Petrol
99.39
0.16%
Euro
18.5302
-0.01%
Dolar
17.9526
0.08%
Altın
1.031
-0.12%
Borsa
2868
0.00%
Bitcoin
430.810
-1.09%
22ºC
İstanbul
Açık 22 C

  Erdoğan Aleviler'le buluşacak

  Alevi açılımı konusunda hükümet ikinci kez adım atmaya hazırlanıyor.
  • 30.05.2014 - 15:29
  Erdoğan Aleviler'le buluşacak

  Erdoğan Aleviler le buluşacak #1

  AK Parti kaynaklarından edinilen bilgiye göre Başbakan Erdoğan önümüzdeki hafta İstanbul’da hem parti yöneticileri, Alevi kökenli vekil ve ilgili bakanlarla hem de bazı Alevi sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle bir araya gelecek.

  İKİ SOMUT ADIM

  Başbakan’ın belirleyeceği çerçeve içinde gerçekleşecek toplantıda, AK Parti hükümetinin Alevilerle ilgili ilk etapta atabileceği adımlar üzerinde görüşme yapılması bekleniyor. AK Parti kaynakları, iki çözüm önerisini gündeme getireceklerini bildirdi. Bu çerçevede anayasal koruma altında bulunan Tekke ve Zaviyelerin Kaldırılmasına İlişkin Yasa’nın, cemevleri ve dedelerin faaliyetleri için kaldırılması ve İmar Kanunu’na, “Cemevleri Alevilerin kültür ve inanç merkezidir” hükmünün eklenmesi hedefleniyor.

  BÜROKRASİYE SON

  Tekke ve Zaviyeler Kanunu ile İmar Kanunu’nda yapılması beklenen değişikliklerle cemevi açma izni konusunda belediye, İçişleri Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı üçlüsü arasındaki bürokrasiye son verilecek. Diyanet, camiye verilen izin gibi hızlı şekilde cemevi açılmasına onay verebilecek. Cemevi için arsa tahsisi, ihtiyaçlarının karşılanması ve dedelerin maaşlarıyla ilgili de çalışma yapılması bekleniyor. Diyanetten sorumlu Bakan Emrullah İşler, Alevi açılımıyla ilgili “Bundan sonra atılacak adımlar var. Bunu önümüzdeki dönemde birlikte göreceğiz. Çalışmalar devam ediyor, olgunlaştığı zaman kamuoyuna açıklayacağız” açıklamasını yapmıştı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir