Emekli generale BÇG sorusu

Emekli generale BÇG sorusu

Taraf gazetesinin haberine göre 28 Şubat soruşturmasında tutuklanan 11 kişiden Emekli General Mustafa Bıyık'a BÇG'nin Batı Üst Kurulu'nda kimlerin olduğu soruldu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nce yürütülen 28 Şubat soruşturması kapsamında tutuklanan emekli Korgeneral Mustafa Bıyık'ın savcılık ifadesi.. Bıyık'a, BÇG bünyesinde görev alan subayların ve kriz masasının yanı sıra, kuvvet komutanlarının ve Genelkurmay Başkanı'nın da katıldığı ve yol haritasının belirlendiği Batı Üst Kurulu'nun yapısına ilişkin sorular yöneltildi.

Adli kaynaklardan alınan bilgiye göre, savcılık BÇG giriş kartına, özel iletişim ağına sahip olan subayların ifadelerinin alınmasının ardından Batı üst Kurulu'nda görev yapan isimler mercek altına alınacak. Savcılıkta şüphelilere sorulan sorulardan bazıları şöyle:

"Aczmendi, üfürükçü, hoca, Fadime Şahin ve Müslüm Gündüz gibi konuları gündemde tutmak için hangi basın yayın organları ve bu organlardan kimlerle çalışılmıştır, temas kimlerle ve nasıl kurulmuştur?

Kamuoyunun yönlendirilmesi maksadıyla gerçekleştirilen faaliyetler ve bu faaliyetler çerçevesinde irtibatlı olunan kişi ve kişiler kimlerdir? Bu kapsamda Genelkurmay Karargâhı'na çağrılan ve irtibat temin edilen medya mensupları kimlerdir?

Batı Eylem Planı'nın 26. nolu faaliyet planı (c ) bendinde; 'Kadrolaşmaya ön ayak olan şahıslar medyada sürekli teşhir etmek ve toplumun reaksiyon göstermesini sağlamak' geçen ifadeden ne kastedilmektedir.