Euro
9.5187
0.67%
Dolar
7.8645
0.42%
Altın
462.36
1.21%
Borsa
1.325
0.02%
Bitcoin
149.553
0.00%
7ºC
İstanbul
Bulutlu 7 C
  Erdoğan: Asker kaçakları yakalanacak - izle

  Erdoğan: Asker kaçakları yakalanacak - izle

  Başbakan Erdoğan, 600 bin dolayındaki asker kaçağının yakalanarak askere götürülmesi gerektiğini söyledi.
  • 25.10.2013 - 11:28

  Erdoğan: Asker kaçakları yakalanacak - izle #1

  Asker kaçaklarının tespit edilip yakalanmasında kullanılan Genel Bilgi Toplama (GBT) sistemi, uygulamadan kaldırılmıştı. Bir süre önce ise tekrar kullanımına yönelik çalışmalar yapılmıştı. Çalışmaya göre polis ve jandarma denetimlerinde yoklama kaçağı ya da bakaya olduğu tespit edilenler en yakın askerlik şubesine teslim edilecek. 

  Erdoğan da asker kaçakları ile ilgili ilk kez konuştu. Ankara'da AK Parti İl Başkanlarına seslenen Başbakan Erdoğan, Bakanlar Kurulu kararı ile 1 Ocak'tan itibaren yürürlüğe girecek olan askerliğin kısalmasına ilişkin düzenlemeyi değerlendirdi.

  Erdoğan: Asker kaçakları yakalanacak - izle

  ASKER KAÇAKLARI TESLİM EDİLMELİ

  Uzun dönem askerliğin kısaldığını hatırlatan Erdoğan, sayıları 600 bini bulan asker kaçaklarıyla ilgili de şu ifadeleri kullandı;

  'Askerlik süresiyle ilgili düzenleme resmi gazetede yayınlandı. Şüphesiz ki TSK’nın bilgilerine düşüncelerine, celp denen olaya ne kadar ihtiyaç var bunlar bakanlığımızdan istenir. Bakanlığımız buna göre celpleri yapar. Bize teklifleri gelmiştir. Biz olayı 1 Ocak olarak değerlendirdik. Biz bunu bütçe yılıyla orantılı olsun diye düzenledik. Askerliği, 15 aydan 12 aya indirmiş oluyoruz. Bu düzenleme sadece uzun dönem askerlik yapan er ve erbaşlarımızı kapsıyor. Kısa dönem askerlikte bir değişiklik yapmıyoruz. Şimdiden hayırlı teskereler diliyorum.

  Ama bu arada bir şey daha var. Bakaya kalmış 600 bin civarında,  o ifadeyi kullanmak istemiyorum ama uygulamaları kaçak durumunda olanlardır. Burada da bakanlıklarımızın çalışma yaparak bu kaçak durumda olanları yakalayıp hemen askerliğe teslim etmeleri lazım.'

   


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir