Petrol
84.12
1.52%
Euro
17.745
0.06%
Dolar
18.4896
0.08%
Altın
969.6
0.68%
Borsa
3266
0.17%
Bitcoin
358.297
0.92%
22ºC
İstanbul
Çok bulutlu 22 C

  Emine Erdoğan ABD'de konuştu

  Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ABD'de verilen bir panelde konuştu.
  • 17.05.2013 - 04:20
  Emine Erdoğan ABD'de konuştu

  Emine Erdoğan ABD de konuştu #1

  Başbakanın eşi Emine Erdoğan ABD'de düzenlenen bir panelde yaptığı konuşmada dünyadaki bütün bebekler ve kadınlar için küresel vicdanı harekete geçmeye çağırdı. Georgetown Üniversitesi ve Türkiye iş Kadınları Derneği'nin 'İşkadınlarının barış ve kalkınmada rolü' adıyla düzenlediği panelde konuşan Bayan Erdoğan, çatışma bölgelerinde kadın ve çocukların acılarına şahit olduğunu söyledi.

  "SORUNLARIN AĞIRLIĞI KADINLARIN OMZUNDA"

  "Hemen yakın çevremizde Irak'ta, Suriye'de, Filistin'de çok ciddi sorunlar yaşanıyor. Yine Türkiye'ye yakın sayılabilecek Afganistan'da, Kuzey Afrika'da ve Afrika ülkelerinde özellikle Somali'de insanlar ciddi sorunlarla karşılaşıyorlar. Daha yakın zamanlara kadar Bosna Hersek'te, Kosova'da, Gürcistan'da yine büyük sorunlar yaşandı. Bu bahsettiğim çatışma bölgelerinin bir kısmını ziyaret etme, sorunları yerinde müşahede etme fırsatı buldum" diyen Emine Erdoğan, "Bütün bu çatışma bölgelerinde sorunların ağırlığı çocukların ve kadınların omuzlarında." dedi.

  "YOKSULLUKTA BEDELİ ÇOCUKLAR ÖDÜYOR"

  Emine Erdoğan, "Yoksulluk en fazla kadın ve çocukları vurmaktadır. Savaşlar çatışmalar, doğrudan hedef olarak maalesef kadınları ve çocukları buluyor. Adaletsizlik, eşitliksizlik ayrımcılık herkesten fazla çocuk ve kadınları etkiliyor. Bunların yanında evladını kaybeden eşini babasını kaybeden kadınlar sorunda en fazla bedelli ödeyenler oluyorlar." şeklinde konuştu.

  Somali'yi ziyaret ettiği sırada beslenme yetersizliğinden dolayı hastalanan bir bebekle ilgili anısını aktaran Erdoğan, hasta bebeğin hemen hastaneye gönderilmesini istediklerini ama yolda hayatini kaybettiğini söyledi ve annenin üzüntüsüne şahit olduğunu ifade etti.

  "GELECEK AYDINLIK"

  Myanmar'da evlatları ve eşleri hunharca katledilen kadınlara da değinen Bayan Erdoğan "Bunlar hiç kuşkusuz karamsar kara tablolar ancak Kuzey Afrika'da yaşanan değişimde kadınların rolüne baktığınızda Türkiye'de kadınların kat ettiği mesafeye baktığınızda, geleceğin aydınlık ve umut dolu olduğunu görüyorsunuz. Bütün bu olumsuzluklara ve gözyaşlarına rağmen geleceğe olan umudumuzu en güçlü şekilde muhafaza ediyoruz. Her türlü ölümsüzlüğün hedefi ve mağduru olanların kadınların gönül birliği içinde geleceği inşa edeceklerine inanıyoruz." dedi.

  "SON 10 YILDA KADIN KONUSUNDA CİDDİ MESAFE KAT ETTİK"

  Türkiye'de son 10 yılda kadınlar ve kadın hakları konularında yapılan yasal ve anayasal düzenlemeler hakkında konuşan Erdoğan, "Sosyal, siyasal, eğitim ve sağlık alanlarında çok önemli reformlar gerçekleştirildi. Kadınların elinin değdiği projeler son derece başarılı oldu. Kadınların ve çocukların sorunlarını kadınlardan başka kimse çözemez." diyerek sözlerini tamamladı.

  Konuşmasının ardından Emine Erdoğan'a günün anısına bir plaket verildi ve katılımcılar Emine Erdoğan ile hatıra fotoğrafı çektirdi

   


  Görüş Bildir