Petrol
79.48
0.16%
Euro
19.5018
-0.05%
Dolar
18.633
-0.01%
Altın
1.062
0.08%
Borsa
5000
-0.85%
Bitcoin
322.077
0.06%
8ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 8 C

  Emniyet yeni hız sınırı iddialarını yalanladı

  Emniyet Genel Müdürlüğü, şehir içi bazı yollarda hız limitinin 90 kilometre çıkarılacağı yönündeki haberleri yalanladı.
  • 05.09.2013 - 10:06
  Emniyet yeni hız sınırı iddialarını yalanladı

  Emniyet yeni hız sınırı iddialarını yalanladı #1

  Emniyet, hız limitinin 90 kilometre değil, şehiriçi bazı yollarda 50+32=82 kilometre olarak artırılmasını önerdiklerini açıkladı.

  RESMİ AÇIKLAMAYA KADAR HIZ SINIRI AYNI

  EGM, şehir içi hız düzenlemesiyle ilgili çalışmaların devam ettiği, düzenlemede UKOME ve İl Trafik Komisyonlarınca hız artırımı yapılabilecek yolların niteliklerinin ve yeni hız üst limitlerinin belirlendiği, çalışma sonuçlanana kadar mevcut hız limitinin 50 kilometre olarak devam ettiğini bildirdi.

  EGM'den yapılan yazılı açıklamada, bazı basın yayın organlarında hız sınırının artırılmasına yönelik haberlerin yer aldığı ve kamuoyunda "tüm yerleşim yerlerinde hız limitlerinin 90 kilometreye çıktığı" yönünde yanlış bir algının oluştuğu belirtildi.

  82 KM'YE ARTTIRMAYA ÇALIŞIYORUZ

  Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yerleşim yerlerindeki hız limitlerinin 50 kilometre olarak belirlendiği hatırlatılan açıklamada, "Bu hız limitleri, illerdeki Ulaşım Koordinasyon Merkezleri (UKOME) veya İl Trafik Komisyonlarının kararıyla otomobiller için 20 kilometreye kadar (50+20=70) arttırabilmektedir" bilgisine yer verildi.

  Mevcut düzenlemede UKOME ve İl Trafik Komisyonlarının şehir içi yerleşim yerlerindeki tüm yollarda hız limitlerini artırma yetkisinin bulunduğuna dikkat çekilen açıklamada, "İçişleri Bakanlığınca hazırlanan yeni düzenlemede, yerleşim yerlerindeki hız limiti 50 kilometre olarak devam ettirilmekle birlikte UKOME ve İl Trafik Komisyonlarına verilen 20 kilometre hız limiti artırma yetkisinin, bazı yollarda 32 kilometreye kadar arttırılması (50+32=82) öngörülmektedir" ifadesi yer aldı.

  "LEVHALARDA BELİRTİLEN LİMİTLERE UYUNUZ"

  Açıklamada hız limitinin yükseltilebileceği yolların özelliklerine ilişkin ise şunlar kaydedildi:

  "Yerleşim yeri içinden geçen bölünmüş devlet ve il yolları, belediyelerin yapım ve bakımdan sorumlu olduğu, taşıma kapasitesi yüksek, can ve mal güvenliği açısından gerekli tedbirlerin alındığı, yaya geçitlerinin alt ve üst geçişlerle sağlandığı bölünmüş karayollarıdır. İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan taslakla ilgili olarak Karayolları Trafik Yönetmeliğinin yürürlüğünden sorumlu Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik
  Bakanlığının görüşleri beklenmektedir. Dolayısıyla şehir içi hız düzenlemesi ile ilgili çalışmaların devam ettiği, düzenlemede UKOME ve İl Trafik Komisyonlarınca hız artırımı yapılabilecek yolların niteliklerinin ve yeni hız üst limitlerinin belirlendiği, çalışma sonuçlanana kadar mevcut hız limitinin 50 kilometre olarak devam ettiği, trafik levhalarında belirtilen hız limitlerine uyulması gerektiği kamuoyuna saygıyla duyurulur."


  Görüş Bildir