Euro
9.7429
0.41%
Dolar
8.1642
0.12%
Altın
457.73
0.09%
Borsa
1.393
-1.65%
Bitcoin
492.425
0.70%
5ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 5 C
  Erdoğan bayramlaşma töreninde konuştu

  Erdoğan bayramlaşma töreninde konuştu

  Başbakan Erdoğan, partisinin İstanbul İl Başkanlığı'ndaki bayramlaşma töreninde konuştu.
  • 08.08.2013 - 15:23

  Erdoğan bayramlaşma töreninde konuştu #1

  Başbakan Erdoğan AK Parti İstanbul İl Başkanları'nın düzenlediği bayramlaşma programında konuştu. Konuşmasında sık sık kardeşik ve yaşam tarzlarına saygı vurgusu yaptı.

  İşte o konuşmanın satır başları;

  Bayram kardeşliktir, bayram helalleşmedir. Dayanışmanın her boyutta yüceltildiği bir dün olmalıdır. Dargınların helalleşmesini yürekten istiyoruz. Hiç bir mesele çözümsüz değildir. Dargınlıkların bu anlamlı günde son bulmasını, kardeşliğin hiç yıpranmayacak şekilde tesis edilmesini diliyoruz.

  Bu kısacık hayatı kalp kırarak değil gönülleri yıkarak değil gönülleri feth ederek geçirmek hepimizin asli görevidir. Bu dünyadan göçüp gittiğimizde arkamızda bir çift iyi sözün söylenmesi en büyük kazancımız olacaktır. Her meselemizde gönüller kazanmak hayır duaları almak bundan sonra da bizim ayırt edici vasfımız olacaktır. Siyasette artık farklı bir dilin bütünleştiren bir dilin hakim olmasını istedik. Bunun gereğini yaptık bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Ramazan ayı boyunca her fırsatta bunları ifade ettik. 76 milyon bu topraklar üzerinde biriz beraberiz hep birlikte Türkiye'yiz. Bu güzel bayram gününde Türkiye'nin sahibi 76 milyonun tamamıdır. 

  Başbakan Erdoğan'ın bayramlaşma töreni konuşması

  "BU BAYRAM HERKESİN BAYRAMIDIR"

  Etnik kökeni dili dini dünya görüşü ne olursa olsun bu vatan toprakları üzerinde herkes birdir beraberdir. Herkes bu ülkenin birinci sınıf vatandaşıdır. Bu bayram belli bir kesmin bayramı değildir bu bayram herkesin bayramıdır. Bu ülkenin Müslümanları kadar Hristiyanları da aynı duyguyu yaşıyor. Bu ülkenin Sunnisi kadar Alevileri de bu ortak duyguyu yaşıyor. Bu topraklar üzerinde her günümüzü bir bayrama çevirebiliriz. Allah'a şükür bunu başarabilecek medeniyete ortak tarihe sahibiz. Farklılıkların değil ortak noktaların öne çıktığı bir iklimi inşa etmek elimizdedir.

  Etnik kökenlerimiz farklı olabilir anadilimiz inancımız mezhebimiz farklı olabilir. Üslup ve yöntemlerimiz yaşam tarzlarımız ve hassasiyetimiz de farklı olabilir. Birbirimize önce insan nazarıyla baktığımızda karşımızda önce insan görürüz. 

  YAŞAM TARZLARINA SAYGI VURGUSU

  Bizim medeniyetimizde birbirinizi sevmedikçe iman etmiş olmuyorsunuz. Bunu başarmış olmamız lazım. Birbirimizi Allah için insan olduğumuz için seveceğiz. Kibirle değil tevazuyla yaklaşacağız. Üstünlük taslamak şeytandandır. Birbirimize hoşgörüsüzlükle değil hoşgörüyle yaklaşacağız. Birbirlerimizin yaşam tarzlarını aşağlayarak değil saygı duyarak geleceğe yürüyeceğiz. 

  Hiç kimsenin kimseyi aşağılamadığı, kimsenin bir diğerine üstünlük taslamadığı bir zemini inşaa edeceğiz. 76 milyonun yaşam tarzı bizim teminatımız altında oldu. 

  "KİMSENİN KİMSEYE ÜSTÜNLÜĞÜ YOKTUR"

  Her zaman demokrasiyi savunduk. Kendimizi farklı bir konumda görmedik. Bize zulmettiler ama biz sabrettik. Bir kesimin bir kitlenin kendisini de farklı bir yerde görmesine asla izin vermedik. 

  Biri çıkar da ben üstünüm ben bu ülkenin üstündeyim ben seçkinim şeklinde bir yanlışın içine girerse orada özgürlük ortadan kalkar. Birlik ve beraberlik ortadan kalkar. Bizi bir arada tutan vatanımızdır. Bayrağımızdır. Şehitlerimizdir. Hukuktur. Onları incitmeden çiğnemeden ancak ve ancak ortak bir geleceği inşaa edebiliriz. 

  Bu güzel bayram gününde bir kez daha birbirine karşı hoşgörüyü yüceltmelerini rica ediyorum. 

  "PUTİN SÖYLEYİNCE OLUYOR DA..."

  Kimseye silah zoruyla 3 çocuk yapın demiyoruz. Ben hanım akrdeşlerime diyorum ki gelin bu davaya katkı için 3 çocuk hibe verin. Yapmayacaksa da yapmasın ama biz AK Parti olarak bu teklifi yapıyoruz. Müsaade edin de bunu söyleyeyim. Bunu Rusya'da Putin söylediğinde oluyor da Türkiye'de Tayyip Erdoğan söylediğinde niye rahatsız oluyorsunuz. Avrupa ülkelerinin çoğunda doğumla ilgili çok ciddi parasal destekler veriliyor. Bu desteği veriyor, biz bu desteği daha vermedik niye rahatsız oluyorsunuz. 

  "GÖNÜLLER FETHEDECEĞİZ"

  Kibri, tahkiri bugüne kadar yanımıza yaklaştırmadık bundan sonra da yaklaştırmayacağız. 76 milyonun partisi olmaya devam edeceğiz. Biz ilk seçimde 1 vilayetin dışında 80 vilayetten milletvekili çıkartmış bir partiyiz. En son geldiğimiz durumda 78 ilde vekil çıkardık. Bu ne demektir AK Parti Türkiye'yi kucaklıyor. Biz her bölgede birinci parti olduk. Ülkemizdeki tüm etnik kesimlerin oy verdiği tek parti AK Parti'dir. Tüm inanç gruplarının oy verdiği tek parti AK Parti'dir. Kimse kalkıp da sanal kampanyalarla AK Parti'yi farklı yerlere oturtmaya kalkmasın. Millet bize bir sorumluluk yükledi ve biz de kırmadan dökmeden bu emaneti seçime kadar taşıyacağız. Gönüller kazanarak, gönüller feth ederek ülkemizi çok daha aydınlık bir geleceğe birlikte taşıyacağız. 

  BAYRAMDA MAZLUMLARI HATIRLAMAK

  Bizler tarihimiz gereği dünyanın tüm mazlumlarının kederini yüreklerinde hisseden bir milletiz. Bayramda onları özellikle hatırlamak bizim boynumuzun borcudur. Somali'deki akrdeşlerimiz Bayram'a yine yoksulluk içinde girdiler. Afganistan'da Filistin'de Gazze'de bayrama mahsun girdiler. Suriye'deki kardeşlerimiz.. 100 bine aşkın ölüm var düşünebiliyor musunuz? Suriye'de Ramazan'ın kutsiyetini ayaklar altına alan bir zihniyet, bu katliamı Ramazan boyunca sürdürdü. Kerbela'da Hz. Hasan oruçluyken katledildi. Suriye'de de kardeşlerimiz oruçluyken alçakça katliama maruz kaldırlar. BM'nin daimi temsilcileri Çin hariç hepsiyle görüştüm. İyi güzel de maalesef söylenen şey, uzmanlarımız görüşsünler, söyledikleriniz doğru ama.. 70 yıl Mısır otokratik rejimle yönetildi. 1 yıl sayın Mursi yüzde 52 oyla geldi Anayasa yüzde 65 oyla kabul edildi. Askıya aldılar. Peki Mursi'yi kim di indiren? Mursi Mübarek döneminde kalan kabineyle yönetti Mısır'ı. Milli Savunma Bakanı, şu anda ona darbeyi yapan general. Bu şekilde bir yönetim anlayışı dünyada yok. 

  Seçilmiş cumhurbaşkanı şu anda tutuklu. Bu reva mıydı? Bütün bunlara rağmen orada hala Mursi'ye gönül verenler şiddete asla prim vermediler, provokasyona gelmediler. Üzerlerine namaz kılarken kurşun yağdırdılar, aynı anda 53 kişi şehit oldu onlar yine sabır dediler. Birileri bana haber gönderiyor, niye böyle açıklamalar yapıyor? Uluslararası siyasi literatürde bunun adı bal gibi de darbedir.
  Onlar haklı olmanın verdiği güçle dünya tarihine geçecek bir hak mücadelesine imza attılar. Mısır halkı asla yanlız değildir. Birileri Mısır'daki haksızlığı görmeyebilir. Birileri Mısır'daki darbeye darbe demekten korkabilir ama biz onların haklı mücadelesini gönülden destekliyoruz.

  Baradey Nobel Barış  ödülü almış bir adam. Barış ödülü alan Baradey askeri darbeyi yapan hükümetin Cumhurbaşkanı birinci yardımcısı. Ey Nobel sen nasıl barış ödülü dağıtıyorsun ki askeri darbe yapanların yanında yer alıyor. Sen nasıl barış ödülleri dağıtıyorsun ki Kerman'ı Mısır'a sokmadın. 

  Tüm müslümanlar da Mısır'ın haklı mücadelesini görüyor ve bu mücadeleye gıptayla bakıyorlardır. 

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir