Petrol
93.66
0.01%
Euro
18.2598
-0.09%
Dolar
17.9478
0.00%
Altın
1.016
-0.01%
Borsa
298
0.00%
Bitcoin
425.048
-2.18%
22ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 22 C

  Enkaz çalışmalarında Azeri askerlerin mucizesi

  Azerbaycan ordusunun arama kurtarma ekipleri dün gece gerçekleşen iki mucizenin altına imzalarını altı.
  • 28.10.2011 - 15:28
  Enkaz çalışmalarında Azeri askerlerin mucizesi

  Enkaz çalışmalarında Azeri askerlerin mucizesi #1

  Van'ı sarsan 7.2 büyüklüğündeki depremde arama ve kurtarma çalışlarını depremin 5. gününde devam ederken, depremin ilk gününden itibaren Erciş'teki arama kurtarma çalışmalarına katılan Azerbaycan ordusunun arama kurtarma ekipleri dün gece gerçekleşen iki mucizenin altına imzalarını altı. Dün gece depremden 101 saat sonra çıkarılan İmdat Padak ve 108 saat sonra çıkarılan Serhat Tokay'ın bulunduğu enkazlarda onları sağ çıkartan Azeri ekipten Yüzbaşı Süleyman Zade, Serhat ile enkaz altında konuştuğunu ve yaşadığı duyguyu kelimelerle tarif etmesinin zor olduğunu söyledi.

  BUGÜNE KADAR 7 KİŞİYİ KURTARDILAR

  Van depreminden hemen sonra uçakla Van'a oradan depremin en büyük zarar verdiği Erciş ilçesine gelen Azeri ordusunda 150 arama ve kurtarma askerleri gece gündüz enkazlarda çalışmalarını dönüşümlü olarak sürdürüyor. 2 General himayesinde gelen 150 asker ilk günlerde 5 ayrı enkazda dönüşümlü çalışırken bugün itibariyle yaşam belirtisi olma ihtimali olan 2 enkazda çalışmalarını sürdürüyor. Van yolu caddesinde bulunan Sevgi Apartmanında depremden 108 saat sonra çıkarılan 13 yaşandaki Serhat Tokay'ı enkaz altında çıkaran Azeri ekibin başında yer alan Yüzbaşı Süleyman Zade, çok mutlu olduklarını ve Serhat'ı canlı çıkarırken bütün yorgunluklarını unuttuklarını söyledi. Kardeş ülke Türkiye'de böyle bir felaketin yaşamasından büyük üzüntü duyduklarını söyleyen Yüzbaşı Zade, bugüne kadar 7 kişiyi enkaz altından Azeri ekiplerinin sağ olarak kurtardığını söyledi.

  2 GENERALİN DENETİMİNDE ÇALIŞIYORLAR

  Yüzbaşı Süleyman Zade, Sevgi apartmanı altında kalan ve depremden en son çıkarılan Serhat Tokay'ı gördüklerinde ve kendisine ulaştıklarında çok mutlu olduklarını belirterek, 'Kendisine ilk ulaştığımızda bize iyi olduğunu ancak aç ve susuz olduğu için su ve ekmek istedi. Genel durumu iyiydi. Onu çıkardıktan sonra bütün yorgunluğumuzu unuttuk. Çok mutlu olduk. Ekip olarak duygularımızı anlatacak kelimeler bulamıyoruz.. Burada 2 generalimizin denetiminde çalışıyoruz. Dün gece depremden 101 saat sonra çıkarılan 18 yaşandaki İmdat Padak'ın kurtarılması sırasında da yine diğer ekiplerle birlikte Azeri ekiplerimiz vardıödedi.

  "ZİYARET ETMEK İSTİYORUZ"

  Yüzbaşı Süleyman Zade, depremin son mucizesi olan Serhat'ın durumunun iyi olduğunu ve şu anda hastanede tedavi gördüğünü belirterek, "Biz fırsat bulursak kendisini ziyaret etmek isteriz. Ailesi kendisini çıkardıktan sonra gelip bize sarılıp teşekkür ettiler. Bundan daha büyük bir ödül olamaz. Bir canı sağ çıkarmak hepimizi duygulandırıyor. Bazen cesette çıkarırken üzülüyoruz ama enkazların altında daha nicelerini sağ çıkaracağımıza inanıyorum, inanmak istiyorum" dedi.

  Yüzbaşı Zade konuşurken yanında bulunan ve dün gece 108 saat sonra depremden çıkarılan Serhat Tokay'ın amcasının oğlu Ergün Sönmez, Azeri ekiplere teşekkür etti ve yaptıkları çalışma ile kuzenini kurtardıkları için kendilerine minnet duyduklarını söyledi. Yüzbaşı Zade ise amcasının oğlu aracılığı ile Serhat Tokay'a selam gönderdi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir