Petrol
86.04
2.12%
Euro
19.3004
0.28%
Dolar
18.6395
0.01%
Altın
1.053
0.59%
Borsa
4959
-0.06%
Bitcoin
319.770
1.98%
13ºC
İstanbul
Bulutlu 13 C
  Erdoğan AB'nin alternatifini işaret etti: Şangay 5'lisi

  Erdoğan AB'nin alternatifini işaret etti: Şangay 5'lisi

  Avrupa Parlamentosu, "Türkiye ile AB arasındaki müzakereler dursun" teklifini kabul etti.
  • Haber Merkezi
  • 24.11.2016 - 14:35

  Erdoğan AB nin alternatifini işaret etti: Şangay 5 lisi #1

  Türkiye'yi tam 53 yıldır çeşitli bahanelerle oyalayan Avrupa, parlamentoda alınan kararla Türkiye'yle müzakerelerin durdurulması yönündeki teklifi kabul etti.

  İSTİKAMET ŞANGAY 5'LİSİ

  Türkiye, Avrupa Parlamentosu'nun kararı sonrası kendine yeni bir yol haritası çizmek durumunda. Türkiye'nin yeni yol haritasını ise çok yakın bir zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamıştı. Erdoğan, Özbekistan dönüşünde yaptığı açıklamada Türkiye için Şangay 5'lisini işaret etmişti.

  ŞANGAY 5’LİSİNDE TÜRKİYE NİYE OLMASIN?

  Erdoğan şunları söyledi:

  "Brexit bana göre güzel bir tevafuk oldu. Yani, Avrupa’da diğer ülkelerde bu tür şeyler olabilir... Fransa’da da sesler geliyor, İtalya’dan geliyor. Geçenlerde bizimle ilgili Dışişleri Bakanları bir araya geldi. Önce hırsla bir araya geldiler. Daha sonra Avusturya’nın dışında hiçbirisi Türkiye ile müzakerenin dondurulması, şu olması, bu olması noktasında fikir beyan etmedi. Bu tabi önemli bir şey.

  "VARSA YOKSA AB"  DİYE BİR ŞEY YOK

  Mesele şu: Türkiye bir defa kendini rahat hissetmeli. ‘Benim için varsa, yoksa Avrupa Birliği’ dememeli...Benim kanaatim bu. Yani, bazıları eleştiriyor olabilir ama kendi kanaatimi söylüyorum. Mesela, ‘Şangay 5’lisi içerisinde Türkiye niye olmasın?’ diyorum. Bunu sayın Putin’e olsun, Nazarbayev’e olsun, şu anda Şangay 5’lisinin içinde olanlara da söyledim. Başlangıçta 5 ülkenin kurduğu İşbirliği Örgütü’ne daha sonra Özbekistan, Pakistan, Hindistan gibi ülkeler de dahil oldu. İran da girmek istiyor. Sayın Putin, ‘Bunu değerlendiriyoruz’ gibi bir ifade de kullandı.

  ŞANGAY 5'LİSİ DAHA RAHAT OLMAMIZI SAĞLAYACAK

  Temenni ederim ki orada olumlu bir gelişme olması halinde, yani Türkiye’nin Şanghay 5’lisi içerisinde yer alması, bu konuda çok daha rahat hareket etmesini sağlayacaktır."


  Görüş Bildir