 - 15:53
  Elif Şafak: Türk milleti tokatlanmaya alışkındır

  Elif Şafak: Türk milleti tokatlanmaya alışkındır #1

  Dünyaca ünlü yazar Elif Şafak, Gezi Parkı olaylarının yıldönümü nedeniyle iki gündür haberler yayımlayan İtalyan La Repubblica gazetesi için bir makale kaleme aldı.

  "DEVLET TARAFINDAN ALDATILDIK"

  Elif Şafak, "Her şeye gücü yettiğini düşünen bir devlet tarafından aldatıldık" başlığı ile kaleme aldığı makalesine, Gezi Parkı olaylarının üzerinden 1 yıl geçtiğini anımsattı.

  "TÜRKİYE'DE BİR SANTİMETRE BİLE YOL ALAMADIK"

  Şafak, yazısına, "Bu zaman içinde Dünya, Güneş etrafından 942 milyon kilometre dolaştı, ancak biz Türkiye'de bir santimetre bile yol alamadık. Demokrasi ve ifade özgürlüğü konusunda önemli bir ilerleme kaydedilmedi. Aksine, korkarım geriye doğru adımlar attık." sözleriyle başladı.

  "TOPLUMU DAHA DA KUTUPLAŞTIRIYOR"

  Türkiye'de hükümetin, sürekli aşırı karşıt bir dil kullanarak "onlara karşı biz" mantığıyla hareket ettiğini savunan Şafak, "Böylece zaten bölünmüş olan bir toplumu daha da kutuplaştırıyor. Ülke, Başbakan Erdoğan'ın süpermarketin içine kadar bir eylemciyi takip edip, ona tokat attığı söylentileriyle altüst olmuş durumda. Bu doğru ya da değil, Erdoğan'ın kararlı destekçileri bile bunu olası buluyor" iddiasında bulundu.

  "BU OLAY BAŞKA BİR YERDE GERÇEKLEŞMİŞ OLSAYDI.."

  Yayınlanan bir görüntüde Erdoğan'ın, "Bu ülkenin başbakanını protesto edersen, tokat yersin" dediğini aktaran Şafak, "Bu olay başka bir yerde gerçekleşmiş olsaydı, herhangi bir ülkenin hükümeti temellerinden sarsılmış olurdu. Ancak Türkiye'de değil" şeklinde değerlendirmede bulundu.

  "SOKAKLARA ÇIKARSAN SENİ TOKATLARLAR"

  Soma'da 301 kişinin ölümüyle sonuçlanan maden faciasından sonra İstanbul, İzmir ve Ankara'da hükümetin kusurunu protesto etmek isteyenlere polis müdahalesi yapıldığını anlatan Şafak, "Türkiye'de yas, pasif yaşanmak zorunda, sessizce: sokaklara çıkmaya cesaret edersen, devlet seni tokatlar" diye sözlerini sürdürdü.

  "MİLLET OLARAK BİZ TOKATLANMAYA ALIŞMIŞIZ"

  "Tokat, bizim kültürümüzün bir parçasıdır ve en ufak bir provokasyonda kendini gösterir" diyen Şafak, "Türkiye'de devlet, her türlü güce sahiptir, vatandaşlar ise hayır. Millet olarak biz, belli bir yetkiye sahip olanlar tarafından tokatlanmaya alışmışız. Ailede, okulda, orduda, yolda, süpermarkette... tokat her yerde" ifadeleriyle yazısını sonlandırdı.

  Görüş Bildir