Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
492.453
-6.92%
2ºC
İstanbul
Kar 2 C
  Erdoğan: Anayasa'da İslam vurgusuna gerek yok

  Erdoğan: Anayasa'da İslam vurgusuna gerek yok

  Erdoğan, Meclis Başkanı'nın başlattığı laiklik tartışmasına noktayı koydu:Ben bir Müslüman olarak inancımı yaşayabiliyorsam mesele bitmiştir
  • Haber Merkezi
  • 28.04.2016 - 08:50

  Erdoğan: Anayasa da İslam vurgusuna gerek yok #1

  Hırvatistan ziyaretinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın "Laiklik yeni Anayasa'da olmamalı, İslam'a vurgu yapılmalı" sözleri üzerine kapsamlı bir laiklik tanımı yaptı, "İslam vurgusuna gerek yok" dedi.

  MÜSLÜMAN OLARAK İBADETİMİ YAŞAYABİLİYORSAM MESELE BİTMİŞTİR

  İşte Erdoğan'ın o sözleri:

  Bunların hepsi boş şeyler. Anayasada bu ülkedeki tüm dini grupların inançları güvence altına alınıyorsa, devletin tüm inanç gruplarına eşit mesafede olması esas alınıyorsa, özellikle İslam’a vurgu yapmaya ne diye ihtiyaç olsun? Ben bir Müslüman olarak inancımı istediğim gibi yaşayabiliyorsam mesele bitmiştir.

  Hıristiyan Hıristiyanlığını yaşayabiliyorsa, Musevi Museviliğini yaşayabiliyorsa, ateist ateistliğini yaşayabiliyorsa onun için de bitmiştir.

  LAİKLİK HER İNANÇ GRUBU İÇİN GÜVENCEDİR

  Laikliğin, devletin tüm farklı inanç grupları için bir güvence olduğunu, bütün farklı inanç gruplarına eşit mesafede durması olduğunu anlattım. Hatta o zaman, şimdi hapiste olan Müslüman Kardeşler yetkilisi Muhammed Bedii, ‘Bu dediğiniz nasıl bir şey’ diyerek şaşkınlığını dile getirmişti. Kendisine anlatınca, ‘Böyle olduktan sonra ben de bunu tasvip ediyorum” demişti.

  LAİKLİK LADİNİLİK DEĞİLDİR

  Laikliği, ladinilik, din karşıtlığı gibi sunar ya da uygularsanız, elbette itirazlarla karşılaşırsınız. Oysa laiklik, devletin, tüm inançlara, ateistler dahil tüm gruplara eşit mesafede olması; tüm inanç gruplarının devletin güvencesi altında olmasıdır.


  Görüş Bildir