Petrol
89.32
0.52%
Euro
18.2496
0.12%
Dolar
18.5448
-0.03%
Altın
1.013
-0.08%
Borsa
3392
0.00%
Bitcoin
366.473
1.95%
16ºC
İstanbul
Çok bulutlu 16 C
  Erbakan kardeşlerin arasındaki miras kavgası büyüyor

  Erbakan kardeşlerin arasındaki miras kavgası büyüyor

  Zeynep Erbakan'dan kardeşlerine ağır suçlamalar...
  • 16.03.2012 - 07:02

  Erbakan kardeşlerin arasındaki miras kavgası büyüyor #1

  Kardeşleri Fatih Erbakan, Elif Erbakan Altınöz ve eniştesi Mehmet Altınöz hakkında, "Babamın fabrikasını, parasını benden kaçırdılar" diyerek suç duyurusunda bulunarak dava açan eski Başbakan Necmettin Erbakan'ın büyük kızı Zeynep Erbakan'ın önceki gün savcıya giderek 3.5 saat süreyle ifade verdiği ortaya çıktı.

  MAL BİLDİRİMİNDE YOK

  Zeynep Erbakan'ın savcılıkta verdiği ifadesinde, eniştesi Altınöz hakkında "Emanet edilen yalıyı mirasçılarına devretmesi gerekirken, devretmeyip sahiplenmek süretiyle güveni kötüye kullanmak suçunu işlemiştir' dedi. Habertürk'ün haberine göre; savcılığın, Zeynep Erbakan'ın suç duyurusu üzerine Adnan Simit, Ali Vural, Beşir Darçın ve Osman Akgün' ü ifadeye çağırdığı öğrenildi.

  İfadede Zeynep Erbakan'ın açıkladığı mallar, Necmettin Erbakan'ın verdiği mal bildiriminde bulunmuyor.

  İşte o ifade:

  HİSSELER ERBAKAN'IN

  "İstanbul Kanlıca Mahallesi'nde bulunan 117 ada ve parsele kayıtlı bahçeli kâgir yalı, Öztay Tekstil AŞ adına kayıtlıydı. Öztay Tekstil AŞ'nin hisselerinin tümü gerçekte Necmettin Erbakan'a ait idi ancak mutemet kişi olarak Mehmet Altınöz (eniştesi), Beşir Darçın, Adnan Simit, Ali Vural ve Osman Akgün adına şirket kurularak hisseleri bu kişiler adına kayıt edilmişti. İsmi geçen kişiler şirketin mal varlığının kendilerine ait olmadığını, babam Necmettin Erbakan'a ait olduğunu bilmekteydiler. Yalı 2010 yılı ortalarında şirket tarafından satış gösterilmek süretiyle Mehmet Altınöz adına tapuda devredilmiştir. Bu devir işlemi babamın bilgisi dahilinde yapılmış olabilir ancak bağış olarak yapılmamıştır. Mutemet olarak kendisine emaneten tevdi edilmiştir. Şüpheli Mehmet Altınöz, Necmettin Erbakan'ın ölümünden sonra emanet edilen yalıyı mirasçılarına devretmesi gerekirken, devretmeyip sahiplenmek suretiyle güveni kötüye kullanmak suçunu işlemiştir.

  ANKARA'DAKİ BİNA

  Ankara Yenimahalle Demetevler İlçesi'nde altında Makromarket'in bulunduğu binanın tamamı babama ait olup resmiyette bir şirket adına kayıtlıydı. Bu taşınmazın şüphelilerden Rabia Elif Erbakan, Fatih Erbakan ve Mehmet Altınöz'ün mülkiyetine geçirildiğini öğrendim. Taşınmaz şirket yönetimine emaneten verildiği halde, şirketin hisseleri doğrudan isimleri yazılı kişilere devredilmek suretiyle mirasçılardan mal kaçırılmasına çalışılmıştır.

  'ŞİRKET BATIK DEĞİL'

  Giresun'da faaliyette bulunan Milda Kağıt AŞ yine babam Necmettin Erbakan'a ait olmasına rağmen Mehmet Altınöz, Adnan Simit, Ali Vural ve Osman Akgün adına şirket kurularak mal varlığı edinilmiştir. Babamın ölümünden sonra şirketin batık olduğu ve mal varlığı bulunmadığı söylenmesine rağmen yaptığım araştırmada şirketin taşınmaz mallarının bulunduğunu ve batık olmadığını tespit ettim.

  UN FABRİKASI

  Konya'da bulunan Konya Un Sanayi Limited Şirketi Necmettin Erbakan'a ait olmasına rağmen, şirket ortakları başkasına satarak mal varlığını devretmişlerdir. Devredilen mal varlığı ve bundan alınan paranın Necmettin Erbakan'ın mirasçılarına verilmesi gerekirken, kendileri sahiplenmek suretiyle güveni kötüye kullanma suçunu işlemişlerdir."

  KANLICA'DAKİ YALI BOŞ

  Mehmet Altınöz'ün üzerine geçirdiği iddia edilen İstanbul Kanlıca'daki yalıda kimsenin oturmadığı, alacaklarına mahsuben Erbakan Ailesi'ne devrolduğu ileri sürülüyor. Öztay Tekstil'in yalıyı 1999'da satın aldığı, 2006'da ise 1 milyon TL'ye Altınöz'e devrettiği bildirildi. Bir bankanın 23 milyon liralık ipotek koyduğu yalının 2011 Temmuz'unda 12 milyon dolar yani yaklaşık olarak 20 milyon 500 bin TL'ye satışa sunulduğu, satışıyla da bizzat Fatih Erbakan'ın ilgilendiği belirtiliyor.

  'EMANETÇİ ŞİRKETLER DAMADA DEVREDİLDİ'

  Necmettin Erbakan'ın kızı Zeynep Erbakan'ın kardeşleri ve eniştesi Mehmet Altınöz aleyhine mal kaçırdıkları iddiasıyla açtığı dava bomba etkisi yarattı. SP'li kaynakların bir başka iddiasına göre ise Milli Görüş'ün paralarıyla kurulan "emanetçi " şirketlerin hisseleri damat Mehmet Altınöz'e devredildi. Saadet Partisi kanadında dile getirilen iddialara göre, emanetçi olarak adlandırılan ve Milli Görüş parasıyla kurulan şirketlerden birinin de ETAŞ Emlak Turizm ve Tic. AŞ olduğu öne sürülüyor. Türkiye Sicil Gazetesi kayıtlarına göre ETAŞ'ın Temmuz 2007 yılında yönetim kurulu üyeleri Beşir Darçın, Ali Vural, Hüdai Çakır olarak yer alıyor. 2008 yılı ekim ayı kayıtlarında ise olağan genel kurul toplantısıyla Mehmet Altınöz yönetim kurulu üyesi olarak ve Fatih Erbakan ise denetçi olarak şirkete dahil oluyor. Bir diğer şirket ise MİLDA Kağıt Sanayi ve Tic.AŞ. 2007'nin temmuz ayında şirketin yönetim kurulu üyesi listesinde Adnan Simit, Osman Oktay, Ali Vural yeralıyor. 2010 yılı mart ayındaki kayıtlara göre yine bir olağan genel kurul toplantısıyla Mehmet Altınöz, 3 yıllığına yönetim kurulu üyeliğine seçiliyor. İddiaya göre şirketler tamamıyla damat Altınöz tarafından yönetiliyor.

  'HER ŞEYİMİZ MİLLİ GÖRÜŞ EMRİNDE'

  Habertürk, kâğıt, emlak ve turizm alanında faaliyet gösteren şirketlere sahip olan Mehmet Altınöz'e, Milli Görüş tabanının katkılarıyla kurulan şirketlerin kendisine devredilmesi iddialarını sordu. Altınöz'ün avukatı aracılığıyla verdiği yanıt şöyle: "Müvekkilimin tüm ticari faaliyetleri; Ticaret Kanunu çerçevesinde ve kamuya açık bir şekilde devam etmektedir. Milli Görüş Lideri, rahmetli babaları Necmettin Erbakan kendi konutu ve yazlığı dahil tüm varlığını hayatı boyunca davasına tahsis etmiş büyük bir dava adamıdır. Kendisine 'Nasıl bir insan olarak anılmak isterdiniz?' diye sorulduğunda, kendileri 'Malıyla, canıyla cihat eden bir Müslüman olarak anılmak isterim' cevabını vermiştir. Müvekkillerimiz sahip oldukları her şeyin, Milli Görüş davasının emrinde olduğunu her zaman ifade etmektedirler."

  ASİLTÜRK: BİZ KARIŞMAYACAĞIZ AMA TAVSİYE İSTERLERSE VERİRİZ

  Necmettin Erbakan'ın büyük kızı Zeynep Erbakan'ın babasının mirasıyla ilgili kardeşleri Fatih ve Elif Erbakan ile eniştesi Mehmet Altınöz için yaptığı suç duyurusu, geçtiğimiz hafta konuyla ilgili tartışma başlattı. Milli Görüş'ün önde gelen isimlerinden Oğuzhan Asiltürk, "Zeynep Erbakan'ın yaptığı suç duyurusundan haberi olmadığını" söyledi. Oğuzhan Asiltürk, "Aralarındaki bu durum için 'Biz karışmayalım' dedik. Ama bizden bir nasihat istenirse veririz" dedi.

  'TARTIŞMALAR BABAMIN KEMİKLERİNİ SIZLATMAKTADIR'

  Fatih Erbakan, avukatı Tan Tahsin Zapata aracılığıyla yaptığı yazılı açıklamada, "Bu tür tartışmalar babamın kemiklerini sızlatmaktadır. Buna sebep olanlar büyük bir vebal altındadır" dedi. Ailenin mirasıyla ilgili haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi: "Merhum Erbakan Hoca'nın adına kayıtlı menkul ve gayrimenkullerinden oluşan mirası resmi olarak bellidir. Ve bu mirasın 1/3'ü Zeynep Erbakan'ın kanuni hakkıdır ve kesindir. Bizlerin ablamız Zeynep Erbakan'ın herhangi bir şekilde hakkının kaybolmasına razı olmamız mânen ve vicdanen söz konusu olamaz."


  Görüş Bildir