Dolar
7.2907
0.859%
Euro
8.5326
-0.9265%
Altın
2035.04
-1.3663%
Borsa
1060.59
2.5319%
G. Altın
477.149
-0.4753%
Bitcoin
84407.38
-1.3494%
31ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 31 C

  Er İsmail Akça ölümünde yeni gelişme

  Yetenek Sizsiniz'de yarışan İsmail Akça'nın ölümüne sebebiyet veren uzman çavuşun tutuklandığı bildirildi.
  • 24.01.2013 - 16:10
  Er İsmail Akça ölümünde yeni gelişme

  Er İsmail Akça ölümünde yeni gelişme #1

  'Yetenek Sizsiniz' yarışmasında yaptığı danslarla hafızalara kazınan er İsmail Akça'nın terhisine 61 gün kala gelen "intihar etti" haberi tüm Türkiye'yi yasa boğdu. Ancak hayat dolu ve neşeli biri olduğu bilinen Akça'nın intiharı beraberinde şaibeleri de getirdi. Nitekim er İsmail Akça için, memleketi Aydın’ın Kuşadası İlçesi’nde yapılması planlanan cenaze töreni, aileye gelen telefon üzerine ertelendi. Akça’nın arkadaşı olduğunu söyleyen bu kişinin, olayın intihar ya da kaza olmadığını öne sürmesi üzerine, ailenin başvurusuyla, İsmail Akça’ya, İzmir Adli Tıp Kurumu’nda yeniden otopsi yapıldı. Tümgeneral Tayyar Süngü aileye ateşli silah yaralanması sonucu öldüğü belirlenen Akça’nın ölümüne sebebiyet veren o uzman çavuşun tutuklandığı haberinin müjdesini verdi. 

  TÜMGENERALDEN AİLEYE ZİYARET

  Şırnak Tümen Komutanlığı’nda vatani görevini yaparken kaza kurşunuyla yaşamını yitiren er 25 yaşındaki İsmail Akça’nın ailesini Genelkurmay Başkanlığı adına Tuğgeneral Tayyar Süngü ziyaret etti. Askeri yetkililerle Kuşadası’na kadar gelerek aileye Genelkurmay Başkanlığı adına başsağlığı ziyaretinde bulunan Tümgeneral Tayyar Süngü, soruşturmayla ilgili de bilgiler verdi.

  ÖLÜME SEBEBİYET VERMEKTEN TUTUKLANDI

  Ziyaret sırasında, olayın ardından başlatılan soruşturmanın devam ettiğini aileye söyleyen Tümgeneral Süngü, ayrıca İsmail Akça’nın şehit olmasına neden olan tabancanın sahibi Uzman Çavuş E.İ.’nin de Diyarbakır Askeri Savcılığı’nın talebi üzerine ’Dikkatsizlik ve tedbirliksiz sonucu ölüme sebebiyet vermek’ suçundan tutuklandığı bilgisini de verdi. Uzman Çavuş E.İ. ile savcılığın izin vermemesi üzerine görüşemediklerini dile getiren Tümgeneral Tayyar Süngü’nün, aileye olayda hiçbir karanlık nokta kalmayacağı sözünü de verdiği belirtildi.

  AMCA AKÇA: "BAZI ŞEYLER KARANLIKTA KALMAYACAK"

  Yeğeninin şehit olmasının ardından girişimleriyle olayın tekrar soruşturulmasını sağlayan amca Hasan Akça, Tümgeneral Tayyar Süngü’nün kendilerini ziyaret ederek bilgi vermesinin önemli adım olduğunu söyledi. Akça, şöyle dedi: "Bizler eskiden olduğu gibi bazı şeylerin karanlıkta kalmayacağının ışığını gördük. Kardeşimle birlikte içimiz rahat etti. Sorumluların sonuna kadar üstüne gidileceğini öğrendik. Yeğenimin intihar ettiği nüfus kayıtlarına bildirildi. Ancak haberler sonrasında askeri savcılık bu yazının şimdilik durdurulmasını istedi. Tümgeneral de o uzman çavuşun tutuklandığını söyledi. Yeğenim kazaya da kurban gitmiş olabilir, ama gerçek neyse onun aydınlatılmasını istiyoruz."

  ŞEHİT SAYILACAK MI?

  İsmail Akça’nın şehit sayılıp sayılmayacağına da bu yargı sürecine göre karar verileceği ifade edildi.

  Görüş Bildir