Euro
9.312
-0.81%
Dolar
7.8038
-0.86%
Altın
454.01
-0.88%
Borsa
1.341
-0.08%
Bitcoin
133.646
0.32%
11ºC
İstanbul
Güneşli 11 C

  Emniyet Genel Müdürlüğü'nden Reyhanlı açıklaması

  Reyhanlı saldırısı ile ilgili servis edilen haberlere resmi yalanlama geldi.
  • 03.10.2013 - 09:16
  Emniyet Genel Müdürlüğü'nden Reyhanlı açıklaması

  Emniyet Genel Müdürlüğü nden Reyhanlı açıklaması #1

  EGM, bazı basın-yayın organlarında yer alan 'Reyhanlı saldırısı El-Kaide bağlantılı Irak-Şam İslam Devleti Örgütü tarafından gerçekleştirildi' yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

  Emniyet Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, söz konusu haberin, Suriye rejimi yanlısı İngilizce ve Arapça yayın yapan 'breakingnews.sy' isimli internet sitesine dayandırıldığı belirtildi. Açıklamada, sitede yer alan bildirinin Irak - Şam İslam Devleti Örgütüne ait olup olmadığına ilişkin bilgilerin bulunmadığı kaydedildi. Ayrıca, eylemin örgüt tarafından üstlenilmediği, yapılan haberlerin yalan ve maksatlı olduğu da belirtildi.

  'SALDIRIYI YAPANLAR TESPİT EDİLMİŞTİR'

  Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde 11.05.2013 tarihinde gerçekleştirilen hain saldırı sonrası eylemle irtibatı olduğu belirlenen şahıslara yönelik 12 Mayıs-22 Ağustos 2013 tarihlerinde operasyon düzenlendiği ifade edilen açıklamada, yakalanan 35 şahıstan 20'sinin tutuklandığı, 2'sinin hakkında ise adli kontrol kararı verildiği belirtildi. Açıklama şöyle devam etti: "Patlamayı gerçekleştiren şahıslar ile araçları temin eden, patlayıcıları Suriye'den getiren, araçlardaki donanımları değiştiren, patlama öncesi keşif yapan, araçları olay yerine getirerek patlatan ve bu kişilere yardım ve yataklık yapan şahısların tümü bilgi, belge ve kamera görüntüleriyle tespit edilmişlerdir. Yakalanan şahısların Cumhuriyet Savcılığındaki sorgularında alınan ifadeleri ve yapılan tahkikat sonucu, faillerin mevcut Suriye rejiminin istihbarat servisinde görevli subaylarla ve yine aynı servisle irtibatlı THKP/C Acilciler terör örgütü lideri olarak kırmızı bültenle aranan Mihraç URAL ile bağlantılı olarak lojistik ve finansal destek sağladıkları ve saldırıyı gerçekleştirdikleri açık ve net bir şekilde tespit edilmiştir. Soruşturma halen Adli Makamlarca sürdürülmektedir. Reyhanlı saldırısının failleri somut delillerle belirlenmişken bu tür asılsız haber ve bu haberlere dayandırılarak yapılan yorumların olayı çarpıtma amacına yönelik olduğu değerlendirilmektedir.'

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir