Petrol
105.7
4.98%
Euro
17.565
0.10%
Dolar
17.2688
0.31%
Altın
969.37
0.69%
Borsa
2426
0.72%
Bitcoin
360.905
3.37%
27ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 27 C

  En güçlü sesi Tunus'tan yükselteceğiz

  Suriye'nin Dostları toplantısına katılacağını belirten Davutoğlu, "Zalimle mazlumu aynı kefeye koyamayız" dedi
  • 24.02.2012 - 00:15
  En güçlü sesi Tunus'tan yükselteceğiz

  En güçlü sesi Tunus tan yükselteceğiz #1

  Londra'da düzenlenen Uluslararası Somali Konferansı'na katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Hyatt Regency Otel'de basın toplantısı düzenledi.

  Tunus'ta yarın yapılacak ''Suriye'nin Dostları'' toplantısına katılacağını belirten Davutoğlu, toplantının katılım düzeyinin yüksek olacağını ifade etti. Suriye'nin Dostları toplantısının ikincisinin ev sahipliğini Türkiye'nin üstleneceğini dile getiren Davutoğlu, ''Bu konudaki nihai karar yarın verilecek ama ikinci toplantının Türkiye'de yapılması konusunda genel bir mutabakat var'' dedi.

  Yarınki toplantının Tunus'ta yapılmasını tercih eden tarafın Türkiye olduğuna değinen Davutoğlu, ''Çünkü Tunus bütün bu haklı taleplerin başladığı, özgürlük meşalesinin ilk hayata geçirildiği ülkedir. İlk serbest seçimlerin yapıldığı ülkedir'' dedi.

  Davutoğlu, yarınki toplantıda yapılacak açıklama üzerindeki çalışmalarının sürdüğüne işaret ederek, ''Ama şundan emin olunuz, Suriye'deki kardeşlerimizin mağdur kaldığı bu zulme karşı en güçlü sesi Tunus'tan yükselteceğiz" dedi.

  HUMUS'UN SARAYBOSNA'DAN FARKI KALMADI

  Gazetecilerin Suriye'ye ilişkin sorularını da yanıtlayan Davutoğlu, ''Tunus'taki toplantıya Esad rejimini davet ettiniz mi?'' sorusu üzerine, şöyle konuştu:

  ''Esad rejimini davet etmedik. Etmememiz de doğaldı çünkü burada zaten konuşulacak konu, Esad rejiminin yol açtığı katliamlar. Esad rejimini bırakın davet etmeyi, Sayın Başbakanımız gitti, ben defalarca gittim. Eğer bizi dinleyecek olsalardı Şam'da dinlerlerdi, Tunus'ta değil. Arap Ligini dinleyecek olsalardı Kahire'de dinlerlerdi, Şam'a gitti gözlemciler. Uluslararası toplumu dinleyecek olsalardı, New York'ta dinlerlerdi. Ama maalesef bunlar gerçekleşmedi. Bu aşamadan sonra zalimle mazlumu aynı kefeye koyamayız. Halkına baskı yapan, halkını top ateşine tutan rejimi, muhatap olarak kabul ettiğinizde yanlış mesaj vermiş olursunuz. Sanki bu yöntemlerle yaşanabilir bulduğumuzu ima etmiş olursunuz ki bunu yapamazdık.''

  Davutoğlu ayrıca, Humus'taki durumun ortada olduğunu, ''Saraybosna'dan neredeyse farkı kalmadığına'' dikkati çekerek, Suriye Ulusal Konseyi'nin ise yarınki toplantıya katılacağını ifade etti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir