Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
440.050
2.55%
28ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 28 C

  Erdoğan: 1915 için anlık tepkiler sonuç getirmez

  Başbakan Erdoğan, TÜBİTAK toplantısında yaptığı konuşmada Ermeni Soykırımı iddiasına değindi
  • 27.12.2011 - 15:21
  Erdoğan: 1915 için anlık tepkiler sonuç getirmez

  Erdoğan: 1915 için anlık tepkiler sonuç getirmez #1

  Fransa'nın Ermeni Tasarısı'nı kabul etmesini hatırlatan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasında büyüyen Türkiye'nin farklı yol ve yöntemlerle sıkıştırılmaya çalışıldığını belirterek, 'Biz, parlamentolardaki oylamaları değil kütüphaneleri, arşivleri, bilimsel araştırmaları dikkate alacak, karşı tezlerimizi sağlam temeller üzerinde dünya kamuoyuyla paylaşacağız.' dedi.

  İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

  Türkiye'nin, ekonomik gücünden, siyasi ve diplomatik gücünden, her gün büyüyen, istikrarla büyüyen gücünden rahatsız olanlar, farklı yol ve yöntemlerle Türkiye'yi sıkıştırma gayretinin içine giriyorlar.

  TÜRKİYE'Yİ SIKIŞTIRMAK İSTİYORLAR

  Türkiye'yi sıkıştırmak için bir araç olarak kullanılan, hem terör meselesine hem de 1915 olayları meselesine karşı bizim yapmamız gereken, bilimin, bilginin ve tecrübenin rehberliğinden istifade etmektir. Anlık tepkiler, anlık reaksiyonlar, geçici çözümler bizi neticeye götürmez. Çok boyutlu düşünmek, uzun vadeli düşünmek ve son derece sağlam, etkili, kalıcı çözümler üretmek durumundayız. Terör karşısında, güvenlik tedbirleri kadar artık sosyolojinin, psikolojinin, iktisadın, diplomasinin birikimlerinden de istifade etmek zorundayız ve biz artık bunu yapıyoruz.

  İDDİALARA ANLIK TEPKİLER VERMEYECEĞİZ

  Aynı şekilde, bazı ülkeler tarafından Türkiye aleyhine kampanyaya dönüştürülmek istenen 1915 olayları karşısında da biz, populist, kavgacı bir söylem, anlık reaksiyon yerine tarihin, bilimin rehberliğinden faydalanmak zorundayız ve bunu da yapıyoruz

  BİZ PARLAMENTOLARI DEĞİL, ARŞİVLERİ DİKKATE ALACAĞIZ

  Biz, haksız, hukuksuz, art niyetli, ırkçı ve ayrımcı kampanyalar karşısında sadece ve sadece belgelerle, bilgilerle, arşivlerimizle ve bilimin diliyle, bilimin metotlarıyla konuşacağız. Biz, parlamentolardaki oylamaları değil kütüphaneleri, arşivleri, bilimsel araştırmaları dikkate alacak, karşı tezlerimizi sağlam temeller üzerinde dünya kamuoyuyla paylaşacağız. O sebeple bilim camiamızdan, araştırmacılardan, üniversitelerimizden ben özellikle rica ediyorum: Lütfen, yakın tarihimize ilişkin çalışmalara çok daha fazla ağırlık verelim. Üniversitelerde bölümlerle, kürsülerle, enstitülerle, yakın tarih çalışmalarını daha da yoğunlaştıralım, daha cazip hale getirelim.

  BİLİMİN BOŞ BIRAKTIĞI YERİ IRKÇI SİYASETÇİLER DOLDURUR

  Unutmayalım ki bilimin boş bıraktığı alanı, işte son günlerde gördüğümüz gibi popülist siyasetçiler, ırkçı ve ayrımcı istismarcılar dolduracaktır. Biz buna izin vermeyeceğiz. Sabırla hareket edecek, tüm iddia ve ithamlar karşısında belgelerle, bilgilerle cevaplarımızı vereceğiz.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir